Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Potrzeba Dobra" w sieci. Pomysł licealistów na bezinteresowną pomoc i dobre uczynki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Platforma funkcjonuje w Internecie pod adresem: potrzebadobra.uj.edu.pl
Platforma funkcjonuje w Internecie pod adresem: potrzebadobra.uj.edu.pl
Czwórka przyjaciół z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie postanowiła stworzyć platformę, która umożliwia ludziom bezinteresowną pomoc. Platforma "Potrzeba Dobra" już działa. - Szybko zaczęły też pojawiać się oferty bezinteresownej pomocy od osób, które - tak jak my - chcą zmieniać świat na lepsze - relacjonują autorzy pomysłu, Młodzi ludzie deklarują, że chcą zmieniać świat na lepsze. Swój projekt realizują w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Udział w niej polega na stworzeniu własnego projektu, który rozwiąże określony problem społeczny i pozytywnie wpłynie na daną społeczność.

FLESZ - Ilu lat może dożyć człowiek? Naukowcy mają odpowiedź

od 16 lat

Platforma "Potrzeba Dobra" funkcjonuje w sieci, ale obejmuje swoim zasięgiem teren Krakowa i okolic. Powstała, żeby połączyć osoby potrzebujące wsparcia z tymi, które są w stanie i chcą im go udzielić. Jak działa? Jak wyjaśniają jej twórcy - Weronika Czyż, Maciek Laidler, Piotr Ząbkiewicz i Michał Latinek z II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie - użytkownik po zalogowaniu się lub zarejestrowaniu może wystawić post z prośbą lub ofertą pomocy.

- Użytkownik wśród pojawiających się postów może znaleźć idealną ofertę do skorzystania bądź przekazaniu komuś pomocy.

Klikając w wybraną ofertę, może napisać wiadomość, w której poda niezbędne informacje dotyczące konkretnej pomocy. Na ich podstawie realizuje bądź otrzymuje obiecane wsparcie - tłumaczą licealiści.

Cała procedura, czyli informacje i wskazówki jak pomagać, odbywa się poprzez platformę, następnie użytkownicy mogą kontaktować się ze sobą telefonicznie. Wszystko jest kontrolowane przez administratorów, czyli właśnie grupę licealistów.

- Zauważyliśmy, że wiele akcji pomocowych opiera się na zbieraniu pieniędzy - doceniamy takie działania, ale postanowiliśmy jednak skupić się na czymś mniej popularnym, choć równie ważnym. Uważamy, że jako społeczeństwo moglibyśmy, w sposób bezpośredni, bardziej pomagać nieznajomym bądź mieszkańcom niedalekiej okolicy. Wiemy, że pomaganie obcym bądź osobom, które znamy tylko z widzenia, nie jest łatwe. Właśnie dlatego wymyśliliśmy i stworzyliśmy platformę "Potrzeba Dobra" - wyjaśniają młodzi ludzie. - Pracując nad naszym projektem chcieliśmy, aby wspomaganie innych nie było już trudem czy niewiadomą, a pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna - zaznaczają też.

Uczniowie II LO dostali wsparcie ze strony rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został patronem przedsięwzięcia. A profesjonalny informatyk, programista pracujący na UJ, za darmo pomógł licealistom w sprawach technicznych. Platforma "Potrzeba Dobra" działa pod adresem: potrzebadobra.uj.edu.pl.

Twórcy platformy podkreślają, że w ich projekcie jest miejsce dla wszystkich, bo każdy może pomagać na tysiące różnych sposobów - bez względu na wiek, to, czym się zajmuje i ile ma czasu. - Pandemia koronawirusa sprawiła, że życie w jeszcze większym stopniu przeniosło się do sieci. Wykorzystując Internet jako narzędzie, chcieliśmy poprzez nasz projekt pokazać, że wokół nas są realne problemy prawdziwych ludzi i choć nie wszystkie, to wiele z nich jesteśmy w stanie wspólnie rozwiązać - przekazują też autorzy projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Potrzeba Dobra" w sieci. Pomysł licealistów na bezinteresowną pomoc i dobre uczynki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski