Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portrety nieznanych

Redakcja
Jeszcze przed II wojną światową założył on zakład fotograficzny, najpierw przy ul. Czarnowiejskiej, potem Szewskiej. prowadził wszechstronną działalność artystyczną, dokumentował wydarzenia historyczne w Krakowie, zajmował się filmem, pracował jako fotoreporter. Fotografował m.in. pogrzeb marszałka Piłsudskiego, zburzenie pomnika Mickiewicza czy wkroczenie do miasta wojsk radzieckich. Zasłynął z fotomontaży, wyspecjalizował się jednak w fotografii portretowej. Był autorem zdjęć elit środowiska kulturalnego i naukowego Krakowa. Jego stałymi gośćmi byli artyści Piwnicy pod Baranami. Do historii przeszły też maksymy Karasia, w rodzaju: "Klient się nie fotografuje, lecz gra rolę" czy "Fotografia bez reżyserii jest analfabetyzmem".

Kto rozpozna się na fotografii - powinien poinformować o tym muzeum

 Wczoraj w Muzeum Historii Fotografii, przy ul. Józefitów 16, otwarto dwie nowe wystawy: "Nieznanych krakowian portret fotograficzny" oraz "Polska fotografia prasowa 2000". Szczególnie ta pierwsza ekspozycja powinna zelektryzować wszystkich mieszkańców naszego miasta. Prezentowane są na niej fotografie portretowe, pochodzące z lat 60. i 70., wykonane w znanym krakowskim zakładzie fotograficznym należącym do Adama Karasia (1896-1986).
 - Wystawa przybliża nam specyfikę fotografii portretowej powstałej w atelier Adama Karasia, naznaczonej silnie piętnem osobowości fotografa. Zaprezentowaliśmy tylko jedną czwartą z 6 tys. zdjęć, jakie posiadamy - mówił Maciej Beiersdorf, dyrektor Muzeum Historii Fotografii. Wystawa jest także okazją do przypomnienia atmosfery i mody lat 60. i 70. Stąd w muzeum, obok zdjęć, również rekwizyty z epoki: telewizor "Szmaragd", ubrania z krępliny, gramofony, analogowe płyty. Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że mieszkańcy Krakowa, którzy rozpoznają siebie lub swoich bliskich na fotografiach, zechcą poinformować o tym muzeum.
 Na drugiej z wystaw zaprezentowano blisko 200 zdjęć, które zwyciężyły w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Rozgrywał się on w sześciu kategoriach: wydarzenia, ludzie, życie codzienne, świat w którym żyjemy, sport i kultura. Tytuły fotoreportaży znakomicie oddają to, co można zobaczyć na ekspozycji: "Strzały do Łucznika", "Uchodźcy z Kosowa", "Olsztyn, strzały w Urzędzie Wojewódzkim", "Czeczenia", "Życie i praca kominiarzy", "Piłkarze". - Zdjęcia zgromadzone na wystawie stanowią znakomity przegląd tego, co w polskim fotoreportażu najciekawsze i najlepsze - przypominał dyrektor MHF.
 Obie ekspozycje można oglądać od wtorku do piątku w godz. 12 - 18, w soboty i niedzielę od 10 do 15.30. Wystawy potrwają do 1 października.

(KRM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski