Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portrety miłosierdzia. Dzieła gwiazd sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Krakowie

Łukasz Gazur
Na wystawie zobaczymy arcydzieła m.in. Donatella, Mantegni, Giotta, Zurbarana
Na wystawie zobaczymy arcydzieła m.in. Donatella, Mantegni, Giotta, Zurbarana Fot. MNK
Od piątku, 24 czerwca, Muzeum Narodowe w Krakowie. Takiej wystawy w Polsce jeszcze nie było. Z włoskich muzeów przyjeżdżają do Krakowa dzieła największych gwiazd sztuki dawnej - Donatella, Mantegni, Giotta, Zurbarana, Vasariego i Memlinga. Wszystkie te prace łączy jedno: postać Marii jako Matki Miłosierdzia. Stąd jej tytuł: „Maria Mater Misericordiae”.

- To wydarzenie bez precedensu i najważniejsza nasza tegoroczna wystawa. Z jednej strony jej oglądanie będzie okazją do duchowego przeżywania religijnego przekazu wystawianych dzieł maryjnych , z drugiej da możność podziwiania artyzmu dzieł, które sprowadzone zostają w nasze mury - tłumaczy dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Niektóre z prac zaprezentowanych na wystawie „Maria Mater Misericordiae” mają niezwykłą formę. Tak jest choćby z wizerunkiem Bożej Rodzicielki pędzla Gorgia Vasariego, który namalowany jest na sztandarze Bractwa z Arezzo. Z kolei obraz Rubensa „Wniebowzięcie Maryi” stał się wzorcem dla XVII-wiecznego gobelinu flamandzkiego, wysokiego na... ponad 3 metry.

Warto zaznaczyć, że wspomniana wystawa „Maria Mater Misericordiae” jest wydarzeniem towarzyszącym Światowym Dniom Młodzieży.

- Pomysł na ewangelizację poprzez sztukę wyszedł od Jana Pawła II. To on po raz pierwszy zaproponował zorganizowanie takiej wystawy w Denver. Okazała sie sukcesem - mówi dr Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży.

Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło jednak wykorzystać okazję, jaką daje wystawa, do promowania rodzimej sztuki. Stąd pomysł stworzenia szlaku świątyń z wizerunkami maryjnymi. Znajdują się na nim m.in. Kościół Mariacki, kościół karmelitów trzewiczkowych kościół klasztorny augustianów.

- Chcieliśmy pokazać, że wiele z naszych przedstawień maryjnych nie odbiega od europejskiej tradycji, ale niektóre są trwale wmontowane w ołtarze - tłumaczy prof. Piotr Krasny, który wraz z prof. Giovannim Morello jest kuratorem wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski