Potrzeba aż pięć ton ziarna dla łabędzi [WIDEO]

Potrzeba aż pięć ton ziarna dla łabędzi [WIDEO]

Anna Agaciak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

O tym się mówi. Dzika Klinika, fundacja zajmująca się ratowaniem małych zwierząt, organizuje akcję zimowego dokarmiania łabędzi. Chce zebrać pieniądze na ziarno i uczyć.
Łabędzie w zakolu Wisły

Łabędzie w zakolu Wisły ©fot. Andrzej Banaś

W Krakowie zimuje nawet 300 sztuk ptaków wodnych (łabędzi, kaczek i łysek). Niestety, w wielkie mrozy, kiedy rzeki i stawy skute są lodem, zwierzęta te nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Trzeba zadbać, aby nie były głodne. Akcję dokarmiania organizuje fundacja Dzika Klinika, jednocześnie informując krakowian, jak należy to robić, aby nie zaszkodzić.

- Namawiamy, aby mieszkańcy chodzili nad Wisłę z ziarnem i warzywami - zaznacza Joanna Wójcik, szefowa Dzikiej Kliniki. - Najlepiej, aby przynosić im ziarno i to jak najgrubsze. Łabędzie chętnie jedzą kukurydzę, groch, a nawet fasolę. Można je podawać suche lub ugotowane.

Ptaki lubią także ugotowane i pokrojone warzywa (marchew, pietruszkę, seler czy ziemniaki), byle nie były solone. Pożywienie musi być świeże. - Często widzimy, że ludzie wrzucają im stare, nadpleśniałe resztki z obiadu czy pieczywo. To pierwszy krok do chorób u ptaków - mówi inicjatorka akcji.


Autor: Anna Agaciak

Fundacja zamierza kupić ziarno co najmniej na 16 najzimniejszych dni, może to być nawet 5 ton. - Do nakarmienia kilkuset ptaków w trzech miejscach: na Dąbiu, przy Wawelu i w Tyńcu będziemy potrzebowali 250-300 kg ziarna, co kosztuje około 550 zł z transportem.

Aby zebrać pieniądze na zakup ziarna fundacja ogłosiła zbiórkę w internecie na stronie: pomagam.pl/labedzie, gdzie w prosty sposób kilkoma kliknięciami da się przelać dowolną kwotę.

Datki na karmę dla ptaków można także wysłać na konto Fundacji Dzika Klinika - Centrum Pomocy dla Dzikich Zwierząt, os. Kazimierzowskie 18/156, 31-841 Kraków o numerze: 51 1240 4650 1111 0010 5077 3087.

Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu, zauważa, że trudna sytuacja ptaków zimą wynika z ludzkiej nieświadomości. Dokarmienie dziko żyjących zwierząt przez większość sezonu jest działaniem niepotrzebnym, a nawet szkodliwym, powodującym ich uzależnienie od człowieka. Dodatkowo w przypadku ptaków, dokarmianie skłania je do pozostania na mieście, wbrew naturalnym mechanizmom migracji na zimowiska.

- Ewentualne dokarmianie zwierząt powinno być stosowane jedynie podczas silnych mrozów i grubej pokrywy śnieżnej. Ziarno jest rozdawane chętnym mieszkańcom przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - mówi Jan Machowski i dodaje, że Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa współpracuje z kołami łowieckimi, przekazując każdego roku kilkanaście ton ziarna kukurydzy na dokarmianie saren, zajęcy, bażantów i kuropatw.Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gdzie zglaszac sie z rannymi ptakami?

Bea (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dwa tyg chcialam zabrac do Dzikiej Kliniki rannego ptaka. Okazalo sie, ze klinika nie dziala z powodu braku funduszy. Czy cos sie zmienilo?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zła decyzja.

K. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Krakowskie łabędzie są przesadnie dokarmianie i to w dodatku złym pokarmem (ludzie masowo dają im głownie szkodliwy dla nich chleb). Akcja dodatkowego dokarmiania jest bardzo złą i nieprzemyślaną...rozwiń całość

Krakowskie łabędzie są przesadnie dokarmianie i to w dodatku złym pokarmem (ludzie masowo dają im głownie szkodliwy dla nich chleb). Akcja dodatkowego dokarmiania jest bardzo złą i nieprzemyślaną decyzją.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze