Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Cele na 2021: nowy budynek Starostwa, drogi, a nade wszystko szpitalny oddział wewnętrzny

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak wygląda obecnie powstająca przy ul. Drogowców nowa siedziba kilku wydziałów Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Tak wygląda obecnie powstająca przy ul. Drogowców nowa siedziba kilku wydziałów Starostwa Powiatowego w Myślenicach Fot. Katarzyna Hołuj
Budowa nowej siedziby kilku wydziałów Starostwa Powiatowego powoli dobiega końca. Jej oddanie zaplanowane jest na jesień br. To właśnie na ten cel w budżecie powiat zapisano największy jednostkowy wydatek – prawie 5 mln zł. W sumie na inwestycje powiat planuje się wydać nieco ponad 18,5 mln zł, choć może się okazać, że rozmach inwestycyjny będzie znacznie większy.

FLESZ - Rząd przywróci część obostrzeń?

W nowym budynku administracyjnym Starostwa, który powstaje przy ulicy Drogowców ma się mieścić kilka newralgicznych z powody dużej liczby obsługiwanych klientów, wydziałów.
Ma tam także powstać punkt paszportowy.
Kiedy pisaliśmy o staraniach o jego uruchomienie żadna ze stron nie potwierdziła, że faktycznie to się stanie, ale zrobił to ostatnio poseł Władysław Kurowski pisząc w mediach społecznościowych, po spotkaniu z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą, że „w zasadzie Pan Wojewoda podjął już pozytywną decyzję w tej sprawie. Do dopracowania pozostają kwestie proceduralne”.

Geodezja i drogi

Drugim największym wydatkiem w budżecie jest kwota prawie 3 mln zł na dokończenie zadania "E - usługi w informacji przestrzennej". Polega ono na modernizacji ewidencji gruntów i budynków poprzez m.in. digitalizację (ucyfrowienie) państwowego zasobu geodezyjnego.

Wreszcie trzecia największa kwota pośród wydatków majątkowych to 1,5 mln zł na Inicjatywy Samorządowe, czyli budowę chodników przy drogach powiatowych partycypując w kosztach z gminami, na terenie których inwestycja ma miejsce. Z myślą o pieszych przeznaczano jeszcze 360 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach przez jezdnie. Na drogach mają być też realizowane remonty, a na to przeznacza się prawie 6,5 mln zł.

Najpilniejszy z pilnych: remont oddziału wewnętrznego

Na inwestycje w szpitalu w budżecie zaplanowano milion złotych, a to w szpitalu na realizację czeka najpilniejsza z obecnie oczekiwanych inwestycja, czyli przebudowa i modernizacja oddziału wewnętrznego. Wiadomo jednak, że powiat złożył wniosek o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na ten właśnie cel. Jak mówił już pod koniec grudnia starosta Józef Tomal do radnych, sanepid może kolejny (trzeci) raz nie przedłużyć działalności oddziału wewnętrznego, dlatego powiat rozważał zaciągnięcie kredytu, a nawet sprzedaż jednej z niepotrzebnych mu nieruchomości, gdyby nie udało się pozyskać pomocy z RFIL.
Być może nie trzeba będzie z tych rozwiązań korzystać, bowiem, choć oficjalnych wyników jeszcze nie ma, starosta Józef Tomal napisał ostatnio w mediach społecznościowych, że już wkrótce będzie mógł przekazać „znakomite wiadomości związane ze służbą zdrowia i oświatą”.

Będą dobre wieści o rządowej pomocy?

Jeśliby zaś miały nadejść dobre informacje dla oświaty dotyczyłyby najpewniej rozbudowy dwóch myślenickich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki i Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja, bowiem o środki na to również powiat wnioskował.

Wpis starosty ukazał się w podobnym czasie, co informacja posła Władysława Kurowskiego o jego i burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki spotkaniu z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą, poświęconemu omówieniu „ważnych dla mieszkańców ziemi myślenickiej spraw”, w tym także tych zawartych we wnioskach do RFIL a dotyczących „oświaty, kultury, ochrony środowiska, bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski