Powiat miechowski. Z marszałkiem Smółką rozmawiali o inwestycjach i planach

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wicemarszałek Łukasz Smółka na spotkaniu w Miechowie Aleksander Gąciarz
Jakie inwestycje uda się jeszcze zrealizować w ramach kończącego się rozdania środków unijnych w powiecie miechowskim oraz czego można się spodziewać po kolejnej perspektywie finansowej? O tym rozmawiali miechowscy samorządowcy podczas spotkania z wicemarszałkiem województwa Łukaszem Smółką.

FLESZ - Koronawirus z RPA odporny na szczepionkę AstraZeneca?

Według zapowiedzi marszałka w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostaną zrealizowane wszystkie wnioski złożone na budowę kanalizacji i wodociągów. Liczy na to m. in. wójt Gołczy Lesław Blacha, którego wniosek o przyznanie dofinansowania w wysokości 1 mln zł ciągle znajduje się na liście rezerwowej. W lipcu powinno być już jednak pewne, że dofinansowanie do gminy trafi, dzięki czemu będzie można przebudować stare i awaryjne odcinki sieci wodociągowej w Trzebienicach, Szreniawie i Adamowicach oraz zbudować 39 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.

- Jesteśmy do tej inwestycji przygotowani, mamy pozwolenie na budowę, czekamy tylko na potwierdzenie przyznania środków - mówi wójt Blacha.

Gotowy do budowy parkingu typu park and ride w sąsiedztwie dworca kolejowego jest również wójt Kozłowa Jan Zbigniew Basa. Przy pierwszym podejściu inwestycja nie uzyskała dofinansowania ze względu na niezałatwione sprawy własności gruntów. - W tej chwili przejęliśmy już tereny od kolei, mamy gotową dokumentację i bylibyśmy w stanie zdążyć z wykonaniem inwestycji. Budowa parkingu na pewno przyczyniłaby się do ograniczenia transportu samochodowego a tym samym do poprawy jakości powietrza – deklarował wójt.

Na poprawę jakości powietrza wpłynęłoby pozytywnie również doprowadzenia do Kozłowa gazociągu, czego jednak nie ma w tej chwili w planie PGNiG.

- Nie mamy dużego zakładu produkcyjnego, który zagwarantowałby odbiór dużych ilości gazu, ale deklarujemy podłączenie budynków użyteczności publicznej

– przekonywał wójt Basa, prosząc o wsparcie dla tej idei. Marszałek Smółka zaznaczył, że jest to decyzja spółki PGNiG, ale postara się gminę w tych zabiegach wspomóc. Jednym z możliwych rozwiązań – alternatywnych wobec gazu sieciowego – byłby montaż zbiorników z gazem na terenie gminy.

W przypadku kilku trwających inwestycji „unijnych” wójtowie zgłaszali problemy, które pojawiły się w trakcie realizacji. Lesław Blacha zwrócił uwagę, że część osób, które deklarowały chęć montażu instalacji solarnych w ramach projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, teraz chciałaby zamienić je na panele fotowoltaiczne. Starosta Jacek Kobyłka stwierdził z kolei, że powiatowi może zabraknąć pieniędzy, by doprowadzić do końca proces scalania gruntów na terenie gminy Charsznica.

Budowa S7 w Małopolsce. Tak będzie wyglądać odcinek pomiędzy...

Z informacji przekazanych przez marszałka Smółkę wynikało, że w kolejnym rozdaniu środków unijnych priorytetem będą inwestycje związane z rozwojem transportu, innowacyjnych technologii oraz ochrony środowiska.

- Nie będzie natomiast środków na budowę instytucji kultury, takich jak nowe muzea itp. - zapowiedział.

Z jego wypowiedzi wynikało również, że trudno będzie o zdobycie dofinansowania do zakupu rezonansu magnetycznego o co zabiega dyrekcja miechowskiego szpitala Świętej Anny. Szacowany koszt to 4-5 mln złotych.

W przypadku powiatu miechowskiego priorytetem w najbliższych latach powinno być natomiast stworzenie strefy aktywności gospodarczej na terenie gminy Książ Wielki. W tej chwili zlecono już opracowanie jej koncepcji. Same koszty uzbrojenia terenów szacowane są na ponad 100 milionów złotych. Marszałek Smółka nie wykluczył, że inwestycja mogłaby się znaleźć wśród przedsięwzięć objętych wsparciem dla tzw. ściany wschodniej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie