MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeba 25 ławników

GM
Najwięcej - 7 ławników - wybranych zostanie z gminy Andrychów, 6 ławników będzie reprezentować gminę Wadowice, 3 - gminę Kalwaria, a pozostałe gminy wiejskie powiatu - jeden lub dwóch ławników. W sumie jesienią nową kadencję w sądzie w Wadowicach zacznie pełnić 25 ławników.

Po wakacjach wybranych zostanie 25 nowych ławników Sądu Rejonowego w Wadowicach. Fot. Mirosław Gawęda

POWIAT WADOWICKI. Do końca czerwca w urzędach gmin można zgłaszać kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Wadowicach. Ławnicy zostaną wybrani przez radnych.

Władze poszczególnych gmin właśnie ogłaszają nabór kandydatów na ławników. Kandydatury można zgłaszać do końca czerwca, a najpóźniej w październiku wybory ławników spośród zgłoszonych kandydatur dokonają radni gminni.

Ławnikiem może być osoba, która m.in. ma ukończone 30 lat a nie więcej niż 70, zamieszkuje w miejscu kandydowania od co najmniej roku, posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Kandydatów na ławników zgłaszają: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych lub co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie danej gminy.

Kandydatów można zgłaszać od połowy czerwca do końca miesiąca.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski