Poszukiwania wspaniałej ósemki

MM
Udostępnij:
- Może to być niesienie służby bliźnim w harcerstwie, ruchach przykościelnych, poprzez wolontariat, np. w hospicjum. I kandydat powinien być w swojej działalności konsekwentny - nie może to być osoba, która by się ujawniła tylko na konkurs, raz przeprowadziła staruszkę przez jezdnię na siłę i dwa razy zaniosła obiad potrzebującemu. Mieliśmy też w minionych edycjach i taki przypadek, kiedy szkoła wycofała zgłoszenie pewnej dziewczyny, ponieważ coś ona w międzyczasie przeskrobała - mówi Zbigniew Sabiński, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury "Dom Harcerza", który zajmuje się organizacją konkursu w Krakowie.

Przesłuchanie, może wizja

   Poszukiwani są młodzi ludzie działający na rzecz innych, wrażliwi, życzliwi, aktywni, uczynni, pracowici, odnoszący sukcesy, odważni w obronie dobra i prawdy oraz wytrwali w swoich działaniach. Tacy powinni być kandydaci do Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych". Zgłoszenia do tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu przyjmowane są do 14 marca. Kandydatów mogą zgłaszać rodzice, grupy mieszkańców, nauczyciele, znajomi, organizacje, parafie; można też zgłosić się samemu.
   Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 14 - 19 lat, uczącej się w Krakowie. 8 Wspaniałych wybiera się w nawiązaniu do filmu "Siedmiu wspaniałych", a że o jednego więcej - to dlatego, że konkurs narodził się w Warszawie, która miała wtedy 8 dzielnic. W Krakowie na tegoroczną okrągłą, X edycję konkursu przewidziane jest zorganizowanie wystawy ukazującej losy dotychczasowych laureatów - nie ustają oni w pracy na rzecz innych, część jest obecnie radnymi miasta czy dzielnic.
   Zgłaszający kandydata na Wspaniałego powinni umotywować swoje wskazanie, dołączyć dowody jego działalności - kroniki, zdjęcia, zaświadczenia szkoły, oficjalne podziękowania. - Na podstawie tych materiałów będzie dokonywana pierwsza przymiarka do wyboru. Wyłoni się grupę osób, które zostaną zaproszone na rozmowy, przesłuchania, gdzie będą prezentować swoją działalność. Może się ten etap wiązać ze swego rodzaju wizją lokalną - wizytą u wybranych kandydatów, by zobaczyć ich w działaniu - wskazuje dyr. Sabiński. Laureatów wyłaniać będzie Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzą głównie radni miasta i dzielnic, także przedstawiciele obu ruchów harcerskich, Krakowskiej Rady Samorządów Uczniowskich i Urzędu Miasta.
   Rokrocznie nagrodą jest wyjazd zagraniczny, ale - jak podkreślają organizatorzy - nie o nagrodę tu chodzi, lecz o propagowanie osiągnięć młodych ludzi, godnych naśladowania zachowań i postaw.
   Poniżej zamieszczamy kartę zgłoszenia do konkursu, którą - po wypełnieniu - należy przesłać lub dostarczyć osobiście (w godz. 9 - 19) do Młodzieżowego Domu Kultury "Dom Harcerza", ul. Reymonta 18, 30-059 Kraków, z dopiskiem na kopercie: Samorządowy Konkurs Nastolatków "8 Wspaniałych". (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie