Powiat miechowski. Mają umowy i mogą prowadzić rewitalizację

Powiat miechowski. Mają umowy i mogą prowadzić rewitalizację

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W ramach rewitalizacji zostanie m. in. rozbudowana widoczna w tle remiza w Czaplach Wielkich (gmina Gołcza)
1/18
przejdź do galerii

W ramach rewitalizacji zostanie m. in. rozbudowana widoczna w tle remiza w Czaplach Wielkich (gmina Gołcza) ©Aleksander Gąciarz/ Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Wójtowie gmin Gołcza, Charsznica i Książ Wielki podpisali dzisiaj umowy, dotyczące rewitalizacji terenów wiejskich. Dostaną na to w sumie blisko 13 milionów złotych.
Największym rozmachem przy opracowaniu gminnego programu rewitalizacji wykazali się w Charsznicy. Szacunkowa wartość projektu - ocenionego najwyżej w Małopolsce - to 9,4 mln zł, przy dotacji na poziomie blisko 6 mln zł. Dzięki tym środkom w budynku zabytkowego dworca PKP swoje siedziby będą mieć Gminny Ośrodek Kultury, świetlica środowiskowa, punkt interwencji kryzysowej, punkt aktywizacji zawodowej, spółdzielnia socjalna.
Przy budowanym przedszkolu gminnym zaplanowano zagospodarowanie przestrzeni, a na terenie administrowanym przez spółdzielnię mieszkaniową staną altany, urządzenia siłowni zewnętrznej oraz mała architektura. Oprócz tego projekt zakłada termo-modernizację Gminnej Biblioteki Publicznej i budynków mieszkalnych należących do gminy i wspólnot mieszkaniowych.

W Książu Wielkim też wartość zaplanowanych inwestycji przekracza 9 mln złotych, a przyznana dotacja to 5,3 mln zł. Zaplanowane na ten rok prace będą dotyczyły głównie centrum Książa Wielkiego. W przyszłym roku ma powstać nowa siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dom dziennego pobytu dla seniorów w Rzędowicach. Na rok 2020 zaplanowano rozbudowę Urzędu Gminy.

Wreszcie w gminie Gołcza rewitalizacja ma objąć obiekty położone w Czaplach Wielkich i Chobędzy. W tej pierwszej miejscowości zaplanowano rozbudowę remizy OSP o garaż i salę do spotkań wiejskich, budowę nowego chodnika, boisk sportowych, trybuny na stadionie. - Okazuje się, że Czaple Wielkie są najmniej zintegrowaną miejscowością w gminie, a temu właśnie m. in. celowi ma służyć rewitalizacja - podkreśla wójt Lesław Blacha. W Chobędzy zaplanowano z kolei modernizację świetlicy z zagospodarowaniem terenu i budową placu zabaw. Wartośc prac to prawie 3 mln zł.

W imieniu województwa małopolskiego umowy podpisywał wicemarszałek Wojciech Kozak. - Obserwuję od 12 lat Miechowszczyznę i widzę, jak się odradza. To jest też efekt dużej aktywności wójtów i burmistrzów. Niezależnie od tego, czy dotacja wynosi milion czy kilka milionów, nowoczesne centra wsi z miejscami postojowymi, placami zabaw to jest to, czego oczekują mieszkańcy - przekonuje marszałek Kozak.

Choć umowy gwarantujące dotacje unijne zostały podpisane w środę, gminy nie zamierzały czekać. Wykonawcy zaplanowanych na ten rok pac są już wyłonieni. - W Chobędzy prace już trwają, w Czaplach rozpoczną się w najbliższych dniach. Niestety zgłosił się tylko jeden wykonawca i będzie nieco drożej niż zakładaliśmy - mówi wójt Blacha. Zdaniem marszałka Kozaka taki pośpiech jest podyktowany dwoma względami. - Wiemy, że trudno znaleźć dzisiaj wykonawców i często są drodzy. Często trzeba powtarzać przetargi. Dlatego doświadczenie wójtowie, a tacy są w Gołczy, Charsznicy i Książu, wolą pewne kroki podjąć zawczasu.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Mówimy po krakosku

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Strata czasu i pieniedzy

Miasteczkowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tylko im ta rewitalizacja w glowach. Fontanny , place zabaw, siedziby . Kiedys dzieci bawily sie sami tworzac sobie plac zabaw. Dzis wypieszczone, wycackane i takie nienaturalne . To nie jest...rozwiń całość

Tylko im ta rewitalizacja w glowach. Fontanny , place zabaw, siedziby . Kiedys dzieci bawily sie sami tworzac sobie plac zabaw. Dzis wypieszczone, wycackane i takie nienaturalne . To nie jest autentyczny Swiat to Disneyland !!! Prymityw...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pić, dotować, rewitalizować!!!

J. Palikoń (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

Pić, dotować, rewitalizować!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A Słaboszów???

Wójt Ogón kontratakuje (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

A w Słaboszowie śpią hrrrrr hrrrr hrrrr hrrrr hrrrr hrrrr hrrrrt hrrrrr hrrrrr hrtrrrr hrrrrtttrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr o 10 ~ WYPŁATA!!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gość

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

Jak po poprzednik przejadl pieniądze to skont wsiąść teraz na duże inwestycje, gdzie dochodzi odziedziczona po poprzednik i staroście ponowną przebudowa drogi bukowska wola- działoszyce która nie...rozwiń całość

Jak po poprzednik przejadl pieniądze to skont wsiąść teraz na duże inwestycje, gdzie dochodzi odziedziczona po poprzednik i staroście ponowną przebudowa drogi bukowska wola- działoszyce która nie spełnia norm i jej przebudowa ponownie po 7 latach pochłonie 20% budżetu gminyzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Skont wsiąść" :D

Loża Szyderców (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

No je..łem :D:D:D. To znaczy utraciłem kontrolę nad błędnikiem co doprowadziło do wywrócenia mej skromnej osoby. Like a sir!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wóóójt

Darth Vader (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Ajm jor fader

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?