MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszukajmy dobrej architektury

Małgorzata Mrowiec
Konkurs. Rozpoczynamy plebiscyt „Kraków mój dom”. Czekamy na zgłoszenia kandydatów.

Trwa kolejna edycja konkursu architektonicznego „Kraków mój dom”. Szukamy w nim dobrej najnowszej architektury, prezentujemy ciekawe, znaczące obiekty – takie, które warto docenić i pochwalić. „Dziennik Polski” organizuje ten plebiscyt wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa.

REGULAMIN PLEBISCYTU >>

Zapraszamy Czytelników do udziału w konkursie, bo poprzez niego każdy z nas może wpływać na to, jak będzie się zmieniał Kraków. Zachęcamy, by krakowianie rozejrzeli się wokół i wskazali nowo powstałe budynki, które zwracają uwagę i zachwycają, poszukali nowej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej, jak też zabytków, które dzięki zabiegom konserwatorów wróciły do świetności czy zyskały nowe życie. Czekamy na kandydatury!

Dlaczego architektura powinna interesować każdego? Jak zwraca uwagę Tomasz Bobrowski, główny architekt miasta Krakowa, jakość architektury i przestrzeni publicznej przekłada się na jakość naszego życia.

– Na architekturę jesteśmy skazani, musimy gdzieś żyć, mieszkać, pracować. Jest scenografią dla przestrzeni, w której rozgrywają się interakcje społeczne. Istotne jest też, aby przyszłe pokolenia otrzymały w spadku dobrą architekturę realizowaną współcześnie – mówi Tomasz Bobrowski.

Jako dobry przykład z ostatniego czasu, na który warto zwrocić uwagę, wymienia Muzeum Czapskich (ul. Piłsudskiego) po remoncie. Pałacyk wraz z otoczeniem zmienił się nie do poznania, remont doprowadził do podniesienia jakości miejsca. Podobnie na pochwałę, zdaniem głównego architekta, zasługuje odnowiony budynek Muzeum Narodowego przy pl. Sikorskiego, mieszczący Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”.

Teraz czekamy na propozycje naszych Czytelników. Zgłoszenia kandydatur do konkursu powinny dotyczyć obiektów z Krakowa, oddanych do użytku między 1 marca 2013 r. a 31 marca br. Zgłoszeń można dokonywać e-mailem na adres: [email protected]**od 11 do 19 kwietnia**.

Obiekty można zgłaszać w kategoriach:

- architektura mieszkaniowa,

- architektura użyteczności publicznej,

- architektura przestrzeni publicznej,

- rewaloryzacja.

Spośród zgłoszeń kapituła konkursu (złożona ze specjalistów od architektury i urbanistyki, pod przewodnictwem prof. Witolda Cęckie­wicza) wybierze nominowane obiekty. 8 maja w specjalnym dodatku do „Dziennika Polskiego” zostanie przedstawiona ich lista.

Zaprosimy wtedy Czytelników do udziału w głosowaniu, które pozwoli wyłonić laureatów konkursu. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe tablice do umieszczenia na nagrodzonym obiekcie.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski