Powiat myślenicki. Czas wakacyjnych wędrówek. Gdzie warto...

Powiat myślenicki. Czas wakacyjnych wędrówek. Gdzie warto się wybrać? [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Diabelski Kamień w Rudniku
1/60
przejdź do galerii

Diabelski Kamień w Rudniku ©Fot. Renata Knapczyk

Lipiec już prawie za nami, ale został jeszcze cały miesiąc wakacji. Proponujemy, aby w tym czasie, albo nawet później, odwiedzić jedne z najciekawszych miejsc w powiecie. Warto zobaczyć m.in. Zimną Dziurę, Diabelski Kamień i Cisy Raciborskiego
Zobacz galerię
Okazji do miłego spędzenia wolnego czasu nie zabraknie. Już za tydzień w powiecie zawita po raz kolejny akcja „Odkryj Beskid Wyspowy”. Tym razem odkrywany będzie Szczebel. Wyjście zaplanowano, jak zwykle, na godz. 9 sprzed szkoły w Tenczynie.

- To piękna góra - mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” i dodaje, że warto się na nią wybrać nie tylko dla widoków, jakie można podziwiać ze szczytu, ale też dlatego, że kryje takie ciekawostki jak choćby jaskinia zwana Zimną Dziurą. Znajduje się ona na czarnym szlaku prowadzącym z Lubnia (którym uczestnicy akcji w przyszłym tygodniu zejdą ze Szczebla). Grota znana jest z tego, że pokrywa lodowa potrafi się w niej utrzymać nawet do lata.

Dla piechurów

Szczytów do zdobycia w naszym powiecie jest więcej. Ci, którzy lubią wędrować po górach, polecają zwłaszcza Urbanią Górę ze znajdującą się na jej stoku Kalwarią Tokarską i Koskową. Obie znajdują się w gminie Tokarnia. - Z Koskowej rozpościera się piękna panorama. Widać stąd Babią Górę, Tatry i Kraków - mówi Renata Knapczyk z Myślenic.

Zachęca też, aby wybrać na się wycieczkę z Chełmu na Kudłacze (tu znajduje się schronisko PTTK) i dalej, na Lubomir (na którego szczycie stoi Obserwatorium Astronomiczne).

Dla amatorów astronomii

Obiekt ten sam w sobie jest lokalną atrakcją. W miejscu, gdzie dziś stoi, już w latach 20. minionego wieku działała stacja obserwacyjna. To tu odkryto dwie komety, które na pamiątkę tego znajdują się w herbie gminy Wiśniowa.

Wczoraj podziwiano stąd zaćmienie Księżyca, ale w sierpniu na niebie będą czekały inne atrakcje. Pierwszą z nich są perseidy. Najwięcej ich pokaże się w nocy z 12 na 13 sierpnia. - Wtedy mamy szansę na obserwację nawet 100 zjawisk na godzinę - mówi Marcin Cikała, astronom z obserwatorium na Lubomirze. Można je oglądać gdziekolwiek będziemy, ale najlepiej widoczne będą na ciemnym niebie, w miejscu oddalonym od sztucznego światła. Dlatego warto wybrać się na Lubomir. Gospodarze obserwatorium zachęcają do tego, aby zabrać ze sobą leżaki i śpiwory, bo „wysyp” perseidów nastąpi między godz. 2 a 3.

Także w sierpniu obserwatorium zaprasza na pokazy nieba: tematyczne (zaplanowane są na 4, 10 i 11 sierpnia) i otwarte (17 i 18). Te pierwsze poświęcone są konkretnym zagadnieniom, natomiast te drugie mają swobodniejszy charakter, dlatego warto zabrać na nie dzieci. W drugiej połowie sierpnia będą podczas nich pokazywane Księżyc oraz Saturn i Mars, a być może również Wenus. Kto jest zainteresowany udziałem w pokazach powinien śledzić stronę obserwatorium (www.obserwatorium. lubomir.weglowka.pl), bo tam ogłaszane są zapisy na nie.

Dla amatorów historii

Kto chciałby lepiej poznać miejsca związane z historią, tą lokalną i i nie tylko, warto, aby wziął udział w grze terenowej „Rodzina wolności”. Startuje za tydzień w niedzielę o godz. 16 na zamku w Dobczycach.

Trzeba się zarejestrować na stronie www.rodzina-wolnosci.pl), aby zyskać dostęp do czterech wycieczek po miejscach związanych z historią. Są to: Dobczyce (zamek, który gościł polskich królów), Harbutowice i Przełęcz Sanguszki (gdzie toczyła się jedna z bitew konfederatów barskich), Droginia (miejsce „cudu nad Rabą” podczas I wojny światowej) i Sucha Polana (gdzie podczas II wojny światowej gromadzili się partyzanci). Zwiedzanie będzie połączone z wykonywaniem zadań, które są opisane w aplikacji i zdobywaniem punktów. Kto zgromadzi ich najwięcej, będzie miał szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.

Dla amatorów przyrody

- Odwiedzając Przełęcz Sanguszki i las Groby, w którym znajduje się kapliczka św. Michała, mamy blisko do Cisów Raciborskiego. Jadąc drogą wojewódzką w kierunku Suchej Beskidzkiej, za szkolą w Harbutowicach trzeba skręcić w lewo na Bieńkówkę, a potem kierować się na Jaworze - radzi pan Krzysztof z gminy Sułkowice i przy okazji apeluje do wszystkich odwiedzających różne miejsca w powiecie, aby sprzątali po sobie, bo wędrując, widzi jaką plagą są pozostawione wszędzie śmieci.

Cisy mają ponad 600 lat i są pomnikami przyrody. Pomnikiem przyrody jest też diabelski Kamień w Rudniku (gm. Sułkowice), z którym tak, jak z innymi podobnymi (swoje „diabelskie kamienie” mają Krzesławice i Stróża, a Siepraw ma skałę „Kopytko”) związana jest legenda. Głosi ona, że diabeł chcąc zniszczyć sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej niósł głaz, ale wedle umowy musiał go porzucić tam, gdzie zastanie go pianie koguta, a zastało go właśnie tu, nad pasmem Barnasiówki.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?