Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pouczające spotkanie

Redakcja
To było bardzo ważne i pouczające spotkanie. Przez dwa dni w Polskiej Akademii Umiejętności rozmawiali polscy naukowcy z kraju i emigracji na temat roli dawnej i nowej emigracji polskiej w warunkach Unii Europejskiej. Obok PAU organizatorem spotkania, o czym już pisaliśmy, był działający w Londynie - Polski Uniwersytet na Obczyźnie.

Konferencja PAU i PUNO

   Mówiono o sytuacji Polaków żyjących w innych krajach, ich losach, działalności i dorobku w różnych dziedzinach życia, a także o ich wyobrażeniach kraju przodków. Nastąpiła swoista konfrontacja poglądów na najważniejsze sprawy Polaków żyjących w kraju i na emigracji. Dlatego dobrze się stało, że do takiego spotkania doszło. Tym bardziej że przedstawiane oceny rzeczywistości często różniły się.
   - Tak jak kraj nie powinien odcinać się od emigracji, tak emigracja nie powinna odcinać się od swej ojczyzny. Chodzi o to, by Polska i Polonia tworzyły jedno ciało, to nie mogą być dwa światy - mówił na zakończenie konferencji prof. Jerzy Wyrozumski, sekretarz generalny PAU. - Trzeba uwierzyć, że Polska komunistyczna jest już przeszłością. Okazuje się bowiem, że część emigracji ciągle jeszcze ma przeświadczenie, że Polska niewiele się zmieniła - nie ufa nam.
   Wniosek z konferencji był oczywisty: trzeba utrzymywać kontakty, aby lepiej się poznawać, korygować niesłuszne opinie. Podkreślono także konieczność wspierania polskich instytucji działających na emigracji.
   Polski Uniwersytet na Obczyźnie, kierowany przez prof. Wojciecha Falkowskiego, stara się o nawiązanie ścisłych, instytucjonalnych kontaktów z Uniwersytetem Jagiellońskim. Dlatego dyskusji pilnie przysłuchiwał się rektor UJ, prof. Franciszek Ziejka. MARIAN NOWY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski