Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poruszające historie i obrazy, o których nie można zapomnieć

Urszula Wolak
„Brutus” Svetlany Filippovej ukazuje świat ludzi, ale nie ich oczami
„Brutus” Svetlany Filippovej ukazuje świat ludzi, ale nie ich oczami FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Film. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima dobiegł końca. Wczoraj wieczorem poznaliśmy zwycięzców. Jury obejrzało w sumie 74 filmy animowane i 48 etiud.

Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej. Zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

Centralnym, corocznym punktem filmowego wydarzenia są dwa tytułowe konkursy. W tym roku jury w sekcji „anima” pod przewodnictwem Gila Alkabetza zdecydowało, że Grand Prix Festiwalu, czyli Złoty Jabberwocky oraz 10 tys. złotych powędruje do „Brutusa” w reż. Svetlany Filippovej z Rosji. Przyznający ten prestiżowy laur uznali, że dzieło adekwatnie wykorzystuje wachlarz środków graficznych do opowiedzenia ważnej i poruszającej historii.

Tytułowy Brutus jest psem. Spoglądał w ludzkie oczy tylko sekundę i błyskawicznie odwracał wzrok tak, aby nie widzieć zmiany, zatrzymać to, co dostał i zabrać to, co otrzymał. Nikt nie wie lepiej niż psy, jak szybko mogą zmienić się ludzkie uczucia. „Szkoda, że my, psy, nie możemy rozmawiać z ludźmi. Moglibyśmy wtedy nauczyć ich, jak rozróżniać zapach dobra i zła.”.

Srebrny Jabberwocky powędrował do uznanego w Polsce i na świecie Jerzego Kuci za dzieło „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Jury doceniło subtelne, ale zapadające w pamięć przekonujące użycie obrazu w połączeniu z doskonale dobraną ścieżką dźwiękową.

Z Brązowym Jabberwo­ckym wróci do Wielkiej Brytanii Sophie Koko. Jej film „Półmokry” doceniono za wy­­jątkowo oryginalny i pomysłowy sposób ujęcia ludzkiej kondycji.

Natomiast dojrzałe użycie środków filmowych w celu opisania osobistego doświadczenia jury dostrzegło w „Krowie w moim kubku od mleka” w reżyserii Yantong Zhu z Japonii. Twórca otrzymał Specjalnego Złotego Jabberwo­cky’ego oraz 2 tys. zł.

W sekcji „etiuda”, w której obowiązki przewodniczącego pełnił prof. Wiesław Godzic, wygrały „Fragmenty” w reż. Agnieszki Woszczyśkiej. Autorka filmu zdobyła Grand Prix Festiwalu, czyli Złotego Dinozaura oraz 10 tys. zł. Jej film tworzy zbiór luźno powiązanych ze sobą scen, obrazujących rozpad związku, a także całego świata głównej bohaterki, która nie potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Doceniono także włoski „Zakwas chlebowy” Fulvia Risuleo oraz „Chłopca z kurortu” Emila Lang­nalle z Wielkiej Brytanii. Najlepszą szkołą filmową została Nederlandse Filmaca­demie z Holandii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski