Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pośmiertnie przyznano honorowe wyróżnienia dla Józefa Kruka i ks. Bronisława Sieńczaka

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rada Powiatu Krakowskiego przyznała pośmiertnie tytuły Zasłużony dla powiatu krakowskiego dwóm osobom: Józefowi Krukowi z Modlniczki oraz ks. Bronisławowi Sieńczakowi, pracującemu w Piekarach.

Uroczystości przyznania tytułów odbyły się podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Krakowskiego. Przypomniano sylwetki i działalność obu zasłużonych.

Józef Kruk to przedsiębiorca, społecznik, filantrop, który wspierał ubogich, chorych, dzieci, strażaków, sportowców i seniorów. O nadanie mu tytułu Zasłużonego wnioskowała Alicja Wójcik, przewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego, wniosek poparła Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa oraz 1300 mieszkańców składając podpisy pod wnioskiem.

Józef Kruk zmarł w 2015 r. po ciężkiej chorobie. Był to człowiek, który zawsze troszczył się o innych.

- Pomagał bezinteresownie potrzebującym i poszkodowanym przez los. Wspierał chore dzieci, ubogich, pomagał klubom seniora, kołom gospodyń i służył radą strażakom. Wspierał liczne akcje charytatywne. Z tej działalności znany był w gminach Wielka Wieś, Zabierzów i Liszki. Okazywał ogromne wsparcie dla Oddziału Neurochirurgii Szpitala w Prokocimiu. Wspierał Hospicjum dla dzieci Alma Spei w Krakowie. Swoim życiem, pracą i społecznym działaniem wniósł trwałe dobro w środowisko, w którym działał i żył - mówiła przewodnicząca.

Otrzymał wiele odznaczeń, tytułów za służbę społeczeństwu. Dzielił się tym, co miał. Mieszkał w gminie Wielka Wieś, by Honorowym Obywatelem Gminy Zabierzów, dlatego na sesję Rady Powiatu z podziękowaniami dla jego rodziny przyjechała wójt Elżbieta Burtan.

Tytuł honorowy odbierała jego żona Krystyna Kruk z jednym z synów i wnuczką. -Jestem bardzo wdzięczna za ten tytuł dla mojego męża. Jedną z sentencji, którą najczęściej piszemy ludziom na ostatnią drogę są słowa: „Człowiek nie umiera tak długo, jak długo inni pielęgnują pamięć o nim”. One mają dla nas duże znaczenie, bo minęły trzy lata od Józia, a państwo wciąż o nim pamiętają - mówiła żona uhonorowanego Józef Kruka.

Kolejny uhonorowany to ks. Bronisław Sieńczak, kapłan, wychowawca młodzieży, Założyciel Centrum Edukacyjne „Radosna Nowina 2000”. Wniosek o jego docenienie został poparty przez 512 mieszkańców powiatu krakowskiego, a złożony przez Zofie Pylę, radną powiatową z gminy Liszki.

Jak informowała przewodnicząca Alicja Wójcik życiowym wyzwaniem ks. Bronisława w 1989 roku była odbudowa działa ks. Kazimierza Siemaszki - praca z młodymi, potrzebującymi pomocy ludźmi. Kontynuował dzieło Centrum Młodzieży „ U Siemachy” w Krakowie.

-Zrealizował działo na miarę XXI wieku - na 6 ha gruntu w podkrakowskich Piekarach wybudował Centrum Edukacyjne „Radosna Nowina 2000” - podkreślała przewodnicząca. Centrum składa się z kościoła, szkoły - liceum o wysokim poziomie kształcenia, internatu, hali sportowej, basenu.

Tytuł zasłużonego dla ks. Bronisława Sieńczaka odebrał ks. Kazimierz Stelmach, zastępca dyrektora zarządu Fundacji im. ks. Siemaszki.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski