Porzuć stereotyp o Nowej Hucie. Zobacz jej bogactwo: malownicze dworki, łąki i schrony.

Marzena RogozikZaktualizowano 
Podczas zwiedzania Krzesławic nie może zabraknąć wizyty w dworku Jana Matejki Fot. Andrzej Wiśniewski
Zwiedzanie. Ruszyły tramwaje i autobusy w kierunku Nowej Huty, która urządziła w ten weekend wielkie turystyczne przyjęcie. Kusi tym wszystkim co ma najlepszego, a o czym nie śniło się krakusom z centrum. Pozwoli zajrzeć do wszystkich szuflad: od schronów i dawnych budynków administracyjnych kombinatu, przez zabytkowe dworki i pałace na peryferiach, aż po forty i ogrody działkowe. Największa dzielnica już jest gotowa na przyjęcie gości.

Zajrzyj do Huty i poznaj dzielnicę złą sławą owianą. Mimo, że największa krakowska dzielnica coraz częściej wychodzi z cienia i pokazuje jak wiele ma do zaoferowania wciąż są tacy, którzy nie poznali jak jest bogata turystycznie. Żyją stereotypami, a te Nowej Huty nie pokazują w najlepszym świetle. By zmienić potoczne myślenie już po raz ósmy mieszkańcy całego Krakowa mogą zwiedzać najciekawsze zakamarki Nowej Huty w ramach wydarzenia „Zajrzyj do Huty”.

W ciągu dwóch dni: dziś i jutro wszyscy chętni będą przemierzać wzdłuż i wszerz zarówno miejsca, które są największym dziedzictwem historycznym Nowej Huty, jak i miejsca ważne współcześnie. Powrócimy też do minionej epoki tak silnie związanej z dzielnicą.

- Nowa Huta to nasze krakowskie eldorado, niewyczerpane źródło ciekawostek, które z roku na rok odkrywamy przed mieszkańcami - mówi Maciej Miezian historyk z Nowej Huty, który po dzielnicy oprowadza od pierwszej edycji wydarzenia. - To PRL w pigułce i na każdym kroku możemy dostrzec jego pozostałości. Jest co zwiedzać - zachęca Maciej Miezian. Spośród dziesiątek wydarzeń, które nowohuckie instytucje i stowarzyszenia przygotowały dla krakowian wybraliśmy kilka wartych uwagi, na które was zapraszamy.

Śladem kości mamuta ku współczesności
Wypada zacząć od samego początku - czyli od czasów gdy po dzisiejszych terenach nowohuckich osiedli hasały mamuty, a bogaci kupcy gromadzili w pękatych sakiewkach monety ze śródziemnomorskiego świata.

Będzie ku temu doskonała okazja, bo właśnie ukazała się nowa książka „Prastara Nowa Huta”. Tę pierwszą popularnonaukową publikację, poświęconą archeologii naszej dzielnicy opracował Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Dziś o godz. 11 w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dyrektor uchyli rąbka tajemnicy i opowie co nieco o swojej książce.

- Nowa Huta to fantastyczne miejsce dla archeologów i trudno uwierzyć jakie skarby znaleźli w miejscach, w których codziennie spacerujemy - twierdzi Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego. Wszystkie ciekawe opowieści spisał w bardzo przystępny dla czytelnika sposób i często odwoływał się do współczesności. Śledząc je po kolei układa się z nich cała prehistoria największej krakowskiej dzielnicy.

Na krótkie, półgodzinne spotkanie z autorem warto przyjść, bo będzie można nie tylko zakupić książkę w promocyjnej cenie, ale zobaczyć prawdziwy ślad z przeszłości. - Chcę pokazać mieszkańcom najstarszą nowohucką łopatę - zdradza dyrektor Górski.

W fotelu kierownika kombinatu

Tych zainteresowanych bliższą historią Nowej Huty Tomasz Mierzwa ze Stowarzyszenia „Rawelin” oprowadzi po wnętrzach budynku „Z” Centrum Administracyjnego dawnej huty im. Sendzimira.

- W ciągu godziny pokażę najciekawsze w budynku zarządu pomieszczenia: aulę, gabinet dyrektora czy pokój dyspozytora - wylicza Tomasz Mierzwa. Centrum Administracyjne Kombinatu to perła architektury socrealistycznej zwana potocznie pałacem Dożów lub Watykanem.

Wnętrza budynku można będzie zobaczyć za darmo. Pierwsze zwiedzanie rozpocznie się o godz. 11 a drugie o 14. To nie koniec atrakcji. Do zwiedzania pozostaną także schron pod budynkim „S”. - To unikalne miejsce z zachowanym tu kompletnym wyposażeniem - tłumaczy Tomasz Mierzwa. Tymczasem o godz. 16.30 w Muzeum PRL-u na os. Centrum E1 zostanie zaprezentowany projekt trasy turystycznej po schronach w Nowej Hucie. - Zaprezentujemy plansze, kilka eksponatów i opowiemy, jaki mamy na nią pomysł - mówi Tomasz Mierzwa.

Nowohuckie podróże małe i duże

Tego czego nigdy nie brakuje w „Zajrzyj do Huty” to spacery. I w tym roku ich nie zabraknie. Na pewno warto się wybrać na spacer z Maciejem Miezianem wieloletnim pracownikiem Oddziału Dzieje Nowej Huty, który w tym roku przybliży krakusom jak wyglądało życie w dawnych Czyżynach.

Mało kto wie, że zanim krajobraz dzisiejszej XIV dzielnicy zdominowały blokowiska był tam nawet dwór, który zachował się do dziś w bardzo dobrym stanie. - Oprócz niego zobaczymy unikalną kapliczkę słupową - zdradza Maciej Miezian. Chętni wyruszają spod zabytkowej kapliczki na rogu ulic Centralnej i Woźniców dziś o godz. 13.

Z kolei od godz. 11 kierownik nowohuckiego oddziału muzeum Maria Wąchała-Skindzier zaprezentuje Nowohucki high life i poprowadzi szlakiem nocnych lokali w dzielnicy.

- Wyruszamy z pod restauracji Stylowa, pod którą opowiem o tym jak parzyło się w niej kawę gdy jeszcze była kawiarnią, kto do niej przychodził czy o tym jak wyglądała praca kelnerki albo kucharza - opowiada Maria Wąchała-Skindzier. Potem spacerowicze przejdą pod najbardziej elegancki lokal z czasów PRL-u - Arkadię, usłyszą opowieśc o Empiku, Orbisie, czy nowohuckich kinach.

To tylko nieliczne z nowych spacerów, które proponuje w tym roku muzeum historyczne. Stałym punktem programu będzie natomiast spacer po wyjątkowo urokliwych terenach Krzesławic. Jutro (18 września) przewodnicy z Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK zabiorą na szlak od starego dworca kolei kocmyrzowskiej przez dawną zabudowę Krzesławic, dworek Jana Matejki czy młyny Lelitów i Kirchmayerów.

- Przespacerować się z nami może każdy. Spotykamy się na parkingu sklepu Lidl na rogu ulic Kocmyrzowskiej i Bulwarowej, w dwóch terminach o godz. 10 i 13 - mówi Janusz Pustułka przewodnicy z Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK. Dodaje, że choć spacery tym szlakiem wciąż cieszą się dużą popularnością w przyszłym roku PTTK planuje nową trasę.

Jutro, jak co roku Jerzy Skibiński ze Stowarzyszenia łąki Nowohuckie oprowadzi chętnych po Łąkach Nowohuckich. Będzie to okazja nie tylko do poznania wartości przyrodniczych użytku ekologicznego, ale i pooddychania świeżym powietrzem. Wycieczka wyrusza w niedzielę o godz. 15 spod NCK (al. Jana Pawła II 232).

Aktywnie, na świeżym powietrzu, przy muzyce

Jutro o godz. 15 można będzie spalić nadmiar kalorii po niedzielnym obiedzie i połączyć zwiedzanie z bieganiem. Inicjatywa Nowa Huta Team - „Rozbiegane Zajrzyj do Huty” to bieg na dystansie blisko 16 km.

- Nasza wycieczka biegowa będzie w tym roku wyjątkowa - mówi Paweł Derlatka organizator biegu. - Przejedzmy spod Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida autobusem do Kościelnik i będziemy biegać i zwiedzać osiedla peryferyjne - zdradza. Będą to ruiny dworu w Kościelnikach, wiezienie w Ruszczy, okolice cmentarza w Grębałowie, a potem pod bramę huty. Kto nie podoła dystansowi biegając, może trasę pokonać na rowerze.

Miłośnicy twórczości Jacka Kaczmarskiego nie mogą odpuścić koncertu „Rozmowa” poświęconego jego twórczości. Jeszcze dziś o godz. 19 w MDK fort 49 Krzesławice zabrzmią wybrane utwory w nowych interpretacjach i aranżacjach, w wykonaniu znakomitych artystów.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie czekają was na nowohuckich szlakach, które możecie przejść, przebiec, albo przejechać autobusem.

Warto się zapoznać z harmonogramem „Zajrzyj do Huty” (część zamieszczamy w ramce) i zabrać bezpłatny kieszonkowy przewodnik, by zaplanować dzień z Nową Hutą i się nie pogubić.

Harmonogram „Zajrzyj do huty 2016”

17 września
*Oddział dzieje nowej Huty MHK - os. Słoneczne 16 - godz. 10-18 - zwiedzanie wystawy Stale o Nowej Hucie

*Godz.10.30-14.30 - wycieczka autokarowa Śladami II wojny światowej na terenach obecnej Nowej Huty. Wyjazd sprzed oddziału (os. Słoneczne 16).

*Godz. 12-13.30 i 14-15.30 - Urządzamy nowohuckie mieszkanie - warsztaty edukacyjne i plastyczne dla dzieci (MHK, os. Słoneczne 16)

*Godz. 16 -17 - Spotkanie z kotkiem Włodkiem na wystawie - warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat (MHK, os. Słoneczne 16)

*Godz. 12 - w Kinie Studyjnym Sfinks OKN (os. Górali 5) odbędzie się premiera animacji promującej postaci i projekt Korowód Nowohucki, a historyk Paweł Jagło poprowadzi spacer szlakiem miejsc związanych z Korowodem.

*Godz. 10 -18 - bezpłatne zwiedzanie wystaw „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowej”, „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „Poznański Czerwiec 1956. Zbuntowane miasto” w Muzeum PRL-u na os. Centrum E1.

*Od godz. 10 do 15 - oprowadzanie po ekspozycjach Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie na os. Górali 23.

18 września

*O godz. 10, 11 i 12 - wycieczki autokarowe „Śladami zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty”. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16) trasą kopiec Wandy - Pleszów - Branice - Kościelniki - Ruszcza - Wadów - Łuczanowice.

*Od godz. 10-17 - zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw: Nowa Huta, Archeologia, ludzie, epoka, Modne suknie bohaterek Jane Austen w Muzeum Archeologicznym w Branicach (ul. Sasanek 2a).

*Godz.10-12 - Tajemnicza historia Fortu 49 Krzesławice - zwiedzanie z przewodnikiem. Prezentacja obiektu: historia, działalność Młodzieżowego Domu Kultury (os. Na Stoku 27 b).

*Godz. 11-14- V Festiwal Zaklęte w Dyni - dyniowe szaleństwo rozpocznie się na al. Róż. Organizuje go Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Czekają dyniowe potrawy, warsztaty i kiermasz rękodzieła.

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Wideo

Materiał oryginalny: Porzuć stereotyp o Nowej Hucie. Zobacz jej bogactwo: malownicze dworki, łąki i schrony. - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3