Posypały się rekordy

PS
SPORTY SIŁOWE. W Kielcach odbył się Puchar Polski w wyciskaniu leżąc, w którym spore sukcesy odniosły zawodniczki krakowskiego klubu TKKF "Azory".

Po długiej przerwie w treningach wystartowała Magda Zapiór. W kat. 56 kg w pierwszym podejściu zaliczyła 60 kg, na drugie został zadysponowany ciężar 65 kg jednak go nie zaliczyła. W trzeciej próbie ten sam ciężar został wyciśnięty lecz stosunkiem głosów 2-1 sędziowie spalili podejście. Osiągnięty wynik dał zawodniczce czwarte miejsce w swojej kategorii wagowej. Najmłodsza zawodniczka klubu Paulina Cygan startująca w kategorii 67,5 kg w drugim podejściu zaliczyła 80 kg i tym samym pobiła rekord Polski juniorek do lat 18 wynoszący 77,5 kg i ustanowiony przez nią samą na mistrzostwach Polski w Giżycku w marcu tego roku.

W trzecim boju Cygan dołożyła kolejne 5 kg zaliczając ten ciężar z dużym zapasem. Paulina ukończyła zawody z wynikiem 85 kg na czwartym miejscu wśród seniorek, bijąc dwukrotnie rekord Polski. Wynik 85 kg jest wynikiem na poziomie złotego medalu mistrzostw świata juniorek do lat 18, niestety brak dofinansowania ze strony ministerstwa sprawił, że Paulina nie wystartowała na światowej arenie. W tej samej kategorii wagowej startowała starsza i bardziej doświadczona koleżanka klubowa Pauliny, wielokrotna Mistrzyni Polski i medalistka Mistrzostw Europy Jadwiga Radwańska. W pierwszym podejściu zaliczyła 110 kg, a w drugim 115 kg, co dało jej pierwsze miejsce w swojej kategorii wagowej. W trzeciej próbie ciężar został podniesiony na 130,5 kg, co byłoby nowym rekordem Polski. Niestety, mimo wyciśniętego ciężaru rekord nie został uznany ze względu na błędy techniczne. Ostatecznie Jadwiga zajęła trzecie miejsce w kategorii open kobiet.

Najbardziej utytułowana zawodniczka Azorów w kat 82,5 kg Dorota Szczepanik po pierwszym podejściu zapewniła sobie zwycięstwo zaliczając 135 kg. Zaliczyła łatwo także 142,5 kg, co rozpaliło apetyt na bicie rekordu Polski. Zadysponowany ciężar 148 kg wzbudził wśród widzów duże emocje. Ciężar został wyciśnięty i rekord Polski seniorek i weteranek należy do Doroty. Wynik ten dał jej również drugie miejsce w kategorii open. Podczas dekoracji Dorota została nagrodzona złotym medalem Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego za szczególne osiągnięcia sportowe w 2009 r. W klasyfikacji drużynowej kobiet zawodniczki TKKF Azory zajęły drugie miejsce. (PS)