Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Żołnierze w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie i nie tylko. Odciążają pracowników

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Bez pomocy żołnierzy Sanepid nie byłby w stanie na bieżąco rejestrować osób przebywających na kwarantannie
Bez pomocy żołnierzy Sanepid nie byłby w stanie na bieżąco rejestrować osób przebywających na kwarantannie fot. archiwum WOT
Żołnierze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie telefonują do osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa. Przeprowadzają z nimi mini wywiady i w systemie teleinformatycznym rejestrują współmieszkańców [zobacz galerię]. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie 70 żołnierzy z 16 Batalionu Powietrznodesantowego pomaga pracownikom PSSE, obsługującej dwa duże rejony: miasto Kraków oraz powiat krakowski z 17 gminami.

Żołnierze kontaktują się telefonicznie z osobami, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 i dane domowników wprowadzają do systemu teleinformatycznego EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski).

- Żołnierze zostali przeszkoleni także pod kątem ochrony danych osobowych i pracują pod nadzorem pracowników stacji – podkreśla Adam Jędrzejczyk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie.

Szef Sanepidu chwali żołnierzy za ich dyscyplinę i sprawną pomoc. - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z nimi. Bez niej bylibyśmy niewydolni, gdyż nie dalibyśmy rady rejestrować dziesiątków tysięcy osób z kwarantanny. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy nie mamy opóźnień i jesteśmy na bieżąco z rejestrem – zaznacza Adam Jędrzejczyk.

A jest on bardzo ważny, bo np. służy do wypłaty świadczeń, dokonywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Adam Jędrzejczyk przypomina, że Sanepid nie wysyła do osób, które powinny przebywać na kwarantannie żadnych powiadomień i decyzji. One z mocy ustawy muszą się jej poddać, gdy któryś z domowników zachoruję na covid.

- Żołnierze pomagają też w wojewódzkiej Stacji Sanepidu oraz wszystkich dziewiętnastu stacjach powiatowych w Małopolsce. Także rozpoczęliśmy współpracę ze szpitalami, pobieramy także wymazy – informuje mjr Bartosz Kubal oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zaznacza, że wojsko działa zgodnie z misją: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” i zawołaniem: „Wsparcie lokalnej społeczności”.

Do pomocy w działaniach związanych z pandemią koronawirusa, do małopolskich placówek skierowano ponad 500 żołnierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski