Powiat krakowski i Wielka Wieś to bogate samorządy, które muszą zapłacić janosikowe i podzielić się z biedniejszymi

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Wielka Wieś jest jednym z trzech samorządów w Małopolsce, który płaci janosikowe, dzieląc się swoimi dochodami z biedniejszymi gminami
Gmina Wielka Wieś jest jednym z trzech samorządów w Małopolsce, który płaci janosikowe, dzieląc się swoimi dochodami z biedniejszymi gminami Fot. gmina Wielka Wieś
Udostępnij:
Bogate samorządy muszą wspierać biedniejsze - płacąc tzw. janosikowe. Powiat krakowski w tym roku odda biedniejszym 7 mln zł, ale ku zaskoczeniu janosikowe płaci też podkrakowska wiejska gmina Wielka Wieś. W tym roku naliczono jej rekordowo wysoką opłatę 1,5 mln zł. Być może gmina Wielka Wieś uchroniłaby się od tej daniny, gdyby wszyscy mieszkańcy zameldowali się, bo janosikowe jest zależne od tego jaka kwota z dochodów podatkowych gminy przypada na jednego mieszkańca.

FLESZ - Co dalej z pracą zdalną? Ekspert nie pozostawia złudzeń: Firmy wolą wrócić do swoich siedzib

Ministerstwo Finansów przedstawiło dane, z których wynika, że w całym kraju 144 samorządy (powiaty, miasta na prawach powiatu i gminy) spośród wszystkich 2850 będą musiały dokonać wpłat związanych z Ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
W Małopolsce zaledwie trzy samorządy płacą janosikowe: Kraków - jako miasto na prawach powiatu odda 136,7 mln zł, powiat krakowski 7 mln zł i gmina Wielka Wieś 1,5 mln zł.

Tylko te trzy samorządy są uznawane za tak bogate, żeby swoimi pieniędzmi podzielić z biedniejszymi, czyli oddać do budżetu państwa, które potem wypłaci to innym samorządom w formie subwencji ogólnej.

Dla nas kwota, którą musimy oddać 1,5 mln zł jest bardzo wysoka, bo jesteśmy małą, wiejską gminą. Dochody w budżecie mamy w wysokości 95 mln 968 tys. zł, w tym 25,5 mln zł z podatków PIT. A ta opłata, którą oddajemy jest liczona biorąc pod uwagę dochody gminy na jednego mieszkańca. Zameldowanych mamy 13 tysięcy mieszkańców, a szacujemy, że mamy około 2,5 do 3 tysięcy mieszkańców więcej. Oni przy podziale dochodów nie są liczeni, gdyby byli zameldowani, to być może nie płacilibyśmy janosikowego, a przynajmniej nie tak wysokie - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Ta gmina jest jedna z największym przyrostem mieszkańców w Małopolsce. Nowe osoby budują tu domy, sprowadzają się, ale z zameldowaniem z rożnych powodów się nie spieszą. Widać to, bo zameldowanych jest 13 090 osób w gminie, ale już znacznie więcej osób, bo 15 284 zadeklarowało oddawanie odpadów w gminie.

Wielkowiejscy urzędnicy ubolewają, że janosikowe wzrosło, tymczasem subwencja oświatowa dla gminy zmniejszyła się i to paradoksalnie w momencie, gdy liczba uczniów w szkołach i dzieci przedszkolach wzrosła.

Z janosikowym pogodzili się natomiast samorządowcy z powiatu krakowskiego.

Janosikowe płacimy jako powiat od czterech lub pięciu lat. W tym roku jego wysokość wzrosła i wyniesie 7 mln 010 tys zł - informuje nas Krzysztof Kamiński, rzecznik prasowy powiatu krakowskiego.

Podczas uchwalania budżetu na 2022 rok wiadomo było jak wysokie janosikowe trzeba zapłacić, ale radni powiatowi nie ubolewali z tego powodu. Tym bardziej, że powiat ma na ten rok budżet rekordowo duży 305 mln zł po stronie dochodów i 389 mln zł po stronie wydatków. Przy tym powiat ma sporą nadwyżkę budżetową i niewykorzystane środki na rachunku bieżącym.

Jak podał "Portal Samorządowy" największe janosikowe zapłaci Warszawa jako gmina i miast na prawach powiatu łącznie odda 1,3 mld zł. W skali kraju w tym roku kwota z janosikowego będzie rekordowo wysoka ponad 3,45 mld zł. W ubiegłym roku było 300 mln zł mniej, a dwa lata temu niej o 1,5 mld zł.

Zielonki. Świąteczno-noworoczny koncert chóru Fermata. Widow...

Strażacy z Białego Kościoła przekazali dary dla dzieci ze Szpitala Specjalistycznego w Krakowie

Gmina Wielka Wieś. Dary od strażaków i ludzi dobrej woli dot...

Przedstawiciele powiatu krakowskiego i policji przekazali wychowankom domów dziecka i placówek opiekuńczych prezenty świąteczne

Powiat krakowski. Wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowaw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie