Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwanie pieniędzy na premetro w Krakowie. Radny przygotuje wniosek do Komisji Europejskiej o odblokowanie środków z KPO

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Na ostatniej sesji Rada Miasta Krakowa przegłosowała rezolucję w sprawie odblokowania środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, tak by pojawiły się pieniądze na budowę premetra. Przeciwny był radny PiS Michał Drewnicki. Zapowiada, że przygotuje projekt rezolucji w tej sprawie ale do Komisji Europejskiej.

- Głosowałem przeciwko rezolucji, bo odebrałem to jako przedwyborczą akcję przewodniczącego Rady Miasta Rafała Komarewicza, który przygotował projekt i w taki sposób chciał się pokazać wyborcom. Problem w tym, że wskazał nieodpowiedniego adresata, bowiem to nie polski rząd a Komisja Europejska blokuje pieniądze z KPO. Przygotuję więc projekt rezolucji w tej sprawie, ale do Komisji Europejskiej i liczę, że inni radni poprą ten wniosek - mówi Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

W głosowaniu dotyczącym rezolucji ws. odblokowania środków unijnych w ramach KPO wzięło udział 29 radnych. Projekt został przegłosowany dzięki głosom radnych z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków" oraz klubów Platforma - Koalicja Obywatelska i "Kraków dla Mieszkańców". Radni PiS wstrzymali się od głosowania, a radny Michał Drewnicki był przeciw.

Potrzebne unijne wsparcie na budowę premetra w Krakowie

W rezolucji znalazł się apel Rady Miasta Krakowa do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie wszelkich możliwych działań prawnych i politycznych, zmierzających do odblokowania unijnych środków finansowych zaplanowanych w KPO dla Polski.

"Kiedy w Polsce polityczna wojna „na górze" uniemożliwia uruchomienie środków z KPO, inne kraje rozwijają się już dzięki tym pieniądzom jak choćby nasi najbliżsi sąsiedzi - Słowacja czy Czechy, którzy rozdysponowują już unijne środki i przystępują do realizacji ważnych inwestycji" - podkreślono w rezolucji.

Przypomniano w niej także, że wiele lat temu mieszkańcy Krakowa w drodze referendum wyrazili pragnienie budowy metra. Obecnie miasto planuje budowę premetra, albo metra, jeżeli będzie taka potrzeba. Inwestycja nie jest realna bez zewnętrznego wsparcia.

W rumuńskim Kluż-Napoce już będą budować metro

"Gdy krakowianie wciąż nie mogą się doczekać odblokowania środków w KPO, w 300-tysięcznym mieście rumuńskim - Kluż-Napoka realizowana będzie pierwsza linia metra. Właśnie dzięki środkom z UE. W Krakowie moglibyśmy również zrealizować np. rozbudowę ul. Kocmyrzowskiej czy budowę dodatkowego pawilonu dla potrzeb SOR wraz z wyposażeniem w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ" - czytamy w rezolucji.

W rumuńskim mieście Kluż-Napoka mają mieć metro dzięki pieniądzom z KPO. Władze Krakowa też chcą podziemnej komunikacji dofinansowanej z Unii Europejskiej.

Kraków nie chce być gorszy od rumuńskiego Kluż. Radni przygo...

- Premier Mateusz Morawiecki wraz z polskim rządem zabiega o odblokowanie pieniędzy z KPO. To Komisja Europejska blokuje wypłatę należnych nam środków, które przydałyby się samorządom na realizację inwestycji. Dlatego rezolucja powinna być skierowana do władz unijnych w Brukseli - przekonuje radny Michał Drewnicki.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poszukiwanie pieniędzy na premetro w Krakowie. Radny przygotuje wniosek do Komisji Europejskiej o odblokowanie środków z KPO - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski