Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Czy poddani kwarantannie stosują się do jej zasad? Okazuje się, że nie wszyscy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. KPP w Myślenicach
Aktualnie w powiecie kwarantanną domową w powiecie myślenickim objętych jest 548 osób. Do większości z nich codziennie docierają policjanci, aby sprawdzić czy pozostają one w domach.

FLESZ - Koronawirus. Puste kościoły i brak święconki

Do większości, a nie wszystkich, dlatego, że część osób zdążyła już sobie zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”, która umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa dana osoba. Odciąża ona policjantów, bo nie muszą jeździć na miejsce, aby to sprawdzić. Pracy im nie brakuje, bo tylko aktualnie odwiedzają codziennie ok. 430 osób w całym powiecie. Taką „wizytę” muszą złożyć każdemu codziennie, a polega ona na tym, że kiedy pojawiają się na miejscu, osoba w kwarantannie ma obowiązek pokazać się im np. podchodząc do okna.

Jak się jednak okazuje nie zawsze się to udawało. W kilku przypadkach, osób tych nie było w domu, dlatego KPP w Myślenicach prowadzi pięć postępowań o naruszenie artykułu 116 Kodeksu Wykroczeń.

Jak przyznają policjanci, o tym, że ktoś nie przestrzega zasad kwarantanny informują ich nieraz osoby trzecie, np. sąsiedzi. Proszą jednak, aby te informacje przekazywać raczej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej niż im.

Łamane są nie tylko nakazy (jak ten pozostania w domu), ale również zakazy, a konkretnie zakaz gromadzenia się. I tu również policja reaguje. Tylko w ten weekend ujawniono dwa przypadki gromadzenia się osób młodych w miejscach publicznych. Było to w Myślenicach i w Sułkowicach. Łącznie w obu tych miejscach zebrało się 10 osób.

W tych sprawach toczą się postępowania z art. 54 Kodeksu Wykroczeń.

W działania zaangażowane są też inne służby: straż miejska oraz straż pożarna (zarówno zawodowa, jak i jednostki ochotniczych straży pożarnych). Ich praca to działania prewencyjne, a w szczególności prowadzenie akcji informacyjnej.

Strażacy i strażnicy poprzez posiadane systemy rozgłoszeniowe przekazują komunikaty głosowe o tym, aby zostać w domach.

W ostatnich dniach zaangażowanych do tego zostało 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Myślenice Górne Przedmieście, Zawada, Trzemeśnia, Bęczarka, Kwapinka, Lipnik, Bogdanówka, Czechówka, Stróża, Nowa Wieś, Łyczanka, Rudnik, Skomielna Biała, Trzebunia, Zasań), które przejechały przez wszystkie miejscowości powiatu.

- Dotychczasowe działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej od dnia 4 marca polegają na stałym dozorowaniu i obsłudze sprawionej na bazie namiotów pneumatycznych tymczasowej Izby Przyjęć pacjentów zgłaszających się do SP ZOZ w Myślenicach. Nasza współpraca z dyrekcją szpitala na „polu walki” z koronawirusem układa się bardzo dobrze, współpracujemy dla dobra nas wszystkich – mówi mł. Bryg. Roman Ajchler z KP PSP w Myślenicach.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Polskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski