Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Rolnicy i budowlańcy szukają pracowników

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W rolnictwie, podobnie jak w budownictwie, pracują cudzoziemcy
W rolnictwie, podobnie jak w budownictwie, pracują cudzoziemcy Fot. Barbara Ciryt
Urząd Pracy podpowiada przedsiębiorcom, jak zatrudnić cudzoziemców

Bezrobocie w powiecie krakowskim jest na poziomie 5,4 proc., czyli mniejsze ni ż w województwie małopolskim i w kraju. Jednak bezrobotni wciąż są, ale są też przedsiębiorcy, którym ciężko znaleźć pracownika. Dla nich Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego zorganizował cykl spotkań oraz targi pracy i szkoleń w ramach programu „Klimat dla Przedsiębiorczości”.

Ważnym punktem programu było seminarium „Bezpieczna praca cudzoziemców, nadchodzące zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców”. - Poświęciliśmy je pracodawcom zatrudniającym obcokrajowców. Zaprezentowaliśmy obowiązujące procedury i planowane zmiany dotyczące pracy cudzoziemców. W powiecie krakowskim obcokrajowcy, głównie z Ukrainy, są zatrudniani w rolnictwie. Przyjeżdżają do pracy sezonowej przy zbiorze warzyw i owoców - mówi Agnieszka Saletnik, organizatorka konferencji z Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

Podczas konferencji przedstawiciele rolników oraz firm zajmujących się skupem i magazynowaniem owoców i warzyw dyskutowali na temat warunków pracy cudzoziemców. Spotykali się też z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Straży Granicznej. Jak wskazywali, straż coraz rzadziej interweniuje w sprawie nielegalnie pracujących Ukraińców.

Krystyna Janecka z Powiatowej Rady Zatrudnienia zaznacza, że najwięcej cudzoziemców pracuje w gminie Igołomia Wawrzeńczyce. - Delegaci Izby Rolniczej z tej gminy przyznają, że obecnie cudzoziemców jest nieco mniej niż w ubiegłym roku, ale zatrudniani są legalnie - mówi Janecka.

Henryk Dankowiakowski, dyrektor biura Małopolskiej Izby Rolniczej mówi, że pracodawcom, także tym z branży rolniczej, nie opłaca się już zatrudniać na czarno. - Wolą spełnić warunki zatrudnienia legalnego, czyli zgłosić chęć zatrudnienia w urzędzie pracy, opłacić składki zdrowotne. No i jest jeszcze wymóg zapłacenia minimum, czyli 13 zł za godzinę - dodaje Dankowiakowski.

A Andrzej Tutajewski, prezes Podkrakowskiej Izby Gospodarczej dodaje, że sporo cudzoziemców do pracy przyjmowanych jest także w budownictwie. - Brakuje ludzi do pracy więc i tu Ukraińcy są często przyjmowani, chociaż pracodawcy muszą poszukać im także lokum - mówi Tutajewski.

Konferencje UPPK były też okazją do przeprowadzenia warsztatów dla bezrobotnych powyżej 50. roku życia, ale także odrębnych szkoleń i programów dla bezrobotnych poniżej i powyżej 30. roku życia.

WIDEO: Praca w rezerwacie przyrody. Jak zostać wolontariuszem w Afryce?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski