Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest jak życie - sam odpowiadasz za wybór i walczysz z bólem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wolontariusze Ekstremalnej Drogi Krzyżowej testują nowe trasy
Wolontariusze Ekstremalnej Drogi Krzyżowej testują nowe trasy Fot. Łukasz Stefański
Przez powiat krakowski prowadzi 40 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym 16 wyrusza ze świątyń w powiecie krakowskim. Wybiera się na nie tysiące osób z podkrakowskich gmin. Liczba uczestników z roku na rok lawinowo rośnie. Tym razem EDK rusza w nocy 23 marca.

Ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyjaśnia, że jest ekstremalna, bo idzie się nocą, często pod górę, coś boli i wtedy zaczyna się modlitwa. Trasy są w całej Polsce, wielu krajach Europy, Ameryce, Australii i Azji.

W powiecie krakowskim drogi zaczynają się w: Balicach, Krzeszowicach, Liszkach, Mnikowie, Skawinie, Przegini, Zabierzowie. A wiele tras - także wiodących z Krakowa - kończy się w Czernej lub przebiega przez teren powiatu.

Uczestnicy wiedzą doskonale, że idzie się w ciemnościach (z latarką), w milczeniu, bez rozmów, pikników, bez śpiewów jak na pielgrzymce, samotnie, w skupieniu. - A mimo to ludzi na trasach przybywa. U nas w Przegini w ubiegłym roku szło prawie 500 osób, liczba ta podwoiła się w stosunku do roku poprzedniego. Teraz liczymy na znacznie więcej - mówi Konrad Kuba Zmysło, promotor idei EDK.

- Na tych drogach nie ma organizatorów, bo każdy idzie na własną odpowiedzialność. Dobrowolnie wybiera drogę, jak w życiu i każdy odpowiada za siebie - dodaje.

Są jednak osoby takie, jak pan Konrad i współpracujący z nim wolontariusze, którzy tyczą trasy, testują je, pomagają w przygotowaniu mapek, zamawiają msze, a bywa, że i autokary powrotne. - Do pomocy przychodzą wszyscy od gimnazjalistów po seniorów. Nie ma znaczenia, co osiągnęli w życiu, jakie mają profesje, liczy się, czy chcą pomóc i co dadzą z siebie - mówi koordynator tych działań.

W powiecie krakowskim najwięcej, bo aż pięć dróg wychodzi z Przegini. Są różnej długości i o różnym stopniu trudności. Prowadzą do jedynego w regionie sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach.

- Na EDK wychodzi się z komfortu życiowego i religijnego, z kościelnych ławek, recytowanych modlitw. Tu trzeba się zmierzyć z własnym cierpieniem, bólem, trudem - mówi Konrad Kuba Zmysło. - Zapraszam do przeżycia ekstremalnej drogi krzyżowej, żeby wiedzieć czym ona jest i doświadczyć spotkania z Bogiem, Jego działania.

EDK wychodzące ze świątyń w powiecie krakowskim:

  • Lazurowa - św. Jakuba: Balice - Olkusz (40 km);
  • Szafirowa - św. Jacka: Balice - Czerna (24 km);
  • Św. Jana Pawła II: Krzeszowice - Kalwaria Zebrzydowska (42 km);
  • Św. Marcina z Tours: wokół Krzeszowice (30 km); Czerwona - św. Mikołaja: Liszki - Czerna (31 km);
  • Czerwona - Matki Bożej Skalskiej: Mników- Kalwaria Zebrzydowska (52 km);
  • Niebieska - św. Brata Alberta: Mników - Kalwaria Zebrzydowska (40 km);
  • Zielona - św. Bartłomieja Apostoła: Mników- Czerna (32 km);
  • Via Crux: Przeginia - Imbramowice (57 km);
  • Via Misericordia: Przeginia - Imbramowice (22 km);
  • Via Passio: Przeginia - Imbramowice (55 km); Via Salvator: Przeginia Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela - Imbramowice Sanktuarium Męki Pańskiej (40 km);
  • Via Mater: Przeginia - Imbramowice (38 km);
  • Św. Faustyny: Skawina - Wadowice (40 km);
  • Szafirowa św. Jacka: Zabierzów - Czerna (22 km); Św. Franciszka: Zabierzów - Kalwaria Zebrzydowska (45 km).

Ponadto przez powiat krakowski prowadzą drogi z Krakowa-Mistrzejowic (2 trasy) do Ojcowa i Wadowic, z Krakowa-Podgórza (14 tras) do Kalwarii Zebrzydowskiej, Myślenic, Czernej, Michowa i w Tatry. Z Krakowa-Bieńczyc do Imbramowic, z Krakowa-Mydlnik do Czernej, z Libiąża (3 trasy) do Czernej, z Miechowa (2 trasy) do Krakowa i Czernej oraz z Myślenic do Krakowa.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski