Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany doświadczony student

Elzbieta Cegła
Studia i praca. Płatny staż to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim szersza wiedza i nowe doświadczenie. Publiczne i prywatne przedsiębiorstwa chętnie przyjmują studentów

Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP) Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przygotowała w roku akademickim 2014/2015 program płatnego stażu dla studentów. Pilotażowo odbyło go już 15 osób. Przewiduje się, że rocznie skorzysta z tej szansy ok. 30 młodych ludzi.

Staż w renomowanych polskich i zagranicznych firmach to przede wszystkim źródło dodatkowej wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce. To możliwość zdobywania nowych umiejętności oraz doświadczenia tak cenionego przez pracodawców.

- Pomiędzy studiami i zawodową aktywnością młodych ludzi musi istnieć szeroki wachlarz możliwości do wykorzystania przez studentów. Realizowany właśnie program stażowy GAP jest jednym z elementów - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia prof. Jerzy Hausner.

- Dzięki niemu już w trakcie nauki studenci mają szansę zwrócenia na siebie uwagi cenionych pracodawców. I nawet jeśli w przyszłości nie będą zatrudnieni w przedsiębiorstwie, w którym odbywali staż, to zdobędą potrzebne doświadczenie oraz referencje, jakie z pewnością docenią inni pracodawcy - dodaje prof. Jerzy Hausner.

Program stażowy realizuje Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej UEK oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, przy współpracy z publicznymi i prywatnymi przedsiębiorstwami.

Dzięki temu studenci kierunku GAP mogą odbywać płatny staż m.in. w: Banku Gospodarstwa Krajowego, PGNiG S.A., Lotos PetroBaltic, PZU S.A., Orange Polska, Grupie Azoty, Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Towarzystwie Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, a grono prestiżowych firm stale się poszerza.

Każdy stażysta otrzymuje wynagrodzenie 1800 zł netto miesięcznie, co pozwala na pokrycie kosztów pobytu w miejscu pracy.

- Nasz program to odpowiedź na potrzeby rozwoju wynikające z konieczności kształcenia absolwentów posiadających nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne umiejętności. Wymogi stawiane przez pracodawców zobowiązują studentów do zdobywania i poszerzania kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenia. Staż pozwala poznać specyfikę funkcjonowania największych publicznych i prywatnych przedsiębiorstw w naszym kraju - mówi dr Michał Kudłacz z Katedry GAP, koordynator programu stażowego.

Potwierdzają to uczestnicy programu stażowego GAP. Jeden z nich, Łukasz Maźnica twierdzi wprost: - Dzięki stażowi w jednej z dużych firm zdobyłem mnóstwo tzw. miękkich kompetencji oraz wiedzy praktycznej. Dzięki temu bez trudu mogłem się odnaleźć na rynku pracy po zakończeniu studiów - mówi absolwent kierunku gospodarka i administracja publiczna.

Studenci GAP mają wiele możliwości pogłębiania wiedzy oraz zdobywania nowych umiejętności i doświadczenia. Są aktywni zarówno w kole naukowym, jak też w Fundacji GAP czy Agencji Artystycznej GAP, która działa na zasadzie przedsiębiorstwa społecznego. Wiele osób niemal od początku studiów współpracuje z przedsiębiorcami, jak również organizacjami pozarządowymi, włącza się także w działalność naukową prowadzoną przez pracowników Katedry GAP. To w przyszłości procentuje.

Młodzi ludzie mają też możliwość bezpośredniego kontaktu ze znanymi osobistościami ze świata polityki, nauki, biznesu, kultury. Okazją do takich spotkań są organizowane dwa razy w roku naukowe sympozja. Już 40. z kolei rozpocznie się 16 bm. w Szczyrku, a tematy wiodące to "Armia" i "Ekonomiczne wartości dizajnu". Obecność zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dla młodych ludzi bezpośrednie spotkanie z głową państwa to duże wydarzenie. Sympozja pn. "Współczesna gospodarka i administracja publiczna" to unikatowa forma kształcenia nie tylko w Krakowie, ale w skali kraju. Inne uczelnie mają nam czego zazdrościć.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski