Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Badania, które nic nie kosztują, a mogą uratować życie

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tomograf komputerowy
Tomograf komputerowy fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Już za miesiąc będzie można zapisać się na bezpłatne badanie płuc tomografem komputerowym. Oferuje je jeden z kilku programów profilaktycznych realizowanych przez powiat myślenicki a finansowanych przez niego i gminy. Warto o nich wiedzieć i z nich korzystać.

FLESZ - Więcej zgonów niż urodzeń. Oto szokujące dane

Zdrowie jest najważniejsze, to może banalne, ale prawdziwe stwierdzenie. Wiedzieliśmy o tym zawsze, a pandemia tylko to potwierdziła. Dlatego warto o nie dbać zawczasu, a nie poniewczasie

– mówi Józef Tomal, starosta myślenicki i zachęca do udziału w programach profilaktycznych.
Żeby ułatwić to mieszkańcom powiat przygotowuje specjalną aplikację, która ma być uruchomiona za kilka tygodni. Ma ona uprawnić sam proces rezerwacji miejsc, ale też spopularyzować wiedzę o programach wśród mieszkańców.

Jest ich kilka, a najpopularniejszym jest program profilaktyki raka płuc oferujący bezpłatną tomografię komputerową płuc. Mogą z niego skorzystać wszyscy (od 45 roku życia) z wyjątkiem tych, którzy chorują na choroby płucne i są pod opieką poradni specjalistycznej oraz tych, którzy w ciągu ostatniego roku mieli wykonywane takie badanie lub zdjęcia rentgenowskie płuc.

Rak nie musi zabijać

Jak mówi Jerzy Śliwa, lekarz i ordynator Oddziału Chorób Płuc w szpitalu powiatowym w Myślenicach, badanie tomografem pozwala wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie, na którym leczenie jest najbardziej efektywne i może zakończyć się całkowitym wyleczeniem.

Tylko w minionym roku skorzystały z niego 242 osoby.
U dwóch wykryto zmiany nowotworowe, a u kolejnych trzech zmiany podejrzane o nowotwór (zostali skierowani do dalszej diagnostyki).
Kolejnych 40 osób okazało się mieć drobnoguzkowe zmiany, które nie wymagają interwencji, ale powinny być zbadane profilaktyczne w następnych latach.
I to nie wszystko, bo u ośmiu osób wykryto zmiany pocovidowe, choć nie miały one pojęcia, że były zakażone koronawirusem.

Choroby krążenie też nie muszą być wyrokiem

Najczęstszą przyczyną zgonów, obok nowotworów (z rakiem płuc na czele) są choroby krążenia. Tym (oraz cukrzycy) pomaga zapobiegać kolejny program profilaktyczny. W tym roku będzie można z niego skorzystać tu na miejscu, w Myślenicach (rejestracja rozpocznie się ok. połowy marca br.). Do tej pory chętni na badania musieli bowiem jeździć do krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II. Ma to jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do zadbania o swoje zdrowie.

Chcemy to co robimy robić długofalowo, a nie akcyjnie. Chcemy poszerzać zarówno zakres naszej oferty jak i jej dostępność, dlatego np. zwiększyliśmy w tym roku środki przeznaczone na program profilaktyki raka płuc

– mówi starosta.

Programy finansują powiat i gminy

Pierwsza edycja tego programu była finansowana z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, a kiedy dobiegła końca powiat podjął decyzję, że będzie go kontynuował z własnych środków.
Dokładają się również gminy, nie tylko zresztą do tego programu, ale do innych również. Jedną z tych, które regularnie przeznaczają na nie środki jest gmina Wiśniowa.

Profilaktyka jest ważna z przyczyn obiektywnych, a z mojej subiektywnej perspektywy tym bardziej, bo na raka zmarł mój tata, od raka płuc właśnie się zaczęło. Nie chciałbym, aby ktokolwiek przeżywał to co ja patrząc jak choroba zabiera mi bliską osobę . Jeśli uda się przed tym uchronić choć jedną osobę to już będzie sukces

– mówi Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa.
Wiśniowa jest też jedną z gmin, które chcą współfinansować najnowszy program profilaktyczny, do którego przystępuje powiat wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Chodzi o szczepienia niemowląt przeciwko meningokokom typu B. Są one zalecane, ale nie refundowane. Rodzice o nie pytają, zwłaszcza, że w ubiegłym roku w jednym z ościennych powiatów z powodu sepsy wywołanej tym typem meningokoków zmarło małe dziecko.

Od wielu lat w powiecie dostępne są też bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom typu C.

Profilaktyka i edukacja

Podobnie już od dekady realizowane są program profilaktyki próchnicy oraz program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy.
Wymiernym efektem tego dotyczącego próchnicy jest kilkakrotne zmniejszenie wskaźnika występowania tej choroby u dzieci i młodzieży.
W ramach programu edukacyjnego przeszkolono z kolei już ponad 22 000 osób, a ciągle są kolejni chętni do tego, aby nauczyć się m.in. jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, w tym jak przeprowadzić resuscytacje krążeniowo-oddechową.
Te programy przyniosły powiatowi nagrody i wyróżnienia, w tym dwukrotnie tytuł „Zdrowy Samorząd” przyznawany w konkursie o tej samej nazwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski