Powiat chrzanowski. Kierowców czekają duże utrudnienia....

Powiat chrzanowski. Kierowców czekają duże utrudnienia. Wkrótce ma ruszyć budowa rond na głównych drogach

Zdjęcie autora materiału
Sławomir Bromboszcz

Gazeta Krakowska

Powiat chrzanowski. Kierowców czekają duże utrudnienia. Wkrótce ma ruszyć budowa rond na głównych drogach
1/6
przejdź do galerii

©Sławomir Bromboszcz

W środę (17 lipca) ma zostać podpisana umowa z wykonawcą budowy ronda na drodze wojewódzkiej 933 w centrum Libiąża. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo w miejscu, gdzie często dochodzi do kolizji.
Zobacz galerię

Kierowcy jadący od strony osiedla Flagówka lub placówki Poczty Polskiej mają nie lada problem z wykonaniem lewoskrętu. W godzinach szczytu muszą tam odstać nawet kilkanaście minut.

- Najczęściej udaje się włączyć do ruchu, gdy znajdzie się jakiś uprzejmy kierowca, jadący główną drogą, który się zatrzyma i przepuści - mówi Piotr Sobieraj, mieszkaniec Libiąża.

Kierowcy chcący sprawnie włączyć się do ruchu muszą wykazać się dobrym refleksem. Niestety, zdarza się, że niektórzy źle oceniają sytuację na drodze i dochodzi tutaj do groźnych sytuacji.

- To niebezpieczne skrzyżowanie. Nie pomaga zamontowane lustro, sporo kierowców przekracza prędkość. Dochodzi tam do wielu kolizji. Nie wszystkie są odnotowywane, często kierowcy się dogadują. Na szczęście nie było tam jeszcze śmiertelnego wypadku - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.W tym miejscu jest też duży ruch pieszy, bo w pobliżu znajduje się poczta, szkoła i duże osiedle.

Będą utrudnienia


Nowe rondo ma powstać do końca roku, jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów.

Zastąpi ono skrzyżowanie drogi 933 z ulicami 11 Listopada, Armii Krajowej, Pocztową i Szkolną. Realizacją inwestycji zajmie się firma Pavimental Polska.

- W trakcie budowy ronda ruch w tym miejscu będzie odbywać się wahadłowo. Nie chcieliśmy, by droga została całkowicie zamknięta i rozjechane zostały boczne ulice - mówi Jacek Latko.

Budowa ronda kosztować będzie 4,1 mln zł, a nie jak pierwotnie szacowano 3 mln zł. Pieniądze na ten cel niemal po połowie wyłoży gmina Libiąż i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Kierowców czekają kilkumiesięczne utrudnienia. Rozpoczną się one, gdy na dobre ruszą prace w tym miejscu.

Najpierw jednak muszą zostać wykonane te przygotowawcze.

Niebawem powinniśmy poznać dokładny harmonogram prac i termin rozpoczęcia utrudnień. Budowa ronda to będzie trudny okres dla kierowców. Korki są nieuniknione, bo droga 933 stanowi główną trasę pomiędzy Chrzanowem, a Oświęcimiem. W trakcie prac lepiej będzie ją omijać.

Kierowcy już teraz zastanawiają się, jak będzie jeździć się tą drogą po zakończeniu inwestycji. Wielu obawia się, że rondo spowolni ruch, a w godzinach szczytu może nawet zakorkować centrum.

- Bezpieczniej tu będzie, ale niewykluczone, że miasto stanie w korkach, tak jak kiedyś Trzebinia, gdy budowano tam rondo - zauważa Tomasz Rozmus z Chrzanowa.

Moda na rondaW Trzebini trwa obecnie budowa kolejnego ronda na drodze krajowej 79. Zastąpi ono skrzyżowanie z ulicami Harcerską i Metalurgiczną.

Zaledwie 300 metrów dalej, obok wiaduktu, znajduje się już jedno rondo, które mocno spowalnia ruch na drodze krajowej 79. Przypuszczalnie w przyszłości powstanie jeszcze jedno przy skrzyżowaniu z ul. św. Stanisława .

Trwa także budowa trzech rond na powstającej obwodnicy Babic. Zlokalizowano je w miejscu przecięcia nowej drogi z DW 780 i 781.

Rondo ma także zastąpić niebezpieczne skrzyżowanie ulic Pogorskiej, Armii Krajowej i Szarych Szeregów w Chrza-nowie. W sierpniu rozpocznie się remont ul. Pogorskiej.

- Prawdopodobnie we wrześniu br. ruszymy z budową ronda. Uzależnione jest to od pogody. Droga zostanie zamknięta. O dokładnym terminie poinformujemy z tygodniowym wyprzedzeniem - opowiada Zbigniew Zaręba, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie.

Rondo powstanie także w miejscu byłej dyskoteki Nodem w Luszowicach (gm. Chrzanów).

To jest część znacznie większej inwestycji, czyli budowy nowego wiaduktu pod torami. To już będzie nowy przebieg ulicy 21 Stycznia.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?