Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrafią zachwycić turystów

Barbara Ciryt
200-letnia aleja grabowa w parku przy mogilańskim dworze
200-letnia aleja grabowa w parku przy mogilańskim dworze Fot. Barbara Ciryt
Rekreacja. Tajemnicze, spokojne, pełne wdzięku, owiane legendami miejsca w powiecie nadają się na majówki. Nie tylko w długi weekend.

Obok znanych miejsc – jak Ojców ze swoimi jaskiniami czy dolinki jurajskie ze ściankami do wspinaczki, którym uroku mogą pozazdrościć najpiękniejsze parki Europy – są też w podkrakowskich gminach interesujące, lecz zapomniane miejsca.

Niektóre są trudno dostępne, ale warte zobaczenia – jak najstarsza pstrągarnia w Europie, urocze ogrody opisywane przez Mikołaja Reja, pustelni bł. Salomei i ścieżka ornitologiczna.

Mistyczne Grodzisko

Na wzgórzu, za drzewami widnieją mury dawnego grodu i rzeźbione w kamienne figury. Obok kościółek z XVII wieku, sztuczne groty – kaplice. To Grodzisko, przysiółek Skały nadany przez Bolesława Wstydliwego swojej siostrze Salomei, wdowie po Kolomanie, królu halickim. – Jedni mówią, że to miejsce magiczne, a ja mówię, że mistyczne. Od XIII wieku miała tu swoją pustelnię bł. Salomea, tu dochodziła do świętości – mówi ks. Stanisław Langner, proboszcz parafii Ojców-Grodzisko.

– Warto tu przyjechać ze względu na piękną architekturę, krajobraz, ciszę i historię – dodaje. Ciekawostką jest posąg na dziedzińcu. To słoń z wysokim obeliskiem na grzbiecie – symbol cnót Maryi Panny. Ma swój pierwowzór w Rzymie przed kościołem Santa Maria Sopra Minerva. Ten w Grodzisku powstał w 1687 r. na cześć zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Na korpusie ma łaciński napis: Onus meum leve (Ciężar mój jest lekki).

Raj dla ptaków

Czy istnieje idealne miejsce do obserwacji przyrody i wypoczynku? Krzysztof Czajowski, ornitolog amator, działacz Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego od lat twierdzi, że to Zbiornik Łączany i ścieżka ornitologiczna w Kamieniu nad Wisłą. Tu zlatują się skrzydlaci mieszkańcy całej Polski, Skandynawii, Syberii, wielu krajów Europy – łącznie 138 gatunków ptaków. Jedne przylatują na lato, inne spędzają tu zimę.

Rankiem zaczyna się ich codzienna krzątanina: łopoczą skrzydłami, śpiewają, polują lub leniuchują. Dzierzby organizują spiżarnie na kolcach krzewów, łabędzie nurkują w poszukiwaniu śniadania, szczygły żerują na ostach, kwiczoły atakują odchodami i głośno krzyczy, a czaple bączki udają trzcinę.

Gmina Czernichów zakupiła na potrzeby tej ścieżki lornetki, lunety, atlasy ptaków, można je wypożyczyć i obserwować przyrodę – z dwóch tarasów widokowych na zrębie dawnego kamieniołomu lub z wyznaczonych punktów.

Natchnienie Reja

Opustoszały dwór i park w Mogilanach wybudowany przez Jordana, kasztelana krakowskiego wciąż budzi zainteresowanie. Opuściła go Polska Akademia Nauk, a ludzie wchodzą do parku przez dziury w ogrodzeniu. Jeszcze mogą dostrzec piękno tego miejsca z 450-letnią historią.

Tu Mikołaj Rej napisał „Żywot człowieka poczciwego” i wiersz wychwalający urok ogrodu. Wciąż zachwycają tu dwustuletnie aleje grabowe, a stuletnie żywopłoty bukszpanowe powstały w miejscu poprzednich szpalerów.

Uparte źródło

Urok Dubia, gdzie zaczynają się doliny Racławki i Szklarki dostrzegli hrabiowie Potoccy. W 1850 r. zlecili tu założenie pstrągarni „Rózin” (od imienia wnuczki Potockiego).

– To była najstarsza pstrągarnia w Europie Środkowej. Dziś nie ma w niej ryb. Gospodarstwo rybackie się wyniosło, został złom i zaniedbane stawy. Jednego z nich nie sposób osuszyć, bo z groty wciąż skalnej wytryska źródełko i wypełnia staw – mówi Zbigniew Wasik, były sołtys Dubia, pasjonujący się historią wioski. Uparcie bijące jurajskie źródła nie pozwala zapomnieć o uroku tego miejsca otoczonego skałami i zielenią.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski