Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany, poszukiwana...

mab
Tarnowscy stróże prawa mieli przed paroma laty policyjnego nosa, kiedy na Wałowej rozpoznali poszukiwanego listem gończym mordercę z Podkarpacia. Wykazali się dużą spostrzegawczością, intuicją i zdolnością skojarzenia. - To w policyjnej robocie bardzo przydatne cechy - przyznaje asp. sztab. Andrzej Sus z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

TARNÓW. W minionym roku policjantom udało się odnaleźć i zatrzymać 53 osoby poszukiwane listem gończym

   Listy gończe to ostateczna forma poszukiwań osób podejrzanych bądź oskarżonych, ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. O rozesłaniu takiego listu (wraz z postanowieniem o tymczasowym aresztowaniu) postanawia zwykle prokurator prowadzący sprawę, rzadziej sędzia.
   - List gończy zawiera m.in. zarzuty stawiane poszukiwanemu, dane personalne, rysopis, czasami fotografię. W pojedynczych przypadkach znajduje się w nim również informacja o ewentualnej nagrodzie pieniężnej za wskazanie i ujęcie ukrywającego się sprawcy. W przypadku szczególnie groźnych przestępców listy gończe rozpowszechniane są za pośrednictwem prasy, radia, telewizji - przypomina Bożena Owsiak, rzeczniczka tarnowskiej Prokuratury Okręgowej.
   W minionym roku prokuratorzy w okręgu tarnowskim rozesłali 14 listów gończych za ukrywającymi się sprawcami przestępstw. Najwięcej (osiem) wyszło z Tarnowa, w tym dwa z Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej. Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tarnowskiej sięgnęła po tę formę poszukiwań pięć razy, w Brzesku jeden raz. Znacznie większa liczba dotyczy listów gończych, które trafiają do okręgu tarnowskiego z innych rejonów Polski. - Jeśli przestępca pochodzi lub zamieszkuje na naszym terenie, to do nas trafiają te listy i także my zajmujemy się jego poszukiwaniem - wyjaśnia asp. sztab. A. Sus. - Docierają do Tarnowa listy z prokuratur w Warszawie, Szczecinie i innych miast.
   Listami gończymi, aż do odwołania, zajmują się policjanci. Zapoznawani są na odprawach z listą osób poszukiwanych i ewentualnie zdjęciami, które mogą być pomocne w rozpoznaniu ukrywających się przed sprawiedliwością. W trakcie rutynowych czynności i patrolowania miejsc, gdzie mógłby ukrywać się poszukiwany, zwracają szczególną uwagę na podejrzane osoby.
   Na ubiegłorocznej liście poszukiwanych przez tarnowską komendę znajdowało się 101 nazwisk. W tej liczbie było prawie 50 podejrzanych i oskarżonych, ukrywających się już od 2002 roku.
   W minionym roku policjantom udało się odnaleźć i zatrzymać 53 osoby poszukiwane listem gończym. (mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski