Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poświęcą trawniki na parkingi

GM
W Andrychowie władze gotowe są poświęcić osiedlowe trawniki, aby wybudować nowe parkingi. Tylko czy zgodzą się na to mieszkańcy?

Parkowanie na trawnikach stanowi wykroczenie, ale gdzie kierowcy mają pozostawiać swoje auta, jeśli nie ma miejsca na parkingu? FOT. MIROSŁAW GAWĘDA

ANDRYCHÓW. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje lokalizacji nowych miejsc postojowych

Brak miejsc parkingowych na andrychowskich osiedlach to dyżurny temat do rozmów wśród kierowców. Osiedla budowano dawno, kiedy samochodów było niewiele. Teraz już większość rodzin ma samochód, a miejsc parkingowych pod blokami jest praktycznie tyle samo. Trzeba budować nowe parkingi. Tylko gdzie?

Teoretycznie sprawa jest prosta. Na miejsca postojowe można zagospodarować pasy zieleni w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych, na których i tak regularnie - z braku innych miejsc - kierowcy parkują swoje samochody. Obecnie takie parkowanie stanowi naruszenie prawa. Grozi za to mandat.

- Podchodzimy do tego problemu bardzo delikatnie. W razie stwierdzenia przypadków parkowania samochodów na trawnikach, wobec większości kierowców stosujemy tylko upomnienie - mówi komendant Straży Miejskiej w Andrychowie Jan Kajdas.

Ale ostatnio podjęto działania, które mają doprowadzić do zwiększenia miejsc parkingowych na osiedlach. Burmistrz Tomasz Żak zwrócił się do strażników miejskich o przygotowanie koncepcji lokalizacji nowych miejsc postojowych. W związku z tym komendant SM apeluje do mieszkańców, aby dzwonili do Straży Miejskiej pod nr telefonu 875-30-32 i zgłaszali swoje propozycje lokalizacji nowych miejsc postojowych.

Teoretycznie sprawa jest prosta. Wystarczy aby np. trawnik (na którym i tak często kierowcy pozostawiają samochody) został odpowiednio utwardzony. Propozycja nie oznacza jeszcze, że we wskazanym miejscu zostanie wykonany nowy parking. Zdecydują o tym urzędnicy.

Jest jednak problem, ponieważ budowa nowych parkingów ma tyle samo zwolenników, co przeciwników wśród mieszkańców. Swoje niezadowolenie wyrażają osoby, które co prawda uważają, że nowe miejsca postojowe są potrzebne, ale nie pod oknami ich mieszkań.

Czy uda się wszystkie te racje pogodzić? To się dopiero okaże. Na razie mieszkańcy są proszeni o wskazywanie propozycji lokalizacji nowych parkingów. W budżecie miasta są pieniądze na ich budowę. Teraz wszystko zależy o tego, czy uda się uzyskać kompromis.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski