Potrzebny "worek" pieniędzy

Smol
Udostępnij:
Centrum Paderewskiego od dwóch miesięcy kieruje Krystyna Szymańska. Swoje zamierzenia na ten rok przedstawiła radnym powiatowym podczas ostatniego posiedzenia komisji oświaty, sportu i kultury, które odbyło się w starostwie przed sesją wyjazdową w Kąśnej Dolnej. Radni zgodnie przyznali, że pieniądze przyznawane przez starostwo na działalność centrum są potrzebnym wydatkiem z budżetu powiatu.

TARNÓW-KĄŚNA DOLNA. Dla Centrum Paderewskiego

   Według dyrektor Szymańskiej, jedną z kwestii do rozwiązania stojący przed centrum będzie dalsza rewaloryzacja zabytkowego parku okalającego dworek Paderewskiego w Kąśnej.
   - Pierwszy etap rewaloryzacji parku nie będzie wymagał wcale dużych nakładów - zapewnia dyrektor Centrum Paderewskiego. - W ramach prac zaplanowanych na początek, trzeba będzie między innymi usunąć uschnięte i połamane drzewa.
   W planach jest także wyremontowanie i zaadaptowanie jednego z budynków gospodarczych znajdujących się przy dworku, tak aby utworzyć tam salę koncertową i konferencyjną z prawdziwego zdarzenia. W budżecie Centrum Paderewskiego zarezerwowano na ten cel 160 tysięcy zł wkładu własnego, choć do końca nie wiadomo, czy uda się uzyskać dofinansowanie.
   - Aby otrzymać pieniądze na tę inwestycję, konieczne było jednak zarezerwowanie w naszym budżecie kwoty 160 tys. zł - tłumaczy dyrektor Krystyna Szymańska.
   Dyrektor chciałaby kupić także sprzęt wodny do pływania po stawie znajdującym się przy dworku, aby w ten sposób uatrakcyjnić tam pobyty.
   Starostwo powiatowe w Tarnowie przekaże w tym roku dotację do Centrum Paderewskiego w wysokości 310 tysięcy zł. Złożono także wniosek o dofinansowanie w wysokości 800 tys. z budżetu państwa. Dyrektor Szymańska jest pewna natomiast, że centrum z pewnością nie otrzyma od wojewody aż tak dużej kwoty.
   - _Na pewno nie otrzymamy kwoty 800 tysięcy zł w całości - _powiedziała radnym dyrektor Szymańska. Trzeba bowiem wiedzieć, że w kolejce po dotacje przydzielane przez województwo czeka aż 27 instytucji kultury z Małopolski, a pula pieniędzy na kulturę jest ograniczona.
   Według radnego Andrzeja Kuty z Woli Rzędzińskiej, wcześniej wśród niektórych radnych padały głosy, że nie należy dawać pieniędzy z powiatowego budżetu na Centrum Paderewskiego, a przeznaczyć te pieniądze na przykład na drogi powiatowe. Jego zdaniem, prężna działalność muzycznego centrum dowodzi jednak, że nie są to pieniądze stracone i warto, aby powiat przyznawał je w tym właśnie celu.
   - _Ten worek pieniędzy na Kąśną należy utrzymywać - _podkreślił radny Kuta, który jest jednocześnie przewodniczącym powiatowej komisji zajmującej się sprawami kultury.
   W czasie sesji RPT w najbliższy wtorek, która odbędzie się w dworku Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, radni nie będą już ponownie omawiać tegorocznych planów działalności Centrum. Ustalono bowiem już wcześniej, że wystarczy jeśli zrobią to w problemowych komisjach Rady Powiatu.
(Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie