MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Oddajesz głos, zyskujesz chodnik albo fortepian

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Archiwum
Trwa głosowanie na zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Są wśród nich także dotyczące tego terenu i jego mieszkańców.

Pierwsze zakłada zakup mobilnej sceny (z oświetleniem i nagłośnieniem), która miałaby stanąć w Jaworniku i służyć przy organizacji różnego typu imprez plenerowych czy to przez szkołę, miejscową straż pożarną lub stowarzyszenia. Drugie też jest związane z zakupem tyle, że tym razem chodzi o profesjonalny fortepian koncertowy. Ten miałby trafić do Szkoły Muzycznej w Krzczonowie (która jest oddziałem SM w Czasławiu) i służyć jej uczniom do ćwiczeń.

Wprost z Czasławiem wiąże się następny projekt, a jest nim budowa 100-metrowego odcinka chodnika przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej (DW 964). Dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej a zarazem autorka tego projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego mówi potrzebie wybudowania dokładnie 198 metrów, bo tyle dzieli szkołę od drogi gminnej, która uczniowie chodzą do lasu i na ścieżkę edukacyjną. Górna wartość zadania to jednak 100 tys. zł, a za tyle można wybudować ok. 100 m. - Dla nas ważny jest każdy metr, a te 100 byłoby znakomitym początkiem do tego, aby za jakiś czas dokończyć tak potrzebną nam inwestycję. Dziś dzieci chodzą poboczem albo po prostu łąką - mówi Wiesława Murzyn.

Kolejny projekt „Z głową w chmurach - wspinać się każdy może” ma charakter sportowy i zakłada organizację zajęć ze wspinaczki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dla mieszkańców powiatu. Z nauką, choć czego innego, jest też związany inny projekt - „Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży”.

Wreszcie ostatni przewiduje zakup 10 defibrylatorów AED, które zostałyby rozmieszczone w 10 miejscach powiatu i w razie potrzeby, służyły do ratowania ludzkiego życia.

Głosowanie trwa do 5 października. Wziąć w nim udział może każdy Małopolanin, który ukończył 16 lat. Głosować można na trzy sposoby: przez internet (na stronie bo.malopolska.pl), listownie (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”) lub wrzucając kartę do urny (najbliższa jest w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice).

Wyniki głosowania zostaną przedstawione przed końcem listopada br.

Oto "małe" (o zasięgu powiatowym) projektu związane z powiatem myślenickim wraz z opisami (z bo.malopolska.pl):

POD8 - Mobilna regionalna scena talentów i tradycji
Zadanie dotyczy zakupu mobilnej sceny plenerowej wraz z nagłośnieniem i oświetleniem scenicznym. Zakup ten umożliwi realizacje imprez kulturalnych w Jaworniku i w miarę możliwości w różnych miejscowościach powiatu myślenickiego. Scena będzie wykorzystywana przez szkołę podstawową , przedszkole, OSP Jawornik, LKS Jawor, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Jawornika, stowarzyszenie Aktywnych Kobiet „Róża”.

POD9 - Zakup profesjonalnego fortepianu koncertowego
Zadanie polega na zakupie profesjonalnego fortepianu koncertowego dla Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czesławiu. Zamierzeniem wnioskodawcy jest podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej, popularyzację twórczości muzycznej, kształtowanie wrażliwości artystycznej i kulturalnej oraz stworzenie możliwości doskonalenia warsztatu instrumentalnego, ponadto celem jest promowanie utalentowanych młodych ludzi. Zakup instrumentów muzycznych znacząco wpłynie na zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców oraz promocję obszarów wiejskich, jak również pozwoli podnieść atrakcyjność wydarzeń promocyjnych i kulturalnych na terenie Województwa Małopolskiego.

POD10 - Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców wsi Czasław poprzez budowę chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy drodze wojewódzkiej 964
Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów szkoły podstawowej i mieszkańców wsi Czasław gm. Raciechowice leżącej przy drodze wojewódzkiej nr 964, rowerzystów amatorów , rowerzystów zawodowych - uczestników Wyścigu Pokoju oraz podróżujących drogą alternatywną dla „Zakopianki” w kierunku Zakopanego - poprzez budowę chodnika. Powstanie w/w inwestycji znacznie poprawi stan bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

POD11 - Z głową w chmurach – wspinać się każdy może
Wspinaczka to coraz bardziej popularny sport dający możliwość wszechstronnego rozwoju całego organizmu (angażuje wszystkie grupy mięśniowe, buduje siłę przy jednoczesnym rozwoju zwinności, uczy koncentracji i planowania motorycznego) . I jak się okazuje nie jest już sportem tylko dla wybranych. Wbrew pozorom wspinaczka to także sport rodzinny! Zadbajmy o rozwój i zdrowie naszego organizmu i naszych najbliższych w alternatywny i ciekawy sposób. Proponujemy Państwu zadanie, poprzez które chcemy dać mieszkańcom powiatu myślenickiego możliwość rozpoczęcia przygody ze wspinaczką skałkową pod okiem doświadczonych instruktorów bez ponoszenia początkowych wysokich kosztów. Zadanie zakłada organizację całodniowych wyjazdów dla całych rodzin oraz grup indywidualnych osób w tzw. skały, czyli rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska, Słoneczne Skały itp.), gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów będzie można nabyć podstawowe umiejętności wspinaczkowe, dowiedzieć się jak to robić bezpiecznie i „z głową”, zdobyć podstawową wiedzę na temat operacji sprzętowych i manewrów z liną. A wszystko to w otoczeniu pięknych krajobrazów. Nie czekaj – głosuj – przygoda jest na wyciągnięcie ręki.

POD12 - Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży
Głównym celem zadania jest stworzenie przestrzeni odkrywania oraz rozwijania talentów dzieci i młodzieży z terenu powiatu myślenickiego. Misja ta realizowana będzie poprzez organizację bezpłatnych zajęć i warsztatów, a także cyklu spotkań z wybitnymi przedstawicielami różnych dziedzin nauki, kultury, sztuki i sportu. Nieodpłatny charakter zajęć umożliwi uczestniczenie w nich wszystkim pragnącym rozwijać swoją wiedzę i umiejętności dzieciom – bez względu na status materialny ich rodzin. Natomiast lokalizacja spotkań pozwoli najmłodszym mieszkańcom powiatu myślenickiego na skorzystanie z oferty edukacyjnej dostępnej zazwyczaj jedynie w dużych miastach. Istotnym założeniem projektu jest jego różnorodność (by każdy uczestnik miał możliwość rozwijania swojej pasji) oraz cykliczność i regularność zajęć.

POD13 - Projekt AED w powiecie myślenickim
Projekt polega na wyposażeniu 10 instytucji w defibryltory AED oraz przeszkolenie użytkowników obiektów z pierwszej pomocy z wykorzystaniem AED

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski