Nasza Loteria

Poszukiwacze na agatowych polach. Rudno jak El Dorado - po szlachetne kamienie ludzie ruszyli z łopatami i kilofami

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Na poszukiwanie agatów do Rudna zjechali pasjonaci minerałów, kolekcjonerzy kamieni, geolodzy i całe rodziny amatorów miłośników przygód
Na poszukiwanie agatów do Rudna zjechali pasjonaci minerałów, kolekcjonerzy kamieni, geolodzy i całe rodziny amatorów miłośników przygód Fot. Barbara Ciryt
Kilofy do rozbijania skał i młotki do kruszenia lawy wulkanicznej, podręczne kopaczki, grabie oraz plastikowe pojemniki i wiadra z wodą - takie narzędzia nieśli ze sobą poszukiwacze agatów. Przyjechali do Rudna w gminie Krzeszowice, żeby szukać cennych kamieni, a przy okazji wziąć udział w I Międzynarodowych Mistrzostwach w Poszukiwaniu Agatów o tytuł Agatowego Króla. W Rudnie zrobiło się jak przed wiekami w El Dorado czy Kalifornii podczas gorączki złota lub przed kilkoma dniami w RPA, gdzie pasterz znalazł przeźroczyste kamienie i ogłosił, że trafił na złoże diamentów.

Poszukiwania w Rudnie niektórzy traktowali jak prawdziwą rozrywkę i możliwość pokopania w wulkanicznej lawie, która zastygła w niepamiętnych czasach. Ale byli tu i prawdziwi pasjonaci i kolekcjonerzy, zawodowcy z różnych stron Polski, którzy chcieli skorzystać z okazji i znaleźć niezwykły okaz. Te agatowe pola przygotował dla nich Witold Koprucha, kolekcjoner kamieni szlachetnych i założyciel Muzeum Agatów w Rudnie.

Na powulkanicznych polach pojawiło się ze 300 osób. Przekopywali teren licząc na szczęście.

Każdy ma szanse coś wykopać. Wciąż znajdujemy tu agaty. Niemal po każdej wyprawie coś się przynosi. A jeśli zdarza się taka, że człowiek nakopie się, narozbija skał i nic, to jest nadzieja, że następnym razem będzie coś cennego - mówi Witold Koprucha, pomysłodawca I Międzynarodowych Mistrzostwach w Poszukiwaniu Agatów, który posiada kolekcję składającą się z kilku tysięcy agatów.

Na mistrzostwa zaprosił całe rodziny, żeby zachęcić do poszukiwań nawet kilkuletnie dzieci i pokazać piękno agatów, ale zwabił również wytrawnych poszukiwaczy, geologów, geodetów, znawców minerałów. W jury konkursowym zasiadał m.in. Piotr Olejniczak z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska Muzeum Geologicznego AGH. Pytany o najlepsze techniki poszukiwań proponował najpierw przeszukiwanie powierzchni wylosowanych działek agatowych. A metody kopania pozostawiał do wyboru poszukiwaczom.

Nie planujemy kopać głęboko, bo tu jest dużo skał i bardzo ciężko kopać. Podobno na wyższych partiach tego pola jest mniej skał, ale może tu są większe szanse na znalezienie agatu - mówią Emilia i Adrianna z Gliwic, studentki geologii i oceanografii.

Na sąsiednim poletku poszukiwacze Anna i Tomasz z Rybnika postanowili kopać głębiej mimo trudności i konieczności rozbijania skał.

Jesteśmy geodetami, ksywę mamy Gagatki, więc musieliśmy przybyć na poszukiwanie agatów - uśmiechają się.

Na głębokie wykopy i zbieranie hałd ziemi zdecydowali się Sylwek spod Myślenic i Adam spod Słomniki, którzy zbierają minerały. Na agatowe mistrzostwa przyjechali, żeby swoje zbiory wzbogacić o nowe kamienie szlachetne.

Kopię i słucham uderzeń łopaty. Macierzysta skała, lawa wulkaniczna daje głuchy odgłos, a jeśli uderzy się w agat lub kwarc, to będzie dźwięczny odgłos - mówi Adam i kopie z rozmachem.

Poletko agatowe przynajmniej na głębokość pół metra postanowił przekopywać Artur Półtorak, który przyjechał z córką Marysią i synem Leosiem.

Całej powierzchni nie przekopię, bo to ciężka praca. Może coś znajdziemy jak przerzucę z trzy tony ziemi - wylicza pan Artur i przyznaje, że ma zamiłowanie do statystyki.

Na poszukiwania przyjechali m.in. Elżbieta, Patrycja i Tomasz, mieszkańcy Paryża, przysiółka Nowej Góry w gminie Krzeszowice oraz Julia i Maciej Dudkowie ze Śląska, którzy przedstawiają się jako zbieracze bursztynów. Jeżdżą po nie nad Bałtyk i penetrują plaże po burzach i ulewach.

Prawdziwi kolekcjonerzy kamieni, którzy dotarli do Rudna najpierw z podziwem oglądnęli zbiory Witolda Kopruchy w Muzeum Agatów, a potem zapragnęli znaleźć podobne.

- W muzeum są okazy, nam niewiele udało się wykopać, choć mamy świadomość, że w tej zastygłej lawie, na wulkanie, gdzie znaleźliśmy się można znaleźć coś cennego, ale trzeba mieć trochę szczęścia - mówi Zdzisław Materna, którzy przyjechał z żoną z Bielska Białej. Oboje są kolekcjonerami agatów, mają ich w domu około tysiąca, a zbierają od 25 lat.

Po mistrzostwach tytuł Agatowego Króla z najpiękniejszym agatem zdobyła drużyna "Gwiezdne ziarenka" w składzie Aleksandra Wojciechowska z Warszawy i Iwona Kosz z Białobrzegów.

Komisyjnie orzekliśmy, że kamień, który panie znalazły jest najpiękniejszy ze względu na czystość i zabarwienie - powiedział Witold Koprucha.

Kolekcjoner, organizując mistrzostwa na własnych polach, pozwolił poszukiwaczom z całego kraju zabrać do domów wszystko, co znaleźli. Sam zubożał o te kamienie, ale jak mówi Kinga Kurlit-Heller, menadżerka z jego Muzeum Agatów w Rudnie: - Celem agatowych mistrzostw było rozpropagowanie wiedzy na temat występowania agatów i innych kamieni szlachetnych w okolicy Rudna, wiedzy o lokalnej geologii oraz zaproponowanie pasjonującej rozrywki dla poszukiwaczy.

Niezwykłe poszukiwania agatów w Rudnie. 300 osób przekopywał...

Protest przed bramą firmy Valeo w Skawinie w sprawie braku porozumień o podwyżkach płac. Związki zawodowe zapowiadają strajk

Protest w Skawinie przy bramie Valeo. Rozmowy o podwyżkach p...

FLESZ - Zmiana pracy, a pandemia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski