Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat miechowski. Rewitalizacja nie wszędzie idzie gładko

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Budynek ośrodka zdrowia w Kozłowie po budowie nowej siedziby będzie służył innym celom
Budynek ośrodka zdrowia w Kozłowie po budowie nowej siedziby będzie służył innym celom Aleksander Gąciarz
Gminy powiatu miechowskiego realizują programy rewitalizacji. Stopień zaawansowania jest różny, bo nie wszędzie wszystko idzie jak po maśle. Jak się okazuje, nawet rozstrzygnięcie przetargu nie daje pewności, że inwestycja zostanie wykonana solidnie i terminowo.

WIDEO: Barometr Bartusia

Niedawno przekonał się o tym wójt Kozłowa Jan Z. Basa. W grudniu ubiegłego roku w drodze przetargu została wyłoniona firma, która miała wybudować nowy budynek ośrodka zdrowia. Wybrano ofertę przedsiębiorstwa z Kielc. - Niestety firma tak długo zwlekała z rozpoczęciem robót, że w końcu byliśmy zmuszeni do zerwania zawartej umowy - mówi wójt.

Kilka dni temu przetarg został ogłoszony ponownie. Wójt ma nadzieję, że tym razem procedura zakończy się pozytywnie i wyłoniony wykonawcy okaże się solidny. - Na szczęście udało nam się uzyskać zgodę na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji - dodaje wójt Basa.

W Kozłowie miałaby powstać zupełnie nowa siedziba ośrodka zdrowia. Obecna znajduje się w fatalnym stanie. Koszty jej remontu i dostosowania do współczesnych wymogów byłyby bardzo wysokie. W fatalnym stanie znajduje się choćby przeciekający dach. Nowy obiekt ma być parterowy i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W starym można byłoby umieścić m.in. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka jest przynajmniej przymiarka.

O wiele lepiej posuwają się prace przy drugim zadaniu zaplanowanym w ramach rewitalizacji, czyli rozbudowie siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępiu. Tam inwestycja jest w toku. Po jej zakończeniu w obiekcie znajdzie się miejsce dla pięciu dodatkowych osób.

Trzecia z inwestycji planowanych w ramach rewitalizacji, to budowa parkingów w sąsiedztwie kozłowskiego dworca kolejowego. W tym wypadku inwestycja jeszcze nie doszła do etapu ogłoszenia przetargu.

Nie bez niespodzianek posuwa się również rewitalizacja Miechowa. Najpierw okazało się, że do zaplanowanej przebudowy parku miejskiego potrzeba kilka milionów złotych więcej niż zakładano. Mimo ostrych różnic zdań, Rada Miejska wyraziła na to zgodę i od kilku miesięcy roboty w parku się posuwają.

Niedawno gmina otrzymała z kolei wiadomość, że znalazły się środki również na przebudowę zabytkowego centrum miasta. Wcześniej wniosek w tej sprawie znajdował się na liście rezerwowej.

Wiadomość o przyznanej dotacji wzbudziła jednak mieszane uczucia, bo w gminie doskonale zdają sobie sprawę, że przygotowany kilka lat temu kosztorys może nijak nie przystawać do aktualnych cen materiałów i usług. A to z kolei będzie oznaczać konieczność wydatkowania kolejnych nieplanowanych pieniędzy. - W tej sytuacji zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o przesunięcie terminu realizacji inwestycji na lata 2020-22. Nie jesteśmy w tej chwili w stanie wygospodarować w budżecie kwot potrzebnych do modernizacji parku i przebudowy centrum miasta - nie kryje burmistrz Dariusz Marczewski.

Jaka to będzie kwota? Tego jeszcze nie wiadomo. Przed ogłoszeniem przetargu gmina zamierza zweryfikować zarówno zaplanowany zakres prac w ramach rewitalizacji centrum jak i przygotowany przed złożeniem wniosku o dotację kosztorys.

Sprawnie, choć nie bez drobnych potknięć, posuwa się rewitalizacja gminy Książ Wielki. Zakończyły się już prace zaplanowane do wykonania w ramach rewitalizacji centrum miejscowości. W trakcie jest przebudowa budynku dawnej szkoły w Rzędowicach. Na ukończeniu jest również przebudowa domu nauczyciela w Książu Małym. Potknięcie, o którym wspomnieliśmy, dotyczy natomiast modernizacji budynku komunalnego przy ulicy Podzamcze. Obiekt miał zostać wyremontowany w tym roku, ale stanie się to dopiero w przyszłym. - Ubiegaliśmy się o wykonanie przyłącza gazowego do tego obiektu, ale zakład gazowniczy nie był tym zainteresowany. W tej sytuacji zaprojektowaliśmy kotłownię na ekogroszek. Teraz okazało się, że jednak możliwe będzie zasilanie budynku gazem. W tej sytuacji musimy zmienić projekt, a to trochę potrwa - mówi wójt Marek Szopa.

Oprócz obiektu na Podzamczu, w roku 2020 gmina - w ramach rewitalizacji - przebuduje również siedzibę Urzędu Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski