Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna melioracja

SYP
Ostatnio w wolbromskim magistracie Piotr Trzaska, prezes Wolbromskiej Spółki Wodnej spotkał się z sołtysami z terenu gminy. Spotkanie dotyczyło planów modernizacji urządzeń melioracyjnych.

Zaniedbania w odwodnieniu gruntów nie dotyczą tylko wsi. Fot. Jacek Sypień

Wolbrom

Od 2002 roku Małopolski Zarząd Melioracji nie otrzymał żadnych środków finansowych z budżetu państwa na utrzymanie pomniejszych cieków wodnych, których jest w całej Małopolsce przeszło 5500 km. W zeszłym roku urząd marszałkowski otrzymał pierwotnie z budżetu państwa na realizację zadań w zakresie konserwacji i eksploatacji urządzeń melioracji wodnych kwotę w wysokości 5,6 mln zł, co stanowiło niespełna 7 proc. faktycznych bieżących potrzeb województwa.

O tym, jaki jest stan urządzeń melioracyjnych i to nie tylko na wsiach można się przekonać po gwałtownych ulewach. Podczas ubiegłorocznej ulewy woda zalała boisko „Orlik” przy wolbromskiej SP 1. Przyczyną był właśnie niedrożny ciek wodny. Zamulone, albo zarośnięte trawą rowy i przepusty pod drogami, betonowe ogrodzenia zakłócające naturalny spływ wody, zamulone zbiorniki małej retencji. To są najczęstsze przyczyny lokalnych podtopień. Ponieważ ostatnie lata obfitują w gwałtowne ulewy, dlatego usuwanie skutków zniszczeń poczynionych przez wodę kosztuje znacznie więcej, niż doprowadzenie urządzeń melioracyjnych do właściwego stanu.


Podczas spotkania sołtysów z Piotrem Trzaską, prezesem Wolbromskiej Spółki Wodnej. Fot. arch. UM

Dlatego władze województwa małopolskiego wyszły z inicjatywą i zachęcają spółki wodne do skorzystania z możliwości sięgnięcia po środki unijne na odbudowę i renowację istniejących rowów melioracyjnych i urządzeń wodnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Wolbromska Spółka Wodna, jako pośrednik i niejako przedstawiciel Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który będzie starał się o unijne środki rozpoczęła organizację spotkań informacyjnych dla zainteresowanych mieszkańców.

Jest to o tyle konieczne, gdyż znaczna część urządzeń melioracyjnych znajduje się na prywatnych gruntach. Aby móc poprawić stan tych urządzeń korzystając z unijnego wsparcia musi być zgoda właścicieli wszystkich posesji, przez które przebiega sieć melioracyjna. Co więcej, trzeba uzyskać deklaracje o woli współfinansowania projektu przez właścicieli gruntów, na których znajdują się urządzenia melioracyjne. Wkład własny korzystających z dofinansowania ma wynosić 20 proc. wartości inwestycji i można go rozłożyć na raty, nawet na 15 lat. Gdyby udało się zebrać wszystkie konieczne zgody Małopolski Zarząd Melioracji będzie składał wniosek o dofinansowanie.

Warto zaznaczyć, że pracownicy wolbromskiego magistratu włączyli się już w przygotowanie materiałów koniecznych do złożenia wniosku.

Stan utrzymania urządzeń melioracyjnych wynika także z faktu, że po wielu „suchych” latach część rolników zaniechała opłacania składek do Spółki Wodnej. Ta dysponując mniejszymi środkami wykonywała mniej niezbędnych prac, napraw i konserwacji urządzeń melioracyjnych. W efekcie, w ostatnich „mokrych” latach gwałtowne ulewy skutkowały podtopieniami oraz zalewaniem pól i gospodarstw.

O tym, jak ważne jest utrzymywanie różnego typu urządzeń melioracyjnych we właściwym stanie mieli się okazję przekonać mieszkańcy wsi położnych przy Białej Przemszy. Po powodzi w 1997 roku podniesiono groblę wolbromskiego zalewu. Mimo to, podczas kolejnych powodzi w 2001 i 2002 roku południowa grobla wolbromskiego zbiornika nie wytrzymała naporu wody, która zalała położoną poniżej drogę, okoliczne pola i łąki. Fala powodziowa, która przeszła rzeką wypływającą z zalewu, wdarła się do prawie stu domów w położonych przy niej wsiach, Lgocie, Zarzeczu, Chrząstowicach i Golczowicach. Straty liczono w milionach złotych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski