Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Jeden procent podatku ceniony jest jak złoto. Pamiętajmy o tym wypełniając PIT

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Finanse. Przy rozliczaniu się z fiskusem trzeba pamiętać, że swoim podatkiem można wesprzeć osoby chore, niepełnosprawne, szkoły, jednostki straży pożarnej lub kluby sportowe.

Niewiele czasu zostało na rozliczenie się z fiskusem. Większość podatników wypełnia PIT 37 i należy to zrobić do końca kwietnia. Wypełniając druk nie zapominajmy o organizacjach pożytku publicznego, które liczą na przekazanie im 1 procenta.

Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS wybranej fundacji, stowarzyszenia, które liczy na wsparcie. Często przy tym podaje się „cel szczegółowy”, który wskazuje na jaką osobę chorą, niepełnosprawną, lub konkretną szkołę chcemy przekazać swój 1 procent.

Potrzebujących jest bez liku

W powiecie krakowskim wiele organizacji zbiera fundusze na leczenie ludzi po wypadkach, wsparcie chorych lub na pomoc zwierzętom. W Starostwie Powiatowym w Krakowie w Wydziale Organizacyjnym i Spraw Obywatelskich robiono zestawienia, z których wynika, że jest zarejestrowanych ponad 700 organizacji pozarządowych.

Jednak nie wszystkie zbierają 1 procent. Ci którzy zbierają, promują się, proszą o wsparcie na portalach społecznościowych, rozdają ulotki. Fundacje, kluby, stowarzyszenia zaznaczają, że można prosto i skutecznie pomagać konkretnej osobie lub organizacji.

Nam chodzi o złotówki nie miliony

Jedną z organizacji, która całe lata zbiera fundusze z 1 procenta jest Stowarzyszenie „Otwórzmy przed nimi życie” z Krzeszowic. Od 25 lat opiekuje się chorymi dziećmi i osobami niepełnosprawnymi.

- Pieniądze, które wpływają do nas z jednego procenta wykorzystujemy na zakup leków dla naszych podopiecznych, na ich rehabilitację, dopłatę do turnusów wyjazdowych i wkłady własne do przedsięwzięć, które realizujemy dla naszych podopiecznych, no i na utrzymanie lokalu naszej organizacji - mówi Janina Lasoń, prezes Stowarzyszenia „Otwórzmy przed nimi życie”. A numer KRS tej organizacji to: 0000049063.

Ubolewa, gdy słyszy od niektórych osób, że nie wskazują w swoich PIT-ach organizacji pożytku publicznego, bo jeden procent, to drobne kilka złotych.

- My właśnie takie pieniądze zbieramy. Gdy dostajemy wyliczenia, to tam jest lista bardzo drobnych kwot: 3, 5, 8 złotych. Takich niewielkich kwot jest najwięcej. Dla nas każda złotówka jest na wagę złota. Nie jesteśmy taką organizacja jak „Mimo wszystko” Anny Dymnej, nie zbieramy jak ona milionów, tylko złotówki. Miniony rok był dla nas bardzo dobry. Dostaliśmy 18 tys. zł. Dla nas to rekordowa kwota biorąc pod uwagę wpływy z 1 procenta - mówi pani prezes.

Niech goście nasi to wszystko mają...

1 procent to również bardzo ważny zastrzyk finansowy dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Placówka sama nie może zbierać tych funduszy, ale z pomocą w tej kwestii spieszy jej Skawińskie Centrum Wolontariatu. Żeby wesprzeć skawińską placówkę dla niepełnosprawnych wystarczy w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000207658, a w celu szczegółowym dodać: ŚDS SKAWINA.

Ten dom środowiskowy słynie nie tylko z życzliwej pomocy osobom niepełnosprawnym, ale także z produkcji aniołów. A jego mottem przewodnim są słowa wypisane nad wejściem: „Niech goście nasi to wszystko mają, czego nam życzą gdy ten próg przekraczają”. A można ich „próg przekraczać” także wspierając swoim podatkiem.

- Pieniądze z 1 procenta zbieramy od dwóch lat. Na razie wykorzystujemy je na materiały plastyczne do naszych pracowni terapeutycznych, do tworzenia aniołów i wielu innych rzeczy, dowozy naszych mieszkańców - mówi Stanisława Szczepaniak, kierowniczka ŚDS w Skawinie.

Jednak to nie wszystko. Placówka potrzebuje znacznie większych pieniędzy. Jej szefowie i pracownicy marzą, żeby zdobyć fundusze na rozbudowę ŚDS. - Liczymy na pieniądze z 1 procenta, które chcielibyśmy wykorzystać na wkład własny np. do dofinansowania projektu rozbudowy placówki. A potrzebujemy na ten projekt kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi Stanisława Szczepaniak.

Podatkowa edukacja, czyli pomoc szkole

O pieniądze od rozliczających się z fiskusem liczą również szkoły. - Same jako placówki edukacyjne nie możemy zbierać 1 procenta, ale korzystamy z uprzejmości Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska, które użycza nam numeru KRS i swojego konta do zbiórki funduszy z podatków od rodziców naszych uczniów i znajomych - mówi Jolanta Żbik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Krzeszowicach.

W tej placówce, podobnie jak w wielu innych, działa Komitet Społeczny Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska, a jego szefową jest jedna z nauczycielek Monika Chochół. Chcąc wesprzeć krzeszowicką szkołę należy w rozliczeniu podatkowym wpisać KRS: 0000052078, a w celu szczegółowym: Szkoła Podstawowa nr 2 w Krzeszowicach, a jeśli jest druga podstawówka w tym mieście, to w celu szczegółowym: Szkoła Podstawowa nr 1 w Krzeszowicach.

- Z pieniędzy pozyskiwanych z 1 procenta kupujemy pomoce dydaktyczne, udało nam się już zebrać na rzutnik, elektroniczne pianino, dwa laptopy. Dofinansowujemy z tych funduszy konkursy dla naszych uczniów, finansujemy zakup nagród dla nich - wymienia Monika Chochół. Zaznacza, że placówka korzysta z tej formy pomocy prawie 10 lat.

Urzędy Skarbowe apelują do podatników, żeby rozliczając się przez internet korzystali z e-deklaracji lub interaktywnych formularzy na stronie Ministerstwa Finansów, ponieważ posiadają one linki do wyszukiwarek zarejestrowanych OPP, bo tylko wpisanie KRS organizacji z oficjalnego rejestru uchroni nas przed ewentualną korektą zeznania i dłuższego czekania na zwrot nadpłaty.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski