Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postulaty byłych więźniów politycznych

WIS
REPRESJONOWANI W PRL. W Nowej Hucie odbyło się spotkanie więźniów politycznych okresu stanu wojennego; wzięło w nim udział ponad 100 osób.

Rozpoczęła je msza św. w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, po której odbył się pokaz filmu o księdzu Kazimierzu Jancarzu. Stanisław Płatek, przywódca tragicznie zakończonego strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 r., obecnie przewodniczący Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego 1981-89, poinformował o 2 inicjatywach ustawodawczych. Mimo upływu 20 lat od upadku komunizmu uporządkowania prawnego nie doczekała się sytuacja osób więzionych za działalność na rzecz niepodległej Polski, z których wiele żyje w bardzo trudnych warunkach; czas pobytu w więzieniu czy okresy bezrobocia wynikającego z represji za działalność podziemną nie są zaliczane do stażu pracy.
Stąd apel do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o kontynuowanie prac nad ustawą kombatancką, która miała to uregulować. Zjazd poparł też inicjatywę Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności, który chce doprowadzić m.in. do ustanowienia odznaczenia Krzyż Solidarności, w związku ze zbliżającą się 30. rocznicą powstania "Solidarności". Razem z Krzyżem Niepodległości miałyby to być odznaczenia dla wszystkich osób, które walczyły o niepodległą Polskę w latach 1939-89.
(WIS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski