MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Postępuje budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic. Mieszkańcy muszą się liczyć z kolejnymi utrudnieniami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 12 lat
Trwają prace związane z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic. Inwestycja wiąże się z kolejnymi utrudnieniami. Z powodu robót wyłączony z użytkowania został kolejny fragment parkingu przy ulicy Meissnera. W rejonie ronda Polsadu wyznaczono natomiast dodatkowe przystanki „Olsza II” dla linii autobusowych nr 129, 138, 159 i 172.

W ramach budowy linii tramwajowej z ul. Meissnera do Mistrzejowic w kwietniu plan objął przygotowanie do rozpoczęcia robót ziemnych pod torowisko w rejonie Pętli Mistrzejowice.

Kontynuowane są prace związane z Sudołem Dominikańskim, które obejmują między innymi dalszy montaż elementów prefabrykowanych i wykonanie by-passu komory północnej. Projekt zakłada likwidację istniejącego fragmentu potoku Sudół Dominikański na odcinku od skrzyżowania ul. Młyńskiej z ul. Miechowity do połączenia z kanałem biegnącym od ronda Młyńskiego do rzeki Prądnik. W śladzie starego segmentu potoku wybudowany zostanie tunel tramwajowy, a woda zostanie poprowadzona pod zachodnią jezdnią ul. Młyńskiej, równolegle do likwidowanej trasy. Długość przebudowywanego kanału wyniesie 388,65 m, a wraz z komorami ok. 400 m.

Inwestycja obejmuje m.in. budowę tunelu tramwajowego i stacji podziemnej „Rondo Polsadu”.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, kontynuowana jest też przebudowa sieci podziemnych.

Przypomnijmy, że budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic to pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu.

Miasto planuje budowę linii tramwajowej na osiedle Kliny. Brany jest pod uwagę m.in. wariant poprowadzenia trasy od pętli w Borku Fałęckim.

Linia tramwajowa na osiedle Kliny z pętli w Borku Fałęckim c...

Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej.

Partnerem Prywatnym przedsięwzięcia jest PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a Generalnym Wykonawcą – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia miasta za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 r.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Postępuje budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic. Mieszkańcy muszą się liczyć z kolejnymi utrudnieniami - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski