Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Szukają rodzin zastępczych. Dzieci czekają na opiekę i domowe ciepło

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Powiat krakowski szuka rodzin zastępczych (zdjęcie ilustracyjne)
Powiat krakowski szuka rodzin zastępczych (zdjęcie ilustracyjne) pixabay.com
Prawie 70 dzieci z powiatu krakowskiego jest w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka, a 55 dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. To za mało, bo wciąż są dzieci, które czekają na opiekę i dom.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie szuka rodzin zastępczych, szuka pomocy dla dzieci, które nie mogą mieszkać w swoich domach lub domów nie mają. Wkrótce zaczynają się szkolenie dla rodzin zastępczych, do udziału w nich zgłosiło się 10 rodzin. Jednak czy wszystkie przejdą kwalifikację? Nie wiadomo! Wiadomo natomiast, że wciąż brakuje miejsc opieki dla dzieci. Według analiz, brakuje jeszcze 15 rodzin, czyli miejsc opieki dla około 45 małych mieszkańców powiatu krakowskiego.

- Szukamy nowych rodzin zastępczych i osób, które mogą poprowadzić rodzinne domy dziecka. Mamy 18 rodzin zastępczych zawodowych i pięć rodzinnych domów dziecka, ale to wciąż za mało. Potrzeby są coraz większe. Podnosimy kwalifikacje i organizujemy szkolenia dla osób, które są gotowe opiekować się dziećmi i mają odpowiednie warunki lokalowe - mówi Agata Brzeżańska, kierownik Działu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie.

W ostatnich czasach, oprócz zapotrzebowania na rodziny zastępcze dla dzieci, dochodzą dodatkowe problemy z organizacją takiej opieki dla dzieci ukraińskich. W powiecie krakowskim, w placówkach opiekuńczo wychowawczych jest już 4 dzieci z Ukrainy.

Dzieciom, które z wielu przyczyn nie mogą zostać we własnej rodzinie lub nie mają rodziny, trzeba znaleźć nowy dom. Jak przypomina Agata Brzeżańska, w Polsce ustawodawcy zalecają odchodzenie od placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka, a zalecają umieszczenie małych mieszkańców w rodzinach zastępczych.

W rodzinach zastępczych zawodowych umieszcza się nie więcej niż troje dzieci. Stosunkowo często zdarza zdarza się jednak, że z braku chętnych rodzin, w tych które są umieszcza się więcej dzieci.

- Wiadomo, że lepiej w rodzinie zastępczej umieścić więcej dzieci, niż zostawić je bez opieki, w miejscach w których nie powinny przebywać - zaznacza kierowniczka Działu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej PCPR w Krakowie.

Na dzieci, umieszczane w rodzinach zastępczych i domach dziecka, powiat przeznacza określoną kwotę pieniężną. Obecnie jest to co najmniej 1189 zł miesięcznie na dziecko. W rodzinach zastępczych spokrewnionych, na dziecko przypada 785 zł. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, kwota ta wzrasta o 239 zł dodatku.

Obecnie w powiecie krakowskim jest 10 rodzin zastępczych zawodowych, które łącznie opiekują się 23 dziećmi, są 4 rodziny zastępcze zawodowe pełniące funkcje pogotowia rodzinnego, w których umieszczono już 12 dzieci, a także 4 rodziny zastępcze zawodowe specjalistyczne, do których trafiło 10 dzieci za specjalnymi potrzebami i rodzajami niepełnosprawności - wymagają one więcej poświęcenia i opieki specjalistów. Ponadto, jest 5 rodzinnych domów dziecka, w których obecnie przebywa 24 dzieci.
W placówkach opiekuńczo-wychowawczych w całym powiecie umieszczono 55 dzieci. Wśród nich funkcjonuje placówka interwencyjna oraz pogotowie opiekuńcze oraz specjalizacyjne - dwa w Miękini i jedno w Przybysławicach.

Wizyta radnych z powiatu monachijskiego w powiatach krakowskim i wielickim

Powiat krakowski. Wizyta niemieckiej delegacji. Rozmowy o po...

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski