Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Montują defibrylatory - urządzenia do ratowania życia. Propagują modę na udzielanie pierwszej pomocy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy i użycia defibrylatora AED w Słomnikach
Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy i użycia defibrylatora AED w Słomnikach OSP Słomniki
W sześciu gminach powiatu krakowskiego są montowane defibrylatory AED, czyli urządzenia do ratowania życia. Używa się ich w razie nagłych przypadków zatrzymania krążenia, zatrzymania serca.

Udostępnienie defibrylatorów AED - to akcja związana z udzielaniem pierwszej pomocy i zachęcaniem mieszkańców podkrakowskich miejscowości do nauki pomocy ludziom w sytuacjach niebezpiecznych, ratowania zdrowia i życia. Obecnie zamontowano defibrylatory w 14 miejscach w powiecie krakowskim. A urządzenia zostały sfinansowane z ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego (BO Małopolska).

Akcje montowania defibrylatorów AED w podkrakowskich miejscowościach zainicjowała Izabela Jędrzejek, prezes Stowarzyszenia #StrażacyMałopolska. Jest ona jednocześnie dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Strażacy z różnych jednostek współpracując wytypowali miejsca, w których zamontowano defibrylatory AED. Defibrylatory po jednym, dwa lub trzy trafiły do gmin: Czernichów, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia, Skawina, Słomniki, Wielka Wieś.

Pomysł montowania urządzeń w miejscach ogólnodostępnych pojawił się już dwa lata temu. Realizacja trwała długo, bo szukaliśmy finansowania. Uznaliśmy, że pieniądze na defibrylatory zdobędziemy z wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Potem promowaliśmy to zadanie, żeby mieszkańcy naszego powiatu oddawali głosy w tym budżecie. Udało się i zdobyliśmy fundusze na montaż urządzeń w 14 miejscach. Łącznie kosztowało to 141 tys. zł - mówi Izabela Jędrzejek, prezes Stowarzyszenia #StrażacyMałopolska.

Członkowie strażackiego stowarzyszenie skupiającego przedstawicieli różnych jednostek chcą propagować modę na ratowanie życia, na udzielanie pierwszej pomocy. Dlatego wraz z montowaniem urządzeń przez wybrana firmę - zdecydowano, że jednocześnie będą prowadzone szkolenia z ratowania, udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim nauki używania defibrylatorów AED.

Te szkolenia służą także do tego, żeby mieszkańcy naszych gmin przełamali lęk przed udzielaniem pomocy w razie nagłych wypadków. Przećwiczenie poprawnego zachowania daje poczucie pewności w ewentualnych sytuacjach kryzysowych - mówi Izabela Jędrzejek.

Dodaje, że podczas szkoleń, w których sama uczestniczy jako obserwatorka, czuje radość, że ta inicjatywa służy ludziom. Pozwala na spróbowanie swoich sił w udzielaniu pomocy przedmedycznej, uspokaja, zmniejsza panikę i stres w razie niebezpiecznych sytuacji.

Miejsca montażu defibrylatorów AED

Gmina Czernichów

  • Gminna Spółdzielnia "SCH" w Czernichowie,
  • Delikatesów Centrum w Rybnej

Gmina Jerzmanowice -Przeginia

  • Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna
  • Dom Ludowy w Przegini

Gmina Liszki

  • Budynek: OSP Kryspinowie
  • Urząd Gminy w Liszkach

Gmina Skawina

  • Budynek: OSP KSRG Krzęcin,
  • Budynek: OSP Rzozów

Gmina Słomniki

  • Rynek w Słomnikach

Gmina Wielka Wieś

  • Budynek: OSP Biały Kościół
  • Centrum Administracyjne w Szycach

Gmina Zielonki

  • Budynek: OSP Bibice
  • Budynek: OSP Bosutów
  • Biblioteka Publiczna w Zielonkach (Centrum Integracji Społecznej)

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski