Posiedzenie Forum Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie....

Posiedzenie Forum Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie. Przedstawiciele jednogłośnie w obronie tajemnicy zawodowej

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Posiedzenie Forum Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie. Przedstawiciele jednogłośnie w obronie tajemnicy zawodowej
1/4
przejdź do galerii
- Zebrani 16 maja 2018 roku przedstawiciele samorządów wchodzących w skład Forum Samorządów Zaufania Publicznego w Krakowie wyrażają zaniepokojenie praktyką organów państwowych zmierzającą do ograniczenia tajemnicy zawodowej. Wzrastająca ilość prób naruszania tej tajemnicy jest niepokojąca – czytamy w przyjętym przez Forum 16 maja br. stanowisku.
16 maja br. o godzinie 16:30 w siedzibie Krakowskiej Izby Adwokackiej przy ul. Stefana Batorego 17 odbyło się Posiedzenie Forum Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie. Dyskutowano w jego ramach na temat coraz częstszych prób zwalniania z tajemnicy zawodowej – jednej z naczelnych wartości wszystkich wykonujących zawody zaufania publicznego.

Adw. Wojciech Bergier, który podjął się przedstawienia zarysu problematyki tajemnicy zawodowej w zawodach zaufania publicznego, zwrócił uwagę na konieczność systematycznego wyjaśniania opinii publicznej sensu tej tajemnicy.
– Owszem my wiemy, że tajemnica jest nie dla nas, ale dla naszych Klientów. Ale czy wie to opinia publiczna? Musimy to nieustanie komunikować. To, co dla nas jest oczywiste, niekoniecznie oczywiste jest dla społeczeństwa – zwracał uwagę mec. Wojciech Bergier.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie adw. Paweł Gieras wskazał na tajemnicę zawodową jako fundament demokratycznego państwa prawnego – Tajemnica zawodowa to jedna z naczelnych wartości nie tylko przy wykonywaniu zawodów zaufania publicznego, ale również w państwie, które chce nosić miano państwa demokratycznego. Zawsze będziemy stali na jej straży – mówił Dziekan ORA w Krakowie.

W dyskusji podniesiono także potrzebę zwrócenia uwagi przedstawicielom władz wykonawczej i ustawodawczej na konieczność poszanowania tajemnicy zawodowej. Zaproponowano także opracowanie specjalnego poradnika dla członków zawodów zaufania publicznego, który byłby wsparciem w jeszcze skuteczniejszej ochronie tajemnicy zawodowej.

Podjęto też istotny temat protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz ciążącego na Rządzie RP obowiązku zawarcia z nimi jak najszybszego porozumienia. Wystosowano w związku z tym apel do Rządu o rozwiązanie tego problemu i porozumienie w duchu poszanowania godności osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Po Posiedzeniu miał miejsce krótki briefing prasowy, na którym przekazano mediom informację na temat podjętych stanowisk i podsumowano całą dyskusję.

Prezydencję w Forum objęła obecnie Krakowska Izba Adwokacka. Przejęcie Prezydencji Forum przez krakowski samorząd adwokacki zbiega się w czasie z uroczystymi obchodami 100-lecia Adwokatury Polskiej.

STANOWISKO FORUM ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO
Kraków, dnia 16 maja 2018 r.

Zebrani 16 maja 2018 roku przedstawiciele samorządów wchodzących w skład Forum Samorządów Zaufania Publicznego w Krakowie wyrażają zaniepokojenie praktyką organów państwowych zmierzającą do ograniczenia tajemnicy zawodowej. Wzrastająca ilość prób naruszania tej tajemnicy jest niepokojąca.

Z racji powierzonych nam funkcji w swoich codziennych obowiązkach opieramy się na tajemnicy zawodowej, jako fundamencie zaufania tych, którym niesiemy pomoc. Poszanowanie tajemnicy zawodowej jest również wyrazem respektowania konstytucyjnie gwarantowanych praw obywatelskich.

Jesteśmy gotowi do poważnej debaty z udziałem przedstawicieli władzy wykonawczej
i ustawodawczej w celu wyjaśnienia zasad, jakimi kierujemy się, wykonując nasze zawody zgodnie ze sztuką oraz zasadami etyki i deontologii.

APEL ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO
Kraków, dnia 16 maja 2018 r.

Zebrani 16 maja 2018 roku przedstawiciele zawodów wchodzących w skład Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego w Krakowie apelują do Rządu RP o pilne rozwiązanie problemu osób niepełnosprawnych i zawarcie porozumienia w duchu poszanowania godności tych osób i ich rodzin.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo