Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Będzie remont drogi do kopalni diabazu. Zwiększony ruch może szkodzić Bramie Zwierzynieckiej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Starosta krakowski Wojciech Pałka odebrał promesę na wsparcie rządowe remontu drogi Frywałd Tenczynek
Starosta krakowski Wojciech Pałka odebrał promesę na wsparcie rządowe remontu drogi Frywałd Tenczynek Fot. Starostwo Powiatowe w Krakowie
Droga powiatowa Frywałd - Tenczynek w gminie Krzeszowice prowadząca przez Bramę Zwierzyniecką zostanie wyremontowana jeszcze w tym roku. Powiat zdobył na nią dotację rządową w wysokości 3 mln zł.

Droga prowadząca z Tenczynka do Frywałdu jest mocno zniszczona. Od dawna wymagała prac naprawczych. Teraz pojawiła się okazja.

To droga, która na odcinku około 2 km nie ma asfaltu, jest tylko utwardzona kruszywem. Dalszy odcinek jest asfaltowy, ale jego nawierzchnia jest bardzo zniszczona. Powstaje już dokumentacja na to zadanie, a jednocześnie ogłoszony został przetarg na wykonanie remontu - mówi Jacek Gryga, dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego.

Trakt ten prowadzi przez las, jest mocno rozjeżdżony samochodami ciężarowymi wypełnionymi kruszywem ze względu na fakt, że jest to droga do Kopalni Diabazu - Niedźwiedzia Góra.

Jak się okazuje remont drogi może być kosztowny, a wykonany musi być szybko, ze względu na konieczność rozliczenia dotacji w tym roku. Dotację na to przedsięwzięcie odebrał starosta krakowski Wojciech Pałka w Nowym Wiśniczu na spotkaniu samorządowców z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką oraz szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pawłem Szczygłem. Jednak nie ma pewności, czy ten remont zostanie wykonany na całym planowanym odcinku, bo po przetargu może się okazać, że kwota do dołożenia będzie zbyt duża.

Problem jest jeszcze w tym, że ta droga powiatowa prowadzi przez Bramę Zwierzyniecką, to zabytek z czasów XIX wieku z czasów, gdy okolicą władali hrabiowie Potoccy. Takich bram prowadzących do Lasu Zwierzyniec było cztery, zachowała się tylko jedna. Brama powoduje mocne zwężenie tej drogi powiatowej, ale dzięki temu pojazdy muszą jeździć tam wolniej. Teraz okoliczni mieszkańcy i turyści obawiają się, że po remoncie ruch się zwiększy i Brama Zwierzyniecka na tym ucierpi.

Remont prawdopodobnie nie będzie robiony w okolicy samej bramy, ale ruch rzeczywiście może się nieco tam zwiększyć. Jednak to zwiększenie ruchu dotyczyłoby raczej samochodów osobowych, które po remoncie mogą wybierać te drogę jako skrót przejazdów w okolicy. Ale większym problemem tam są samochody ciężarowe, a oprócz tych, które już jeżdżą do kopalni - inne nie mają potrzeby kierować się w tam - ocenia dyrektor Jacek Gryga.

Niektórzy twierdzą, że to powinien być szlak pieszo-rowerowy, ale od lat jest drogą, która służy m.in. samochodom jeżdżącym do kopalni i okolicznym mieszkańcom.

Wizyta radnych z powiatu monachijskiego w powiatach krakowskim i wielickim

Powiat krakowski. Wizyta niemieckiej delegacji. Rozmowy o po...

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski