Posłuchaj rytmu serca

Redakcja
Prof. dr hab. med. Wiesława Piwowarska Fot. archiwum
Prof. dr hab. med. Wiesława Piwowarska Fot. archiwum
Telemedycyna, zdalne kontrolowanie różnych funkcji organizmu za pomocą sieci telekomunikacyjnej, czy teleinformatycznej jest jedną z nowoczesnych metod diagnozowania, stosowanych także w kardiologii. System telefonicznego nadzoru nad pacjentem, tzw. Tele EKG powstał w Polsce przed kilkunastu laty. W Krakowie dzięki inicjatywie Pani Profesor. Czym się Pani kierowała tworząc krakowski ośrodek telemonitoringu kardiologicznego?

Prof. dr hab. med. Wiesława Piwowarska Fot. archiwum

Rozmowa z prof. dr hab. med. WIESŁAWĄ PIWOWARSKĄ

- Zawsze istniała potrzeba stworzenia choremu na serce poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia kontroli lekarskiej nie tylko w warunkach szpitalnych, ale i domowych. Już w latach 70. pierwsze próby telemonitoringu kardiologicznego podjął, na miarę ówczesnych możliwości technicznych, wspaniały kardiolog doc. Jerzy Tabeau. Obecnie system całodobowy opieki kardiologicznej na odległość daje możliwość choremu, w dowolnym momencie i z każdego miejsca, skorzystania z porady dyżurujących lekarzy w ośrodku Tele EKG Polska oraz przekazania własnego elektrokardiogramu poprzez łącza teleinformatyczne.

- Jeżeli dyżurujący lekarz stwierdzi, że stan pacjenta wymaga szybkiej interwencji kardiologicznej, jak przebiega udzielenie choremu pomocy?

- System Tele EKG Polska skierowany jest do osób, które chcą kontrolować swoje zdrowie i zapewnić sobie stałą, specjalistyczną pomoc bez wychodzenia z domu. Istota działania systemu polega na wyposażeniu pacjenta przez ośrodek Tele EKG Polska w małe przenośne urządzenie (transmiter), które przyłożone do słuchawki telefonicznej (również telefonu komórkowego) przetwarza sygnał EKG z elektrod przyklejonych samodzielnie przez pacjenta do klatki piersiowej, na sygnał dźwiękowy. Sygnał ten zostaje następnie przekształcony na obraz krzywej EKG i odczytany na monitorze komputera przez dyżurującego lekarza.

Kontakt lekarza z pacjentem polega na rozmowie i transmisji EKG oraz wynikającej z tego konsultacji lekarskiej i zaleceń. W stanach zagrożenia życia lekarz dyżurny Tele EKG Polska wzywa do chorego karetkę pogotowia "R". Dzięki współpracy dyżurujących lekarzy systemu z Pogotowiem Ratunkowym możliwe jest udzielenie natychmiastowej pomocy poprzez skrócenie czasu wstępnej diagnozy. Lekarz dyżurny systemu Tele EKG Polska zapewnia choremu najszybszą pomoc, opiekę przez 24 godziny, ratunek w sytuacjach zagrożenia.

- System telemonitoringu daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, bo umożliwia stałą kontrolę nad jego zdrowiem. Jaką pomoc z tej metody uzyskuje prowadzący chorego lekarz rodzinny?

- Każde zgłoszenie się pacjenta i jego elektrokardiogram są archiwizowane w systemie. Lekarz rodzinny może korzystać z tych informacji w celach diagnostycznych i terapeutycznych, czyli poszerza swoją wiedzę o pacjencie. Niejednokrotnie lekarze systemu telefonują do lekarzy rodzinnych, informując o stanie zdrowia pacjenta, a drogą elektroniczną przesyłają zapisy EKG.

- W jakich sytuacjach zdrowotnych badanie czynności elektrycznej serca nie jest wskazane?

- Badanie EKG nie jest badaniem inwazyjnym i może być wykonywane u każdego.

- Kto może korzystać z Tele EKG Polska. Czy tylko osoby chore, kierowane przez opiekujących się nimi lekarzy?

- System telefonicznego nadzoru kardiologicznego jest skierowany do wszystkich. Korzystanie z systemu usuwa stres rodzący niepewność chorego i jego rodziny: "czy zdążę dotrzeć do lekarza i uzyskać właściwą pomoc".
Z systemu Tele EKG Polska korzystają zarówno pacjenci skierowani przez lekarzy, jak również osoby, które zgłaszają się same. Najczęstszym powodem zgłaszania się pacjentów są bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego. Tele EKG Polska obejmuje opieką osoby: z zaburzeniami rytmu, po zawale serca, po operacjach kardiochirurgicznych, z nadciśnieniem tętniczym, z utratami przytomności w wywiadzie, z wadami serca, osoby mające potrzebę opieki kardiologicznej w celach profilaktycznych.

- Gdzie należy się zgłosić, by móc korzystać z monitoringu w Krakowie i Małopolsce? Jakie są opłaty?

- Ośrodek Tele EKG Polska mieści się w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Prądnicka 80. Dyrektorem ośrodka jest dr Jan Starzyk. W tym miejscu pragnę podziękować Panu Dyrektorowi oraz zespołowi lekarzy dyżurujących w ośrodku za ofiarną pracę i oddanie idei ciągłej pomocy potrzebującym.

Pełna informacja o systemie znajduje się na stronie internetowej www.teleekgpolska.pl, również przez całą dobę czynna jest infolinia: 801 33 99 33. Miesięczna opłata za korzystanie z systemu, to 38 zł.

- Oceniając funkcjonowanie Tele EKG, jego dotychczasową przydatność, czy Pani Profesor widzi celowość wprowadzenia modyfikacji systemu?

- Moje wieloletnie doświadczenie z systemem, jako konsultanta i założyciela, wskazuje jednoznacznie na bardzo dużą przydatność 24-godzinnego nadzoru kardiologicznego dla chorych. Ciągły postęp techniczny stwarza możliwości rozwoju tej metody dla dobra pacjentów. Od kilku lat do systemu Tele EKG Polska mogą być przyjmowani pacjenci nie tylko z Krakowa i Małopolski, ale też z obszaru całego kraju.

Rozmawiała Danuta Orlewska

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie