MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Szukają wolontariuszy i pracowników tymczasowych do pracy w domach pomocy społecznej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Domy Pomocy Społecznej w powiecie krakowskim organizują się na czas kryzysu, otrzymały wsparcie w postaci środków ochrony osobistej
Domy Pomocy Społecznej w powiecie krakowskim organizują się na czas kryzysu, otrzymały wsparcie w postaci środków ochrony osobistej Fot. Starostwo Powiatowe w Krakowie
Koronawirus może zniweczyć działalność domów pomocy społecznej w jednej chwili. W powiecie krakowskim jest takich placówek dziewięć i chcą się zabezpieczyć w razie kryzysowej sytuacji. Dlatego poszukują wolontariuszy lub pracowników tymczasowych, żeby mogli zastąpić personel lub część personelu jeśli zajdzie awaryjna sytuacja.

FLESZ - Koronawirus: uwaga na fake newsy

od 16 lat

Jak zapewniali nas jeszcze niedawno dyrektorzy tych ośrodków - na razie radzą sobie samodzielnie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starostwie Powiatowym w Krakowie nadzorujące działalność DPS-ów potwierdza, że wszystkie placówki są wolne od problemów epidemiologicznych, jednak chce się przygotować na ewentualny najgorszy scenariusz.

- Dmuchając na zimne, zwracamy się do tych z Państwa, którzy byliby gotowi wesprzeć nasze DPS-y w sytuacji kryzysowej, pełniąc misję wolontariusza lub pracownika tymczasowego - ogłaszają pracownicy PCPR-u. - Jeśli ktoś z Państwa czuje się na siłach, by w sytuacji trudnej, gdy choroba - niekoniecznie Covid-19, ale jakakolwiek wykluczająca z normalnego funkcjonowania - pojawi się wśród personelu lub podopiecznych któregoś z DPS-ów, dołączyć do zespołu i wspomóc go dodatkową parą rąk, prosimy napisać do nas na adres: [email protected] - czytamy w ogłoszeniu.

Osoby chętne do wsparcia pracowników domów pomocy społecznej mogą także kontaktować się bezpośrednio z jednym z Domów Pomocy Społecznej.

- Niektóre DPSy szukają wolontariuszy już teraz - w sytuacji, gdy wszystko funkcjonuje względnie normalnie. Dlatego jeśli ktoś z Państwa czuje potrzebę pomocy nie czekając na ewentualne pogorszenie sytuacji, to prosimy skontaktować się z wybranym DPS-em i zapytać, czy wasza pomoc może się przydać - informują pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Przypomnijmy, że dyrektorzy DPS-ów już przed kilkoma tygodniami musieli odesłać na urlopy bezpłatne pielęgniarki, które pracują u nich i w szpitalach. Tłumaczyli nam, że to jedyny sposób, żeby odizolować osoby pracujące z chorymi m.in. na COVID-19 lub inne choroby.

- Chodzi o to, żeby zapobiegać nieszczęśliwym wydarzeniom w tej trudnej sytuacji, gdy pobyt w szpitalu naszych podopiecznych jest nie tylko problemem ze względu na ich słabą odporność i choroby współistniejące, ale także organizowanie miejsca izolacji na kwarantannę po powrocie każdej osoby ze szpitala. Musimy zabezpieczać całą placówkę - mówił nam Henryk Sikora, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach.

Dyrektorzy są dobrej myśli. Organizując się i izolując podopiecznych od siebie nawzajem są przekonani, że mogą zapobiegać problemom, jednak muszą także przemyśleć działania na czas kryzysu.

- Nasi podopieczni wiele rozumieją. Widzieli i słyszeli w mediach informacje o problemach domów pomocy społecznej w innych krajach. Gdy dowiedzieli się o problemach takich placówek we Włoszech, czy Hiszpanii i pozostawieniu pensjonariuszy bez opieki zatrwożyli się. Jeden z mieszkańców zapytał mnie wówczas: "Nie zostawicie nas?". Nie potrafiłam odpowiedzieć w pierwszej chwili. Łzy stanęły mi w oczach, odwróciłam się na moment, opanowałam i obróciłam w żart całe zdarzenie. Zapewniłam naszych podopiecznych, że tutaj nic takiego się nie stanie - mówi Ewa Adamicz, dyrektor DPS Karniowice i przyznaje, że to bardzo trudne momenty w sytuacji kryzysowej, w czasie pandemii.

Pracownicy i podopieczni domu pomocy społecznej w Więckowicach w swoim zamkniętym ośrodku czują się najbezpieczniej

Domy pomocy społecznej chronione jak twierdze. Życie za zamk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski