Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Dziś święto nauczycieli, a od wtorku strajk włoski, za którym opowiedziała się ponad połowa z nich

Maciej Hołuj
Anna Róg
Anna Róg Fot. Archiwum prywatne
O święcie nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty oraz zapowiadanym strajku rozmawiamy z Anną Róg, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w gminach: Myślenice, Siepraw i Wiśniowa.

WIDEO: Krótki wywiad

Dziś Święto Edukacji Narodowej. Czy nauczyciele mają co świętować?

Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 r. Święto to zostało ustanowione w 1972 r. a od 1982 r. obchodzone jest pod nazwą Dnia Edukacji Narodowej i jest świętem nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Już ten historyczny aspekt sprawia, że trzeba świętować, podtrzymywać tradycję. Czy jest się z czego cieszyć? Oczywiście, że tak. Kwietniowy strajk pracowników oświaty pokazał jaka jest determinacja i jedność środowiska.

Jakie są nastroje wśród nauczycieli? Czego życzą sobie, nie tylko z okazji swojego święta?
W drugiej połowie września w całej Polsce wśród nauczycieli i pracowników oświaty została przeprowadzona ankieta, której pytania dotyczyły oceny kondycji polskiego systemu oświaty. Na terenie działania naszego oddziału 39 proc. ankietowanych oceniło tę kondycję na „3”, a 33 proc. na”2”. Pytano również o to którym postulatem w pierwszej kolejności powinno się zająć Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim podniesienie wynagrodzeń, zmniejszenie biurokracji i zwiększenie nakładów na edukację.

Centrala ZNP zapowiedziała strajk w szkołach…

Główne pytanie ankiety dotyczyło opinii na temat dalszych działań protestacyjnych. 51 proc. ankietowanych z naszego terenu opowiedziało się za kontynuacją dalszych działań protestacyjnych. 57,2 proc. ankietowanych nauczycieli opowiedziało się za „nie wykonywaniem pozastatutowych zadań swojej szkoły”. Kierownictwo związku 1 października podjęło decyzję o kontynuowaniu kwietniowego strajku w formie protestu włoskiego od 15 października br. Polega on na nie wykonywaniu zadań pozastatutowych.

To znaczy których?

W czasie takiego strajku nie jest obowiązkiem nauczyciela: bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotni wyjazd na konkurs z uczniem, sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły, pisanie projektów unijnych, sporządzanie inwentaryzacyjnego spisu z natury i wiele innych zadań pozastatutowych.

Czy już Pani wie które ze szkół na terenie powiatu przystąpią do strajku?

Nie, nie mam takiej informacji.

Czy to prawda, że nauczyciele nie są do strajku entuzjastycznie nastawieni przez to, że mogą stracić na nim finansowo?

Swój stosunek do dalszych działań protestacyjnych nauczyciele i pracownicy oświaty wyrazili w ankiecie. Jak już mówiłam 51 proc. ankietowanych stwierdziło, ze działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Co się tyczy strat finansowych to strajk włoski nie stanowi takiego zagrożenia , ponieważ każdy nauczyciel w ramach swojego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia obowiązany jest realizować: zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami, w wymiarze określonym w tzw. pensum, inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Straty finansowe strajkujący ponieśli podczas strajku kwietniowego, ponieważ tych czynności nie podejmowali.

Czy po kilku tygodniach nauki może Pani już powiedzieć jakie są w powiecie myślenickim skutki wprowadzenia reformy edukacyjnej?

Skutki wprowadzonej reformy tak w całym kraju jak i na naszym podwórku są widoczne przede wszystkim w przepełnionych szkołach, nauka odbywa się do późnych godzin popołudniowych.

O co postulowałaby Pani w obecnej sytuacji jako przewodnicząca myślenickiego oddziału ZNP?

Chciałabym, aby szkoła i cały system edukacji sprostał nowym wyzwaniom, kształcąc młodzież zdolną do rozwiązywania problemów. A z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom oświaty życzę zdrowia, pogody ducha, wytrwałości w procesie nauczania i wychowania oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski