Powiat krakowski. Wyzwania na 2018 rok. Samorządowcy marzą, żeby budowa dróg nie była zbyt droga

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Przybysławice. Tak ma wyglądać nowa szkoła z basenem
Przybysławice. Tak ma wyglądać nowa szkoła z basenem Wizualizacja gminy Zielonki
Udostępnij:
W której w podkrakowskich gmin powstanie basen i to nie jeden, a gdzie zbudują kilometry kanalizacji? Kto zmodernizuje najwięcej dróg, komu uda się tanio rozstrzygnąć przetargi, a gdzie podwoją wydatki na inwestycje? Szefowie powiatu i gmin mają wielkie ambicje na ten wyjątkowy - wyborczy rok.

Samorządowcy dwoją się i troją wymyślając atrakcje dla mieszkańców, by im się przypodobać. Rok wyborczy - więc przedsięwzięć przybywa, a z nimi trudności. Władze zastanawiają się, jak rozwijać gminy, w co zainwestować. Podejmują wyzwania.

Kluczowe drogi

Na drogi w niektórych samorządach zostaną wydane rekordowe kwoty. W powiecie krakowskim wydatki na transport to 41 mln 453 tys. zł, a gminy dołożą do tego jeszcze 11 mln zł.

- Wyzwaniem jest pomyślne przeprowadzenie przetargów, bo oferty składa niewiele firm, ceny na rynku są wysokie - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.

- Przed nami inwestycje w ramach inicjatyw finansowanych przez powiat i gminy oraz wielkie zadania np. w ramach Subregionalnych Programów Rozwoju w gminie Krzeszowice modernizujemy drogę od autostrady w Rudnie, w Słomnikach dwie drogi. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych strategicznym zadaniem przekazanym gminie Zielonki jest przebudowa wiaduktu w Batowicach, budowa dróg od Mogilan przez Świątniki Górne do krakowskich Swoszowic i od Krakowa do Balic z mostem na Rudawie - wymienia starosta.

Ścieki wciąż na fali

Budowa kanalizacji i rozbudowa sieci wodociągowych to wciąż priorytet dla wielu samorządów. Po kilkanaście kilometrów sieci powstaje co roku w podkrakowskich gminach. Obecnie kilkuletni projekt kanalizacyjno-wodociągowy realizują Zielonki za 24,7 mln zł z dotacją prawie 13 mln zł z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gmina Wielka Wieś również inwestuje w kanalizację obecnie w Bęble i Wierzchowiu za 4,6 mln zł. Inwestycje tego typu to także wyzwanie dla gmin Mogilany, Igołomia-Wawrzeńczyce.

Szkolne łamigłówki

Budowa i rozbudowa szkół, bazy sportowej, tworzenie nowych miejsc w internatach to także zadania, które spędzają sen z oczu. - Rozpoczęliśmy prace przy rozbudowie szkół w Zielonkach za 12 mln zł i w Bibicach za 13,5 mln zł. Inwestycje są długotrwałe, trzeba je wykonywać, gdy w szkołach odbywają się zajęcia - mówi Bogusław Król, wójt Zielonek.

Obie szkoły mają się wzbogacić o baseny. To nie wszystko, bo gmina przygotowuje projekt nowej placówki oświatowej w Przybysławicach, a do tego przystąpiła do termomodernizacji obiektów komunalnych - w tym czterech oświatowych.

Inwestycje w obiekty komunalne m.in. oświatowe to ważne przedsięwzięcia w gminie Wielka Wieś. - Rozbudowujemy szkoły w Modlniczce i Bęble. A w Czajowicach szkołę przebudowujemy na trzyoddziałowe przedszkole. Ponadto do zakończenia są prace przy budynku wielofunkcyjnym w Modlnicy i rozpoczęcie budowy podobnego obiektu w Wielkiej Wsi - wymienia Tadeusz Wójtowicz, wójt gminy Wielka Wieś.

Wyzwania związane z oświatą nie ominęły też powiatu. - Dużym zainteresowaniem cieszą się nasze internaty, dlatego planujemy budowę internatu oraz warsztatów do prowadzenia zajęć zawodowych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach - mówi starosta Pałka.

Bez zgody nic nie zbudują

Wśród podkrakowskich gmin są i takie, które rozwój stawiają na dalszym miejscu, bo na pierwsze wybija się lokalna polityka. Nie prowadzi to do niczego dobrego. W Mogilanach prezydium Rady Gminy postawiło samorząd w zawieszeniu rezygnując z funkcji i nie zwołując sesji.

Chcąc zrobić na złość wójtowi poświęcili dobro mieszkańców, wyborców. W tej gminie wyzwaniem i marzeniem części samorządowców i sołtysów jest doprowadzenie do zgody, stworzenie możliwości rozwoju, wykorzystania pieniędzy unijnych.

Podobnie rozdarta wewnętrznie jest gmina Zabierzów. - Niemalże podwojenie pieniędzy na inwestycje w porównaniu z minionym rokiem i duży budżet nie są najważniejsze. Wyzwaniem jest uspokojenie sporów w Radzie Gminy, doprowadzenie do normalności i współpracy. Mamy zaplanowane wiele inwestycji, które możemy realizować z myślą o całej gminie, ale bez zgody stracić mogą wszyscy - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Zdrowie popłaca

Wielkie szanse na rozwój ma gmina Słomniki. Będzie budowana obwodnica w ciągu nowej drogi ekspresowej S7 a z nią rozwinie się strefa gospodarcza. Ale władze gminy wiedza, że wyzwania mają sens, jeśli jest zdrowie i inwestują w centrum medyczne. Jego budowa w technologii pasywnej - energooszczędnej - jest na ukończeniu.

- Teraz musimy wyposażyć obiekt, ale większym wyzwaniem będzie zagospodarowanie go, rozszerzenie oferty i znalezienie lekarzy specjalistów - mówi Paweł Knafel, burmistrz Słomnik.

KONIECZNIE ZOBACZCIE:

Google Street View. Najśmieszniejsze, najbardziej absurdalne zdjęcia!

Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Nie znasz tych ulic w Krakowie? Jesteś słoikiem! [FOTO-QUIZ]

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie