FLESZ - Rząd będzie powoli odmrażać gospodarkę
W styczniu br. w rejestrze bezrobotnych PUP w Myślenicach figurowało 1368 osób bez pracy. Pod koniec kwietnia było to już 1617. Wzrostu nie sposób nie powiązać z trwająca pandemią i jej wpływem na gospodarkę, zwykle bowiem o tej porze roku bezrobotnych raczej ubywało, bo zaczynały się prace sezonowe. Teraz takich ofert jest znacznie mniej, a chętnych przybyło, bo są np. osoby, które wróciły z zagranicy i szukają pracy tutaj, w kraju.
Kłopoty mają nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. Wiele branż usługowych i produkcyjnych odczuło już i nadal odczuwa skutki kryzysu gospodarczego, który stał się następstwem pandemii. Dotknął on m.in. firmy budowlane, transportowe, medyczne, rehabilitacyjne, kosmetyczne, salony fryzjerskie, studia odnowy biologicznej, hotele, biura księgowe.
Ich właściciele ubiegają się o rządową pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Powiatowy Urząd Pracy, który przyjmuje wnioski od kilku tygodni jest nimi dosłownie zasypywany. Dziennie wpływa ich około 200. - Spodziewam się, że to nie wszystko i że wniosków cały czas będzie przybywało, dlatego, że np. dopłaty są uzależnione od spadku obrotów w kolejnych dwóch miesiącach, a takie wiele firm ( notowało w marcu i kwietniu) ale będzie pewnie notowało również w maju i później – mówi Izabela Młynarczyk, dyrektor PUP w Myślenicach – Pula środków jaką otrzymaliśmy wyniosła 5 306 500 zł, ale zapotrzebowanie, i to zgłoszone tylko do teraz, jest na kwotę dwa razy większą, dlatego powiat wystąpił już o przyznanie mu kolejnej puli w wysokości 5 500 000 zł.
Najwięcej mikro przedsiębiorców wnioskuje o mikro pożyczkę (do 5000 zł) na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy, która – również na wniosek danego przedsiębiorcy - może zostać całkowicie umorzona.
Wpływają też wnioski o dofinansowanie do kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej oraz – w przypadku większych firm – o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Zwłaszcza w tych ostatnich często zdarzają się błędy lub braki, PUP na swojej stronie internetowej zamieścił poradnik jak postępować w takich wypadkach i jaką drogą należy złożyć np. brakujące dokumenty, tzn. albo elektroniczną za pośrednictwem strony praca.gov.pl (jeśli ktoś składał wniosek drogą elektroniczną);, albo za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub skrzynki podawczej ustawionej przy wejściu do PUP (jeśli ktoś składał wniosek w formie papierowej). Jednocześnie, aby ułatwić przedsiębiorcom wypełnienie wniosku, na stronie zamieszczono również wzór kompletu dokumentów, uzupełniony przykładowymi danymi i opatrzony stosownymi objaśnieniami.
Koronawirus: aktualizowany raport
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?