Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Klasa sportowa pod patronatem Wisły Kraków. Co jeszcze mają w ofercie szkoły średnie?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Gastronomia od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Czy tak będzie też w tym roku?
Gastronomia od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Czy tak będzie też w tym roku? Fot. Zespół Szkół - Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
Gdyby nie pandemia, ósmoklasiści dziś zakończyliby egzaminy wieńczące naukę w szkole podstawowej. Za to właśnie dziś minister edukacji ogłosił, że odbędą się one 16-18 czerwca. Oprócz egzaminów uczniów czeka również wybór szkoły ponadpodstawowej.

FLESZ - Zmiana "godzin dla seniorów" w sklepach

od 16 lat

Nawet jeśli egzaminy są przesunięte, to i tak ostatnie chwile na to, aby zastanowić się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej. Zwłaszcza, że w tym szczególnym roku nie było Powiatowych Targów Edukacyjnych, a szkoły nie zorganizowały dni otwartych, podczas których uczniowie mieliby okazję zapoznać się z ich ofertami.

W większości przypadków szkoły stawiają w tym roku znane i sprawdzone kierunki, profile i zawody. Takimi w technikum w Zespole Szkół w Dobczycach są np. klasy mundurowe. Ich popularność jest duża, przy czym największą cieszą się klasy wojskowa i ratownicza, mniejszą natomiast policyjna i i strażacka. W Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego to technikum informatyczne, ale na tym jego oferta się nie kończy, bo jest też technikum reklamy oraz żywienia i usług gastronomicznych.

Na wzbogacenie swojej oferty zdecydował się Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach dołączając do niej technikum handlowe. To kolejna nowość, po uruchomionym nie tak dawno technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Nawet ciesząca się dużą popularnością i nie mogąca narzekać na brak kandydatów Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach nie osiada na laurach.
- W technikum bazujemy na sprawdzonych branżach tj. hotelarstwo, turystyka i gastronomia, ale chcemy urozmaić i poszerzyć ofertę oraz bardziej wykorzystać naszą bazę – mówi Jerzy Niedenthal, dyrektor Zespołu Szkół-Małopolskiej Szkoły Gościnności i zapowiada stworzenie, obok tradycyjnych, dobrze już znanych klas, klasy eksperymentalnej dla uczniów techników: hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych. Absolwenci tej klasy kończyliby szkołę z tytułem technika hotelarstwa ze specjalnością spa i wellness, albo technika żywienia i usług gastronomicznych ze specjalnością dietetyka i fitness.

Ta szkoła szykuje się także do wprowadzenia nowości w II LO w Myślenicach, które jest jej częścią. Uczniowie będą mogli wybierać spośród czterech profili. Oprócz matematycznego, biologiczno-chemicznego i humanistyczno, ma się pojawić klasa sportowa (specjalność piłka nożna) pod patronatem Wisły Kraków. To efekt współpracy szkoły z klubem, który w bliskim sąsiedztwie ma swoja bazę treningową. Szkoła posada internat, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby naukę w niej mogli rozpocząć uczniowie z różnych zakątków Polski.
Internat, szkolne pracownie, pracownie do nauki zawodu, bazę sportową szkoły – wszystko to można zwiedzić wirtualnie, bowiem przygotowała ona wirtualne zwiedzanie. Zaglądając na stronę internetową szkoły i korzystając z tego wirtualnego spaceru można zajrzeć nawet do gabinetu dyrektora.
Kto myśli o „ogólniaku” ma do wyboru jeszcze dwa: I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach z długą tradycją (i dużym wyborem profili – ma ich aż siedem), albo LO w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach z tradycja krótką (działa od ubiegłego roku) i dwoma profilami do wyboru.

Siedem różnych techników (m.in. rachunkowości, ekonomiczne, budowlane, mechaniczne i samochodowe) proponuje ósmoklasistom największa szkoła w powiecie, czyli Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Z kolei najmniejsza, czyli Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu ma w ofercie pięć techników (kształcących m.in. logistyków oraz techników grafiki i poligrafii cyfrowej).
W większości szkół są też szkoły branżowe I stopnia, czyli dawne zasadnicze szkoły zawodowe.

W rozmowach na temat rekrutacji pojawia się pytania czy koronawirus będzie miał wpływ na wybory uczniów, wszak rynek pracy został wywrócony do góry nogami. Turystyka, hotelarstwo, gastronomia, czyli kierunki dotąd tak chętnie wybierane przez uczniów mogą teraz popaść w głębszy kryzys.
- Sądzę, że może to wpłynąć na zmianę preferencji uczniów – mówi Zdzisław Mirek, wicedyrektor SP nr 2 w Myślenicach.
Uczniowie tej, największej w powiecie myślenickim szkoły podstawowej najczęściej wybierali I LO w Myślenicach i technikum w Małopolskiej Szkole Gościnności. Na drugim miejscu wedle ich wyborów były II LO na Zarabiu i ZSTE, a na trzecim ZS im. Średniawskiego w Myślenicach.
Ok. 10 proc. absolwentów „dwójki” wybrało wtedy krakowskie renomowane szkoły. Ten odsetek był wyższy w gimnazjach. W przypadku myślenickiego Gimnazjum nr 1 wynosił 20-25 proc. Jak jednak zauważa Zdzisław Mirek, kiedyś wicedyrektor tego gimnazjum, a dziś wicedyrektor SP nr 2 w Myślenicach, ta różnica wynika najprawdopodobniej z faktu, że absolwenci podstawówek są o rok młodsi, dlatego częściej wybierają szkoły bliżej domu, oraz że oferta szkół myślenickich jest z roku na rok atrakcyjniejsza dla uczniów .

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski