Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Gdzie odbędą się w tym roku kwesty na cmentarzach, a gdzie nie?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Nagrobek odnowiony z ostatniej kwesty
Nagrobek odnowiony z ostatniej kwesty Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc
Do Wszystkich Świętych został tydzień. Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc już szykuje się do kwesty i zachęca do wsparcia odnowy kolejnego już zabytkowego nagrobku na cmentarzu na Stróżnicy. Efektem zeszłorocznej zbiórki jest odnowiony już nagrobek zmarłego pod koniec XIX wieku szanowanego w Dobczycach i okolicy sędziego.

Chodzi o naczelnika C.K. Sądu w Dobczycach, Rudolfa Jarosza, który zmarł w 1898 roku w wieku 50 lat. Na dowód tego, że był on znany i szanowany nie tylko w Dobczycach, Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc przytacza notatkę, jaka ukazała się w krakowskim „Czasie” 3 lipca 1889 roku. Dziennik informował, że „w dniu 30 czerwca zmarł sędzia powiatowy Rudolf Jarosz, szanowany w mieście i okolicy. Choroba jego wywołana była prawdopodobnie nadmiarem pracy.”

Dochód z tegorocznej kwesty komitet planuje przeznaczyć na ratowanie zabytkowego nagrobka Walentego Serafina (zm. 1940) i jego żony Anny (zm. 1929).

Jest to jedyny na tym cmentarzu nagrobek z umieszczoną na postumencie figurą Matki Bożej. Kamienna figura jest pęknięta i przechylona, dlatego wymaga pilnej renowacji. Nagrobek znajduje się w centralnej części cmentarza, niedaleko kaplicy – mówi Elżbieta Polończyk-Moskal ze Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc.

Kwestarze pojawią się na wszystkich trzech dobczyckich nekropoliach i będą kwestować od godz. 8 do 17.

W Myślenicach w tym roku kwesta nie odbędzie się.
Za to w najbliższy piątek zostanie odsłonięta tablica informacyjna przy cmentarzu cholerycznym „na Bukówce”. Ufundowana przez Fundację Rozwoju Regionu Myślenickiego i sponsorów stanie w sąsiedztwie kapliczki przy wejściu do lasu, w którym znajdują się groby. Ma przypominać o tym miejscu, a znajduje się ono na wysokości cmentarza żydowskiego tyle, że po przeciwnej stronie zakopianki.
Dochód z ostatniej kwesty, która odbyła się w 2019 roku, miał być przeznaczony na renowację cmentarza cholerycznego, kiedy jednak rozpoczęła się pandemia zebrane podczas kwesty pieniądze zdecydowano się przeznaczyć na dofinansowanie zakupu karetki dla myślenickiego szpitala. Z czasem też zrezygnowano z renowacji tego cmentarza postanawiając tam umieścić jedynie tablicę.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski