Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Policjanci apelują o pomoc dla bezdomnych, którzy zimują w pustostanach i na ogródkach działkowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Podczas ubiegłorocznej zimy policjanci z powiatu krakowskiego natrafili na namioty w odosobnionych miejscach, w których zima przebywali bezdomni
Podczas ubiegłorocznej zimy policjanci z powiatu krakowskiego natrafili na namioty w odosobnionych miejscach, w których zima przebywali bezdomni Fot. KPP Kraków
Mieszkania w pustostanach, a nawet w namiotach w odludnych zagajnikach - takie sytuacja zdarzały się w ubiegłym roku zimową porą. Policjanci utrzymywali kontakty z osobami bezdomnymi zajmującymi miejsca niedostosowane do życia w mroźny czas. Wiedzą, że takie miejsca są tez i obecnie. A ponadto zimą pomocy potrzebują także starsi, samotni, nieporadni życiowo ludzie. Dlatego policjanci apelują, żeby nie pozostawać obojętnymi wobec nich, objąć troska i opieką.

FLESZ - Jaka dieta na jesień i zimę?

od 16 lat

Na zamarznięcia szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby pod wpływem alkoholu. Dlatego też, w związku z nadchodzącym okresem zimowym policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą działania prewencyjne, mające na celu ochronę takiej grupy osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur. Stałą formą prowadzonych działań są częste kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne oraz informowanie ich o instytucjach i organizacjach, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną na terenie naszego powiatu - informuje podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Funkcjonariusze współpracują z placówkami pomocy społecznej, przede wszystkim w zakresie wymiany informacji o osobach bezdomnych oraz potrzebujących pomocy.

Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Dlatego o osobach potrzebujących pomocy trzeba powiadomić odpowiednie służby – policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe lub instytucje działające na terenie powiatu. Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające na dworcach, klatkach schodowych, w kanałach, opuszczonych budynkach mieszkalnych, ogródkach działkowych, a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie - podkreśla podkom. Justyna Fil.

Możliwość zgłoszenia miejsc pobytu bezdomnych jest też poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji. Mapa taka znajduje się m.in. stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Wystarczy na Mapie zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Ważne jest rozpoznanie sytuacji osoby bezdomne, bo jeśli w miejscu jej pobytu jest zagrożenie zamarznięcia i jeśli taka osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy, to należy działać szybko, dzwoniąc np. pod numer alarmowy 112.

Farma Życia dla ludzi z autyzmem. Odwiedził ją Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych - niewidomy poruszający się z pomocą psa przewodnika

Więckowice. Pełnomocnik rządu na Farmie Życia. Zapowiada roz...

Wielmoża. Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 794. Potrącona p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski