Powiat myślenicki. Jak to jest z długami gmin?

Powiat myślenicki. Jak to jest z długami gmin?

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Powiat myślenicki. Jak to jest z długami gmin?

©Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse

Raport. Gdyby mieszkańcy gminy Raciechowice chcieli z własnej kieszeni spłacić jej dług, musieliby wyciągnąć z portfeli po ponad 3500 zł. W gminie Lubień wystarczyłoby dziesięć razy mniej, bo po 350 zł. Jak pod koniec kadencji wyglądają finanse gmin naszego powiatu?
Powiat myślenicki. Jak to jest z długami gmin?

©Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse

Za nami czas, kiedy radni udzielali radnym i burmistrzom absolutorium. Każdy z dziewięciu włodarzy je otrzymał, co oznacza, że radni zaaprobowali wykonanie przez nich budżetów. Sprawdzamy więc sprawozdania za ubiegły rok, żeby zobaczyć co się w nich kryje.

Kto wydał najwięcej?

Największe dochody, co zresztą nie jest zaskoczeniem, wszak to największa gmina, osiągnęły Myślenice. Było to 188,7 mln zł. Wydano zaś 179,4 mln zł, w tym na wydatki majątkowe (inwestycyjne) 23 mln zł. Na drugim końcu - z najmniejszymi dochodami jest Wiśniowa, która uzyskała ich 32,6 mln zł. Wydała 31,1 mln zł, z czego 2,3 mln zł na inwestycje.

Oprócz dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów ważną pozycją jest zadłużenie. Nominalnie największe zadłużenie mają Myślenice (na koniec ubiegłego roku było to 146 mln zł), ale już w przeliczeniu na mieszkańca wysuwają się przed nie Raciechowice. Gmina ta ma prawie 22 mln zł długu, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 3502 zł. To jeszcze nie krajowa czołówka, ale blisko - Raciechowice są na 22. miejscu w Polsce. Niechlubnym liderem w kraju są Ostrowice (tu, w przeliczeniu na mieszkańca, dług wynosi ponad 18 tys. zł!) w Zachodniopomorskiem, gmina, która z racji gigantycznego zadłużenia jest przeznaczona do likwidacji. Naszej gminie to nie grozi, ale różowo nie jest.

Kłopoty Raciechowic zaczęły się kilka lat temu. Kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, którzy na początku 2016 roku wzięli pod lupę finanse gminy, nie kryli zaskoczenia, że ta zapożyczała się w parabankach. Jej dług wynosił wtedy 21,9 mln zł. Dziś jest taki sam. - Gmina spłaca stary dług nowym. Nie schodzi zatem z długu, ale też nie zadłuża się bardziej. Sytuacja jest więc bez zmian. Przydałby się program naprawczy, ale gmina dotąd takiego nie przyjęła - mówi Mirosław Legutko, prezes RIO w Krakowie i dodaje, że dopóki gmina zachowuje płynność i wypełnia swoje zadania, nie ma powodu wprowadzać zarządu komisarycznego. Nie zmienia to faktu, że jest cały czas przez RIO monitorowana, tak jak na bieżąco analizowany jest dług wszystkich gmin.

W rankingu najbardziej zadłużonych (w przeliczeniu na mieszkańca) gmin, trzy oczka wyżej niż Ra-ciechowice, są Niepołomice. Z kolei niedaleko za Raciechowicami, są Myślenice.

Duży może więcej

W gminie Myślenice „na głowę” przypada po 3340 zł długu. Jednak jak zauważa prezes RIO, duży może więcej.

- Najważniejsza jest wielkość różnicy pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi - czyli dokładnie tak samo jak w budżecie domowym - mówi Mirosław Legutko.

W budżecie gminy Myślenice ta relacja wyniosła: 180,8 mln zł (dochody bieżące) do 156,4 mln zł (wydatków bieżących). W gminie Raciechowice natomiast: 34,4 mln zł do 33,6 mln zł.

Duże wydatki bieżące, a konkretnie na administrację publiczną, Ra-ciechowic pokazuje Ranking Gmin Małopolski 2017 przygotowany przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. Wedle danych z niego właśnie, Raciechowice wydają na administrację publiczną najwięcej w powiecie, bo 470 zł (w przeliczeniu na 1 mieszkańca gminy). Dla porównania Myślenice wydają 255 zł (w przeliczeniu na mieszkańca).

Kto skąpi na kulturę?

Za to w wydatkach na kulturę Raciechowice ze swoimi 20 zł w przeliczeniu na mieszkańca, były w ogonie gmin powiatu myślenickiego. I tak samo, w ogonie (już nie tylko gmin powiatu, ale całej Małopolski) znajdują się, jeśli chodzi o udział (w wydatkach gminy) środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym prowadzącym działalność pożytku publicznego. W przypadku Raciechowic ten udział wynosił... 0,01 procenta. W Dobczycach, które w powiecie najhojniej wspierają organizacje, był on znacznie wyższy (0,9 proc.).

Raciechowice wśród gmin wiejskich powiatu wcale nie były tą, której dochody własne (średnioroczne w przeliczeniu na mieszkańca) w latach 2014-16 były najniższe. Wedle danych z rankingu, w powiecie gorzej pod w tym względem miały Wiśniowa, Lubień, Pcim i Tokarnia. I pod względem wydatków inwestycyjnych (na mieszkańca) gmina Raciechowice wypadała nie tak źle, bo wśród sześciu gmin wiejskich była druga - za Sieprawiem. Najgorzej zaś wypadły tu Lubień i Tokarnia. Najmniej inwestowały, ale też mogą pochwalić najniższym wskaźnikiem zadłużenia.

Zadłużenie ich i innych gmin przedstawia się następująco: w gminie Sułkowice to 1920 zł na mieszkańca (czyli w sumie 28,3 mln zł), w gminie Pcim 1177 zł na mieszkańca (12,9 mln zł), w Sieprawiu 1014 zł na mieszkańca (8,8 mln zł), w Dobczycach 954 zł na mieszkańca (14,3 mln zł), w Wiśniowej 622 zł na mieszkańca (4,5 mln zł), w Tokarni - 477 zł na mieszkańca (4,1 mln zł) i w Lubniu 350 zł na mieszkańca (3,5 mln zł).

***

Tak wyglądało wykonanie budżetów gmin za rok 2017

Myślenice

dochody 188,7 mln zł

wydatki 179,4 mln zł, w tym majątkowe: 23 mln zł

nadwyżka 9,2 mln zł

przychody 7,2 mln zł

rozchody 10,8 mln zł

zadłużenie 146 mln zł

Dobczyce

dochody 70,8 mln zł

wydatki 66 mln zł, w tym majątkowe: 8,5 mln zł

nadwyżka 4,7 mln zł

przychody 3,7 mln zł

rozchody 4,2 mln zł

zadłużenie 14,3 mln zł

Sułkowice

dochody 56,4 mln zł

wydatki 57,9 mln zł, w tym majątkowe: 8,5 mln zł

deficyt -1,5 mln zł

przychody 4 mln zł

rozchody 2,2 mln zł

zadłużenie 28,3 mln zł

Lubień

dochody 41,2 mln zł

wydatki 42,6 mln zł, w tym majątkowe: 4,9 mln zł

deficyt – 1,4 mln zł

przychody 3,3 mln zł
rozchody 1,1 mln zł

zadłużenie 3,5 mln zł

Pcim

dochody 45,5 mln zł

wydatki 44,4 mln zł, w tym majątkowe: 2,4 mln zł

nadwyżka 1 mln zł

przychody 2,2 mln zł

rozchody 1,7 mln zł

zadłużenie 12,9 mln zł

Raciechowice

dochody 34,5 mln zł

wydatki 35,7 mln, zł w tym majątkowe: 2,1 mln zł

przychody 3,1 mln zł

rozchody 1,5 mln zł

zadłużenie 21,9 mln zł

Siepraw

dochody 37,1 mln zł

wydatki 38,3 mln zł, w tym majątkowe: 5 mln zł

deficyt -1,1 mln zł

przychody 6 mln zł

rozchody 2,8 mln zł

zadłużenie 8,8 mln zł

Tokarnia

dochody 37,3 mln zł

wydatki 36 mln zł, w tym majątkowe: 1,6 mln zł

nadwyżka 1,3 mln zł

przychody 2,8 mln zł

rozchody 1,5 mln zł

zadłużenie 4,1 mln zł

Wiśniowa

dochody 32,6 mln zł

wydatki 31,1 mln zł, w tym majątkowe: 2,3 mln zł

przychody 960 tys. zł

rozchody 1,5 mln zł

nadwyżka 1,5 mln zł

zadłużenie 4,5 mln zł

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O ruinie raciechowickiej

Zenada (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Raciechowice obraz zarządzania gminą przez wójta wspieranego i wsperajacego PO KoD i N. A co ze sprawa karną za parabanki pani redaktor ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bójcie się

Czystki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Poczekajcie poczekajcie po wyborach wyczysci się to towarzystwo. Polecą od samej góry do sprzątaczki na zbity p...k. Oj zwiększy sie bezrobocie w powiecie buhaha. Urzędnicy będziecie kwiczeli...rozwiń całość

Poczekajcie poczekajcie po wyborach wyczysci się to towarzystwo. Polecą od samej góry do sprzątaczki na zbity p...k. Oj zwiększy sie bezrobocie w powiecie buhaha. Urzędnicy będziecie kwiczeli buuuhaha. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sponsoring?

Propaganda ukryta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Można nie mieć długów, wystarczy tylko siedzieć za biurkiem i być. Można też inwestować i coś robić dla mieszkańców, brać kredyty, bo żadna gmina nie jest taka bogata. Można też roznosić czekoladki...rozwiń całość

Można nie mieć długów, wystarczy tylko siedzieć za biurkiem i być. Można też inwestować i coś robić dla mieszkańców, brać kredyty, bo żadna gmina nie jest taka bogata. Można też roznosić czekoladki po domach i robić z tego wielkie halo. Jak widać się opłaca. Ciemny lud to kupi. Pani redaktor może śmiało robić karierę w TVP. Duża część art.o Raciechowicach pokazuje że wybory się zbliżają. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Myślenie nie boli

Mata Hari (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

A według zaKODowanych podobno Pcim miał byc potwornie zadłużoną gminą a Myślenice w każdym rankingu były na czele jako wzór do naśladowania?To jaka jest prawda?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!