„Powabna” cząstka, czyli z fizyką kwantową za pan brat

Materiał informacyjny UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE
Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tworzą interaktywną grę edukacyjną.

Czarmonium to cząstka wyjątkowa – maleńka, ruchliwa i naprawdę nieznośna. Jest nieuchwytna, a w dodatku bez przerwy robi psikusy innym cząstkom. W końcu jednak zostaje złapana, a naukowcy ogłaszają sukces: dokonali epokowego odkrycia!

O co chodzi? O interaktywną grę edukacyjną JUNO, która w zabawny i atrakcyjny sposób będzie wyjaśniać młodzieży zagadnienia z fizyki kwantowej. Gra powstaje w ramach międzynarodowego projektu, będącego inicjatywą amerykańskiego Uniwersytetu Indiany – „Global Classroom Initiative”. Prócz studentów tejże uczelni przy projekcie pracują również studenci z Bonn, Barcelony, Madrytu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opiekunem naszej polskiej grupy jest dr inż. Łukasz Bibrzycki, a w jej skład wchodzi czterech studentów informatyki: Adrian Gaborek, Michał Pogwizd, Kamil Serafin i Robert Skrzypczak.

Udział w tym projekcie to dla nas okazja, by sprawdzić swe umiejętności nabyte w trakcie studiów, a także szansa na zdobycie cennego doświadczenia, które pomoże nam w karierze zawodowe_j – podkreśla Michał Pogwizd, student III roku informatyki na UP. – _Projekt został zaprezentowany na kwietniowym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Możliwość wystąpienia na tej konferencji była dla nas ogromnym wyróżnieniem – dodaje.

Studencki projekt nosi nazwę J/ψ Under Observation. Pod tajemniczym symbolem J/ψ kryje się czarmonium – cząstka elementarna zwana też kwarkonium powabnym. Została odkryta w 1974 roku w USA. Było to jedno z najważniejszych odkryć w fizyce kwantowej XX wieku, niezwykle istotne dla tej dziedziny nauki.

Dowiodło ono istnienia kolejnej kategorii kwarków, która dotąd była opisywana tylko teoretycznie – wyjaśnia Michał Pogwizd. – Odkrycie było tak przełomowe, że zostało okrzyknięte mianem „rewolucji listopadowej” w fizyce cząstek elementarnych, a odkrywcy czarmonium – Burton Richter i Samuel Ting – otrzymali Nagrodę Nobla – dodaje student.

Tę właśnie historię odkrycia „czarującej” cząstki ma przedstawiać interaktywna gra edukacyjna JUNO, dedykowana głównie młodzieży w wieku 12–14 lat. W animacji zostaną wykorzystane najnowsze rozwiązania multimedialne – modelowanie 3D, wirtualna rzeczywistość itd. Gra będzie przygotowana w przystępnej dla uczniów formie, tak by zagadnienia z fizyki kwantowej były zrozumiałe dla każdego.

– Temat jest skomplikowany, dlatego chcemy go przedstawić w zabawny i atrakcyjny dla młodych ludzi sposób. Chcemy ich przekonać, że fizyka kwantowa nie musi się kojarzyć z czymś trudnym i nudnym, lecz że może być naprawdę pasjonująca – zaznacza Michał Pogwizd.

Fabuła gry będzie się składać z dwóch wątków. Pierwszy pokazuje historię odkrycia „powabnej” cząstki w 1974 r. Rekonstrukcja tego wydarzenia zostanie przedstawiona w sposób interaktywny: gracz nie będzie biernym widzem, lecz weźmie udział w eksperymencie, który doprowadził do odkrycia czarmonium. Natomiast w drugim, równoległym wątku ta sama historia zostanie przedstawiona z perspektywy cząstek elementarnych jako bohaterów. Pierwsze skrzypce gra tu oczywiście nasze czarmonium: cząstka będzie cały czas uciekać, rozrabiać i robić psikusy, aż w końcu zostanie złapana, czyli odkryta przez naukowców.

Gra JUNO ma być gotowa za rok. Będzie bezpłatnie udostępniana szkołom do wykorzystania na lekcjach fizyki, a ponadto będzie ją można sobie ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store.

Tu podaj tekst alternatywny

Studiuj informatykę na UP!

Chcesz związać swą przyszłość z informatyką? Zapoznaj się z ofertą edukacyjną Instytutu Informatyki UP. Na studiach I stopnia Instytut oferuje specjalności administracja systemami informatycznymi oraz multimedia i technologie internetowe. Następnie absolwent ma możliwość uzupełnienia swej wiedzy w obszarach programowania, konfiguracji systemów informatycznych, tworzenia architektury oprogramowania, projektowania baz danych itp. Absolwenci studiów II stopnia mogą podjąć pracę m.in. jako: specjalista IT, programista, administrator systemów informatycznych, projektant baz danych, grafik komputerowy czy twórca animacji i gier komputerowych.

Paulina Szymczewska

Materiał oryginalny: „Powabna” cząstka, czyli z fizyką kwantową za pan brat - Gazeta Krakowska

Dodaj ogłoszenie